UpdraftPlus - en to fr translation catalogue (1977 entries)

en: file %d of %d
fr: fichier %d sur %d

en: Sign in with %s
fr: Connectez-vous avec %s

en: (after %ss)
fr: (après %ss)

en: next resumption: %d
fr: prochaine reprise : %d

en: Install debugging plugins:
fr: Installer les extensions de débogage :

en: Old ABSPATH:
fr: Ancien ABSPATH :

en: Enjoyed %s? Please leave us a %s rating. We really appreciate your support!
fr: Vous avez apprécié %s ? Veuillez nous laisser une note de %s. Nous apprécions vraiment votre soutien !

en: already uploaded
fr: déjà téléversé

en: Please check out UpdraftPlus Premium.
fr: Veuillez consulter UpdraftPlus Premium.

en: Anonymise personal data in your database backups.
fr: Anonymisez les données personnelles dans les sauvegardes de vos bases de données.

en: Anonymisation functions
fr: Fonctions d’anonymisation

en: For more reporting features, use the Premium version
fr: Pour plus de fonctionnalités de rapport, utilisez la version Premium.

en: Your email backup and a report will be sent to
fr: Votre e-mail de sauvegarde et un rapport seront envoyé à

en: See also the Premium version from our shop.
fr: Voir aussi la version Premium dans notre boutique.

en: Add exclusion rule
fr: Ajouter une règle d’exclusion

en: at the end of their names
fr: à la fin de leur nom

en: anywhere in their names
fr: n’importe où dans leur nom

en: at the beginning of their names
fr: au début de leur nom

en: these characters
fr: ces caractères

en: All files/directories containing
fr: Tous les fichiers/répertoires contenant

en: Select the folder in which the files or sub-directories you would like to exclude are located
fr: Sélectionnez le dossier dans lequel se trouvent les fichiers ou sous-répertoires que vous souhaitez exclure

en: All files/directories containing the given characters in their names
fr: Tous les fichiers/répertoires contenant les caractères donnés dans leur nom

en: Files/Directories containing the given characters in their names
fr: Fichiers/répertoires contenant les caractères donnés dans leur nom

en: Never
fr: Jamais

en: Maybe later
fr: Peut-être ultérieurement

en: Ok, you deserve it
fr: Ok, vous le méritez

en: Current SQL mode:
fr: Mode SQL actuel :

en: UpdraftClone image:
fr: Image UpdraftClone :

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium.
fr: Le multisite WordPress est pris en charge avec des fonctionnalités supplémentaires par UpdraftPlus Premium.

en: An error occurred while fetching your Vault credentials. Please try again after a few minutes.
fr: Une erreur s’est produite lors de la récupération de vos identifiants Vault. Veuillez réessayer après quelques minutes.

en: Virtual-host style
fr: Style hébergement virtuel

en: Path style
fr: Style chemin

en: Read more about bucket access style
fr: En savoir plus sur le style accès au compartiment

en: Bucket access style
fr: Style accès au compartiment

en: Failure: No endpoint details were given.
fr: Échec : aucun détail sur le point de terminaison n’a été donné.

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available in the Premium version.
fr: Si vous souhaitez un chiffrage (par exemple, si vous stockez des données commerciales sensibles), un module est disponible dans la version Premium.

en: For more options, use Premium
fr: Pour plus d’options, utilisez la version Premium

en: If you backup several sites into the same Dropbox and want to organize with sub-folders, then %scheck out Premium%s
fr: Si vous sauvegardez plusieurs sites dans la même Dropbox et que vous voulez les organiser avec des sous-dossiers alors %sprocurez-vous la version Premium%s

en: Complete manual authentication
fr: Terminer l’authentification manuelle

en: %s authentication code:
fr: Code d’authentification %s :

en: To complete manual authentication, at the orange UpdraftPlus authentication screen select the "Having problems authenticating?" link, then copy and paste the code given here.
fr: Pour compléter l’authentification manuelle, sur l’écran orange d’authentification UpdraftPlus, sélectionnez le lien « Problèmes d’authentification ?», puis copiez et collez le code donné ici.

en: If you are having problems authenticating with %s you can manually authorize here.
fr: Si vous avez des problèmes d’authentification avec les %s, vous pouvez les autoriser manuellement ici.

en: %s authentication:
fr: Authentification %s :

en: Get 20% off any of our plugins. But hurry - offer ends 30th September, use this discount code:
fr: Obtenez 20% de réduction sur toutes nos extensions. Mais dépêchez-vous, l’offre se termine le 30 septembre, utilisez ce code de réduction :

en: The Updraft Plugin Collection Sale
fr: La vente de la collection d’extensions d’Updraft

en: The WordPress subscription extension for WooCommerce store owners.
fr: L’extension WordPress d’abonnement pour les propriétaires de boutiques WooCommerce.

en: by
fr: par

en: Team Updraft
fr: Équipe Updraft

en: Thank you so much!
fr: Merci bien !

en: Hey - We noticed UpdraftPlus has kept your site safe for a while.  If you like us, please consider leaving a positive review to spread the word.  Or if you have any issues or questions please leave us a support message
fr: Hé - Nous avons remarqué qu’UpdraftPlus a conservé votre site en toute sécurité pendant un certain temps.  Si vous nous appréciez, pensez à laisser une évaluation positive pour faire passer le mot.  Ou si vous avez des problèmes ou des questions, veuillez nous laisser un message de support.

en: Warning: You have no clone tokens remaining and either no subscriptions or no subscription that will renew before the clone expiry date.
fr: Avertissement : Vous n’avez plus de jetons et aucun abonnement ou aucun abonnement qui sera renouvelé avant la date d’expiration du clone.

en: Failed to open directory: %s. This is normally caused by file permissions.
fr: Impossible d’ouvrir le répertoire : %s. Ceci est normalement causé par les droits des fichiers.

en: The list of existing sites has been removed
fr: La liste des sites existants a été supprimée

en: There was an error while trying to remove the list of existing sites.
fr: Il y a eu une erreur lors de la tentative de suppression de la liste des sites existants.

en: Clear list of existing sites
fr: Effacer la liste des sites existants

en: Missing instance id:
fr: ID d’instance manquant :

en: Missing authentication data:
fr: Donnée d’authentification manquante :

en: Manual authentication is not available for this remote storage method
fr: L’authentification manuelle n’est pas disponible pour cette méthode de stockage à distance

en: Or, if they are in remote storage, you can connect that remote storage (in the "Settings" tab), save your settings, and use the "Rescan remote storage" link.
fr: Ou si elles sont présentes dans un stockage distant, vous pouvez connecter celui-ci (dans l’onglet « Réglages »), enregistrer vos réglages et utiliser le lien « Scanner l’espace de stockage distant ».

en: If you have an existing backup that you wish to upload and restore from, then please use the "Upload backup files" link above.
fr: Si vous possédez une sauvegarde existante que vous souhaitez téléverser et restaurer, veuillez utiliser le lien « Téléversement des fichiers de sauvegarde » ci-dessus.

en: Include all tables not listed below
fr: Inclure toutes les tables non listées ci-dessous

en: The amount of database tables scanned is near or over the php_max_input_vars value so some tables maybe truncated. This option will ensure all tables not found will be backed up.
fr: Le nombre de tables de la base de données analysées est proche ou supérieur à la valeur php_max_input_vars, par conséquent certaines tables peuvent être tronquées. Cette option garantit que toutes les tables qui n’ont pas été trouvées seront sauvegardées.

en: The database scan was taking too long and consequently the list of all tables in the database could not be completed. This option will ensure all tables not found will be backed up.
fr: L’analyse de la base de données prenait trop de temps et par conséquent le listage de toutes ses tables n’a pas pu être terminé. Cette option garantit que toutes les tables qui n’ont pas été trouvées seront sauvegardées.

en: Therefore, affected tables on the current site which already exist will not be replaced by default, to avoid corrupting them (you can review this in the list of tables below).
fr: Ainsi, les tables concernées existantes sur le site courant ne seront pas remplacées par défaut afin d’éviter de les corrompre (vous pouvez consulter la liste des tables ci-dessous).

en: Therefore it is advised that you take a fresh backup on the source site, using a later version.
fr: Par conséquent il est conseillé d’effectuer une nouvelle sauvegarde sur le site source en utilisant une version ultérieure.

en: This backup was created on a previous UpdraftPlus version (%s) which did not correctly backup tables with composite primary keys (such as the term_relationships table, which records tags and product attributes).
fr: Cette sauvegarde a été créée par une version précédente d’UpdraftPlus (%s) qui ne sauvegardait pas correctement les tables comportant des clés primaires composites (telles que la table term_relationship qui enregistre les étiquettes et attributs de produits).

en: This backup is of a site with an empty table prefix, which WordPress does not officially support; the results may be unreliable.
fr: Cette sauvegarde concerne un site avec un préfixe de table vide, que WordPress ne prend officiellement pas en charge ; les résultats peuvent être peu fiables.

en: View log
fr: Voir le journal

en: You can view the log by pressing the 'View log' button.
fr: Vous pouvez voir le journal en cliquant sur le bouton « Voir le journal ».

en: UpdraftPlus on %s
fr: UpdraftPlus sur %s

en:  Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
fr: Votre hébergeur ne vous permet de faire qu’une seule sauvegarde incrémentielle par jour.

en: UpdraftCentral key created successfully
fr: Clé UpdraftCentral bien créée

en: Security check.
fr: Vérification de sécurité.

en: The theme you wish to disable from your network is either not installed or has been removed recently.
fr: Le thème que vous souhaitez désactiver de votre réseau n’est pas installé ou a été supprimé récemment.

en: There appears to be a problem disabling the intended theme from your network. Please kindly check your permission and try again.
fr: Il semble y avoir un problème pour désactiver le thème désigné sur votre réseau. Veuillez vérifier vos droits et réessayer.

en: The theme you wish to enable on your network is either not installed or has been removed recently.
fr: Le thème que vous souhaitez activer sur votre réseau n’est pas installé ou a été supprimé récemment.

en: There appears to be a problem enabling the intended theme on your network. Please kindly check your permission and try again.
fr: Il semble y avoir un problème pour activer le thème désigné sur votre réseau. Veuillez vérifier vos droits et réessayer.

en: The theme you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
fr: Le thème que vous souhaitez activer n’est pas installé ou a été supprimé récemment.

en: There appears to be a problem activating or switching to the intended theme. Please kindly check your permission and try again.
fr: Il semble y avoir un problème d’activation ou de basculement vers le thème désigné. Veuillez vérifier vos droits et réessayer.

en: The plugin you wish to deactivate is currently not active or is already deactivated.
fr: L’extension que vous souhaitez désactiver n’est actuellement pas active ou est déjà désactivée.

en: There appears to be a problem deactivating the intended plugin. Please kindly check your permission and try again.
fr: Il semble y avoir un problème de désactivation de l’extension désignés. Veuillez vérifier vos droits et réessayer.

en: The plugin you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
fr: L’extension que vous souhaitez activer n’est pas installée ou a été supprimée récemment.

en: two unsuccessful attempts were made to include it, and it will now be omitted from the backup
fr: deux tentatives infructueuses ont été faites pour l’inclure et il sera désormais omis de la sauvegarde.

en: a second attempt is being made (upon further failure it will be skipped)
fr: une deuxième tentative est en cours (en cas d’échec supplémentaire, il sera ignoré)

en: Failed to backup database table:
fr: Échec de la sauvegarde de la table de la base de données  :

en: Failed to open directory for reading:
fr: Impossible d’ouvrir le répertoire à la lecture :

en: The download link is broken or the backup file is no longer available
fr: Le lien de téléchargement est cassé ou le fichier de sauvegarde n’est plus disponible

en: The download link is broken, you may have clicked the link from untrusted source
fr: Le lien de téléchargement est cassé, vous avez peut-être cliqué sur le lien d’une source non fiable

en: Due to the restriction, some settings can be automatically adjusted, disabled or not available.
fr: En raison de la restriction, certains réglages peuvent être automatiquement ajustés, désactivés ou non disponibles.

en: %s permits UpdraftPlus to perform only one backup per month. Thus, we recommend you choose a full backup when performing a manual backup and to use that option when creating a scheduled backup.
fr: %s permet à UpdraftPlus de n’effectuer qu’une seule sauvegarde par mois. Nous vous recommandons donc de choisir une sauvegarde complète lorsque vous effectuez une sauvegarde manuelle et d’utiliser cette option lorsque vous créez une sauvegarde planifiée.

en: Your website is hosted with %s (%s).
fr: Votre site web est hébergé chez %s (%s).

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, if you are having problems you can try to manually authorise at the UpdraftPlus settings page.
fr: Le stockage à distance suivant (%s) n’a été que partiellement configuré. Si vous avez des problèmes, vous pouvez essayer de l’autoriser manuellement sur la page des réglages d’UpdraftPlus.

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, manual authorization is not supported with this remote storage, please try again and if the problem persists contact support.
fr: Le stockage à distance suivant (%s) n’a été que partiellement configuré, l’autorisation manuelle n’est pas prise en charge avec ce stockage à distance, veuillez réessayer et si le problème persiste, contactez le support.

en: more info
fr: en savoir plus

en: The following remote storage options are configured.
fr: Les options de stockage à distance suivantes sont configurées.

en: No remote storage locations with valid options found.
fr: Aucun emplacement de stockage à distance avec options valides n’a été trouvé.

en: This may prevent the restore procedure from being able to proceed.
fr: Ceci pourrait bloquer le déroulement de la procédure de restauration.

en: (the asterisk character matches zero or more characters)
fr: (le caractère astérisque correspond à zéro ou plusieurs caractères)

en: The email protocol does not allow a remote backup to be retrieved from an email that has been sent. Therefore, please download the attachment from the original backup email and upload it using the "Upload backup files" facility in the "Existing Backups" tab.
fr: Le protocole e-mail ne permet pas de récupérer une sauvegarde à distance à partir d’un e-mail qui a été envoyé. Par conséquent, veuillez télécharger le fichier joint de l’e-mail de sauvegarde original et le charger en utilisant la fonction « Téléverser les fichiers de sauvegarde » dans l’onglet « Sauvegardes existantes ».

en: UpdraftPlus notice
fr: Notification UpdraftPlus

en: Premium / Pro Support
fr: Support Premium/Pro

en: If you proceed with the restoration then some of the restore options will be lost and you may get unexpected results. See the browser console log for more information.
fr: Si vous procédez à la restauration, certaines des options de restauration seront perdues et vous pourriez obtenir des résultats inattendus. Consultez le journal de la console du navigateur pour plus d’informations.

en: The number of restore options that will be sent exceeds the configured maximum in your PHP configuration (max_input_vars).
fr: Le nombre d’options de restauration qui seront envoyées dépasse le maximum configuré dans votre configuration PHP (max_input_vars).

en: is not
fr: n’est pas

en: is
fr: est

en: Day of the month
fr: Jour du mois

en: Day of the week
fr: Jour de la semaine

en: if all of the following conditions are matched:
fr: si toutes les conditions suivantes sont réunies :

en: if any of the following conditions are matched:
fr: si l’une des conditions suivantes est remplie :

en: on every backup
fr: à chaque sauvegarde

en: Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
fr: Votre hébergeur ne vous permet de faire qu’une seule sauvegarde incrémentielle par jour.

en: You have reached the daily limit for the number of incremental backups you can create at this time.
fr: Vous avez atteint la limite mensuelle pour le nombre de sauvegardes incrémentielles que vous pouvez créer en ce moment.

en: Please contact your hosting company (%s) if you require further support.
fr: Veuillez contacter votre société d’hébergement (%s) si vous avez besoin de plus de support.

en: Your hosting provider only allows you to take one backup per month.
fr: Votre hébergeur ne vous permet de faire qu’une seule sauvegarde par mois.

en: You have reached the monthly limit for the number of backups you can create at this time.
fr: Vous avez atteint la limite mensuelle pour le nombre de sauvegardes que vous pouvez créer en ce moment.

en: Restoring stored routine: %s
fr: Restauration des routines enregistrées : %s

en: Please enter part of the file name
fr: Veuillez saisir une partie du nom du fichier.

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Exit full-screen
fr: Quitter le plein écran

en: Full-screen
fr: Plein écran

en: You have chosen to send this backup to remote storage, but no remote storage locations have been selected
fr: Vous avez choisi d’envoyer cette sauvegarde vers un stockage à distance, mais aucun emplacement de stockage à distance n’a été sélectionné

en: When email storage method is enabled, and an email address is entered, also send the backup
fr: Lorsque la méthode de stockage par e-mail est activée et qu’une adresse de messagerie est saisie, envoyez également la sauvegarde.

en: Due to the shutdown of the %1$s endpoint, support for %1$s will be ending soon. You will need to migrate to the Global endpoint in your UpdraftPlus settings. For more information, please see: %2$s
fr: En raison de la fermeture du point de terminaison %1$s, la prise en charge de %1$s sera bientôt terminée. Vous aurez besoin de migrer vers le point de terminaison global dans vos réglages UpdraftPlus. Pour plus d’informations, veuillez consulter : %2$s

en: Perform a backup
fr: Effectuer une sauvegarde

en: Keep your database fast and efficient
fr: Conservez votre base de données rapide et efficace

en: Manage multiple WordPress sites from one central dashboard
fr: Gérez plusieurs sites WordPress à partir d’un tableau de bord central

en: More great plugins by the Updraft Team
fr: Encore plus d’excellentes extensions par l’équipe Updraft

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
fr: Vous permet de sauvegarder uniquement les modifications de vos fichiers (une nouvelle image, par exemple) qui ont été apportées à votre site depuis la dernière sauvegarde.

en: Incremental backups
fr: Sauvegardes incrémentielles

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
fr: Suivez ce lien pour les instructions d’installation (en particulier l’étape 1).

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
fr: Vous avez bien acheté UpdraftPremium.

en: Goes to updraftplus.com checkout page
fr: Redirige vers la page de paiement d’updraftplus.com

en: Goes to the updraftplus.com checkout page
fr: Se rendre à la page de paiement d’updraftplus.com

en: Get %s here
fr: Obtenir %s

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
fr: Plus haute est la valeur, plus de ressources serveur sont nécessaires pour créer l’archive.

en: to take incremental backups
fr: pour effectuer des sauvegardes incrémentielles

en: Retain this many scheduled database backups
fr: Conserver ce nombre de sauvegardes de la base de données planifiées

en: Retain this many scheduled file backups
fr: Conserver ce nombre de sauvegardes de fichiers planifiées

en: Add an exclusion rule for %s
fr: Ajouter une règle d’exclusion pour %s

en: Use ctrl / cmd + press to select several items, or ctrl / cmd + shift + press to select all in between
fr: Utilisez les touches Ctrl/Cmd en cliquant avec la souris pour sélectionner plusieurs éléments ou les touches Ctrl/Cmd + Maj pour sélectionner tous les éléments entre deux clics de souris.

en: Deselect all backups
fr: Désélectionner toutes les sauvegardes

en: Select all backups
fr: Sélectionner toutes les sauvegardes

en: Delete selected backups
fr: Supprimer la sauvegarde sélectionnée

en: Show all backups...
fr: Afficher toutes les sauvegardes…

en: Show more backups...
fr: Afficher plus de sauvegardes…

en: Choose the components to restore:
fr: Choisissez le composant à restaurer :

en: Restore files from
fr: Restaurer les fichiers depuis

en: Find out more about incremental backups here.
fr: Pour en savoir plus sur les sauvegardes incrémentielles, cliquez ici.

en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
fr: Les sauvegardes incrémentielles sont une fonctionnalité de %s (mise à niveau en suivant ce lien).

en: Take an incremental backup
fr: Effectuer une sauvegarde incrémentielle

en: Take a new backup
fr: Effectuer une nouvelle sauvegarde

en: Makes your site fast and efficient. It cleans the database, compresses images and caches pages for ultimate speed.
fr: Rend votre site rapide et efficace. Cela nettoie la base de données, compresse les images et met les pages en cache pour une vitesse ultime.

en: The Database connection has been closed and cannot be reopened.
fr: La connexion à la base de données a été fermée et ne peut être rouverte.

en: Skipping table %s: already restored on a prior run; next table to restore: %s
fr: Table %s à ignorer : déjà restaurée lors d’une exécution précédente ; prochaine table à restaurer : %s

en: Skipping table %s: user has chosen not to restore this table
fr: Ignorer la table %s : l’utilisateur a choisi de ne pas restaurer cette table

en: Found and replaced existing table foreign key constraints as the table prefix has changed.
fr: Trouvé et remplacé les contraintes de clés étrangères de la table existante car le préfixe de la table a changé.

en: An error occurred while attempting to set a new value to the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de définition d’une nouvelle valeur pour la variable MySQL globale log_bin_trust_function_creators %s

en: An error occurred while attempting to retrieve the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de récupération de la variable MySQL globale log_bin_trust_function_creators %s

en: The directory does not exist, and the attempt to create it failed
fr: Le répertoire n’existe pas et la tentative de le créer a échoué

en: Could not delete old path.
fr: Impossible de supprimer l’ancien chemin.

en: Follow this link for help
fr: Suivez ce lien pour obtenir de l’aide

en: Please enter your %s password
fr: Veuillez saisir votre mot de passe %s

en: Please enter your %s email address
fr: Veuillez saisir votre adresse de messagerie %s

en: Start Subscription
fr: Commencer l’abonnement

en: Start %s Subscription
fr: Commencer un abonnement %s

en: Start Trial
fr: Commencer l’essai gratuit

en: Start %s Trial
fr: Commencer l’essai %s

en: Start a %s UpdraftVault Subscription
fr: Commencer un abonnement UpdraftVault %s

en: %s month %s trial
fr: %s mois d’essai à %s

en: with the option of
fr: avec l’option

en: Read more about %s here.
fr: En savoir plus sur %s.

en: Connect to your %s account
fr: Se connecter à votre compte %s

en: Already got space?
fr: Vous avez déjà de l’espace ?

en: Need to get space?
fr: Besoin d’espace ?

en: Error: Failed to initialise
fr: Erreur : échec d’initialisation

en: upload failed
fr: téléversement échoué

en: login failure
fr: erreur de connexion

en: error - failed to upload file
fr: erreur - échec du téléversement du fichier

en: error - failed to re-assemble chunks
fr: erreur : échec du réassemblage des fragments.

en: error - failed to create and access the container
fr: erreur - échec de la création et de l’accès au conteneur

en: authentication failed
fr: authentification échouée

en: Otherwise, you can try UpdraftVault for 1 month for only $1!
fr: Sinon, vous pouvez essayer UpdraftVault pendant 1 mois pour seulement 1$ !

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
fr: Si vous avez une licence premium valide, vous obtenez 1 Go de stockage inclus.

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
fr: Essayez UpdraftVault pendant 1 mois pour seulement 1$ !

en: manages all your WordPress sites at once from one place
fr: gère tous vos sites WordPress à la fois d’un seul endroit

en: Many sites?
fr: Beaucoup de sites ?

en: handles updates automatically as you want them
fr: gère les mises à jour automatiquement comme vous le souhaitez

en: Save time
fr: Gagnez du temps

en: backs up automatically when you update plugins, themes or core
fr: sauvegarde automatiquement quand vous mettez à jour les extensions, les thèmes ou le cœur

en: Be safe
fr: Soyez à l’abri

en: Make updates easy with UpdraftPlus
fr: Rendez les mises à jour faciles avec UpdraftPlus

en: Clone of %s
fr: Clone de %s

en: %d token | %d tokens
fr[0]: %d jeton
fr[1]: %d jetons

en: Each time your clone renews (weekly) it costs %s. You can shut this clone down at the following link:
fr: Chaque fois que votre clone se renouvelle (chaque semaine), cela coûte des %s. Vous pouvez arrêter ce clone en cliquant sur le lien suivant :

en: %s from now
fr: Dans %s

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then press Restore to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
fr: Le fichier d’archive de sauvegarde a bien été traité mais avec quelques avertissements. Si tout est correct, cliquez sur « Restaurer » pour continuer. Sinon, annulez et corrigez le problème en premier lieu.

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore to proceed.
fr: Le fichier d‘archive de sauvegarde a bien été traité. Cliquez sur le bouton « Restaurer » pour continuer.

en: This backup set contains incremental backups of your files; please select the time you wish to restore your files to
fr: Ce jeu de sauvegarde contient des sauvegardes incrémentielles de vos fichiers ; veuillez sélectionner l’heure à laquelle vous souhaitez restaurer vos fichiers

en: The setting %s is turned on in your PHP settings. It is deprecated, causes encryption to malfunction, and should be turned off.
fr: Le réglage %s est activé dans vos réglages PHP. Il est obsolète, cause un mauvais fonctionnement du cryptage et doit être désactivé.

en: Unzip progress: %d out of %d files
fr: Progression de la décompression : %d sur %d fichiers

en: An error occurred while attempting to retrieve the routine SQL/DDL statement (%s %s)
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de récupération de l’instruction SQL/DDL de routine (%s %s)

en: An error occurred while attempting to retrieve routine status (%s %s)
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de récupération de l’état de routine (%s %s)

en: An error occurred while attempting to check the support of stored routines creation (%s %s)
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de vérification de la prise en charge de la création de routines stockées (%s %s)

en: N.B. You will be charged one token once the clone is ready. If the clone fails to boot, then the token will be released within an hour.
fr: N.B. Un jeton vous sera facturé une fois que le clone sera prêt. Si le clone ne démarre pas, le jeton sera libéré dans l’heure qui suit.

en: No backup will be started. The creation of your clone should now begin, and your WordPress username and password will be displayed below when ready.
fr: Aucune sauvegarde ne sera lancée. La création de votre clone devrait maintenant commencer et vos identifiant et mot de passe WordPress seront affichés ci-dessous lorsque prêts.

en: If you do not want to restore all your database tables, then choose some to exclude here.
fr: Si vous ne voulez pas restaurer toutes les tables de votre base de données, choisissez-en quelques-unes à exclure ici.

en: You should only proceed if you have checked and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the new %s version.
fr: Vous devez procéder uniquement si vous avez vérifié et êtes sûr (ou prêt à prendre le risque) que vos extensions/thèmes/etc. sont compatibles avec la nouvelle version de %s.

en: This is older than the server which you are now restoring onto (version %s).
fr: Ceci est plus ancien que le serveur sur lequel vous restaurez actuellement (version %s).

en: Incomplete
fr: Inachevée

en: The backup is being aborted for a repeated failure to progress.
fr: La sauvegarde est en cours d’abandon à cause d’un échec répété à avancer.

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
fr: Brièvement indisponible pour une maintenance planifiée. Revenez dans une minute.

en: Under Maintenance
fr: En cours de maintenance

en: Expected parameter(s) missing.
fr: Paramètre(s) attendu(s) manquant(s).

en: Default template
fr: Modèle par défaut

en: Unattached
fr: Non attaché

en: Selected media has been deleted successfully.
fr: Le média sélectionné a bien été supprimé.

en: Failed to delete selected media.
fr: Échec de suppression du média sélectionné.

en: Media has been detached from post.
fr: Le média a été détaché de la publication.

en: Failed to detach media.
fr: Échec du détachement du média.

en: Media has been attached to post.
fr: Le média a été attaché à la publication.

en: Failed to attach media.
fr: Échec de l’attachement du média.

en: Unable to install %s. Make sure that the zip file is a valid %s file and a previous version of this %s does not exist. If you wish to overwrite an existing %s then you will have to manually delete it from the %s folder on the remote website and try uploading the file again.
fr: Impossible d’installer le %s. Assurez-vous que le fichier zip est un fichier de %s valide et qu’une version précédente de ce %s n’existe pas. Si vous souhaitez écraser un %s existant, vous devrez le supprimer manuellement depuis le dossier %s sur le site web distant et essayer de téléverser le fichier une nouvelle fois.

en: Unable to activate %s successfully. Make sure that this %s is compatible with your remote WordPress version. WordPress version currently installed in your remote website is %s.
fr: Impossible d’activer le %s correctement. Assurez-vous que ce %s est compatible avec la version distante de WordPress. La version de WordPress actuellement installée sur votre site web distant est %s.

en: Unable to connect to the filesystem
fr: Impossible de se connecter au système de fichiers

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
fr: Vous avez demandé à sauvegarder sur un stockage distant (%s) mais sans saisir de réglages pour ce stockage.

en: Clone package
fr: Paquet du clone

en: An empty WordPress install
fr: Une installation WordPress vide

en: This current site
fr: Ce site actuel

en: Clone:
fr: Cloner :

en: 3. Restoration
fr: 3. Restauration

en: 2. Verifications
fr: 2. Vérifications

en: 1. Component selection
fr: 1. Sélection des composants

en: Activity log
fr: Journal d’activité

en: Cleaning
fr: Nettoyage

en: Verifying
fr: Vérification en cours…

en: Restoration progress:
fr: Progression de la restauration :

en: The restore operation has begun (%s). Do not close this page until it reports itself as having finished.
fr: L’opération de restauration a débuté (%s). Ne fermez pas cette page tant que la procédure n’a pas été annoncée comme terminée.

en: UpdraftPlus Restoration
fr: Restauration UpdraftPlus

en: (%d archive(s) in set, total %s).
fr: (%d archive·s dans le lot, %s au total).

en: Learn more about UpdraftCentral
fr: En apprendre d’avantage sur UpdraftCentral

en: Add this website to UpdraftCentral (remote, centralised control) - free for up to 5 sites.
fr: Ajoutez ce site web à UpdraftCentral (contrôle à distance centralisé) - gratuit jusqu’à 5 sites.

en: Return to UpdraftPlus configuration
fr: Retourner à la configuration d’UpdraftPlus

en: No suitable backup set (that already contains a full backup of all the requested file component types) was found, to add increments to. Aborting this backup.
fr: Aucun jeu de sauvegarde défini (qui contient déjà une sauvegarde complète de tous les types de composants de fichiers demandés) n’a été trouvé, auquel ajouter des incréments. Annulation de cette sauvegarde.

en: Connection to your %1$s account was successful. However, we were not able to register this site with %2$s, as there are no available %2$s licences on the account.
fr: La connexion à votre compte %1$s a réussi. Cependant, nous n’avons pas pu enregistrer ce site avec %2$s car il n’y a aucune licence %2$s disponible sur le compte.

en: Please check the error log for more details
fr: Veuillez consulter le journal des erreurs pour plus de détails

en: Missing pages:
fr: Pages manquantes :

en: Attempts by the browser to access some pages have returned a "not found (404)" error. This could mean that your .htaccess file has incorrect contents, is missing, or that your webserver is missing an equivalent mechanism.
fr: Les tentatives d’accès à certaines pages par le navigateur ont donné lieu à une erreur « Non trouvé (404) ». Cela peut signifier que le contenu de votre fichier .htaccess n’est pas correct, qu’il est manquant ou qu’il manque un mécanisme équivalent sur votre serveur web.

en: Restore error:
fr: Erreur de restauration :

en: Attempts by the browser to contact the website failed.
fr: Les tentatives du navigateur pour contacter le site web ont échoué.

en: Preparing backup files
fr: Préparation des fichiers de sauvegarde

en: Downloading backup files if needed
fr: Téléchargement des fichiers de sauvegarde si nécessaire

en: Begun
fr: Débuté

en: Finished
fr: Terminé

en: Restoring %s1 files out of %s2
fr: %s1 fichiers sur %s2 restaurés

en: no recent activity; will offer resumption after: %d seconds
fr: Aucune activité récente ; tentative de reprise dans : %d secondes

en: last activity: %d seconds ago
fr: dernière activité : il y a %d secondes

en: credentials
fr: données de connexion

en: Try it - 1 month for $1!
fr: Essayez-le - 1 mois pour 1$ !

en: Try UpdraftVault!
fr: Testez UpdraftVault !

en: You have not selected a restore path for your chosen backups
fr: Vous n’avez pas sélectionné de chemin de restauration pour les sauvegardes choisies

en: HTML was detected in the response. You may have a security module on your webserver blocking the restoration operation.
fr: Du HTML a été détecté dans la réponse. Il se peut qu’un module de sécurité sur votre serveur web bloque l’opération de restauration.

en: File backup options
fr: Options de sauvegarde des fichiers

en: Verifying one-time password...
fr: Vérification du mot de passe à usage unique…

en: Login successful; reloading information.
fr: Connexion réussie ; rafraichissement des informations.

en: Key created. Adding site to UpdraftCentral Cloud.
fr: Clé crée. Ajout du site sur UpdraftCentral Cloud.

en: Connected. Requesting UpdraftCentral Key.
fr: Connecté. Demande de la clé UpdraftCentral.

en: Existing backups
fr: Sauvegardes existantes

en: Dismiss notice
fr: Ignorer la notification

en: You can test running your site on a different PHP (or WordPress) version using UpdraftClone credits.
fr: Vous pouvez tester l’exécution de votre site sur une version différente de PHP (ou WordPress) en utilisant les crédits UpdraftClone .

en: dismiss notice
fr: ignorer la notification

en: go here to learn more
fr: allez ici pour apprendre plus

en: You can test upgrading your site on an instant copy using UpdraftClone credits
fr: Vous pouvez tester la mise à jour de votre site sur une copie instantanée en utilisant les crédits UpdraftClone

en: Error: Failed to upload
fr: Erreur : échec du téléversement

en: download: failed: file not found
fr: téléchargement : échec : fichier non trouvé

en: Error: Failed to open local file
fr: Erreur : échec de l’ouverture du fichier local

en: Clone region:
fr: Région de clonage :

en: go here
fr: allez ici

en: If you have already renewed, then you need to allocate a licence to this site - %s
fr: Au cas où vous vous seriez réabonné, alors vous devez allouer une licence à ce site - %s

en: Authentication
fr: Authentification

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
fr: Vous devez sélectionner au moins une destination de stockage distant pour téléverser ce jeu de sauvegarde.

en: Read more about Easy Updates Manager
fr: En savoir plus sur Easy Updates Manager

en: You can find out more about clone keys here.
fr: Vous pouvez en savoir plus sur les clés de clonage ici.

en: Or, use an UpdraftClone key
fr: Ou, utiliser une clé UpdraftClone

en: Found SET NAMES %s, but changing to %s as suggested by WPDB::determine_charset().
fr: SET NAMES %s trouvé mais modifié pour %s comme suggéré par WPDB::determine_charset().

en: UpdraftClone key is required.
fr: Une clé UpdraftClone est nécessaire.

en: The preparation of the clone data has been aborted.
fr: La préparation des données du clone a été interrompue.

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
fr: Demandez à WordPress de mettre automatiquement à jour UpdraftPlus lorsqu’il trouve une mise à jour disponible.

en: Automatic updates
fr: Mises à jour automatiques

en: Your database user does not have permission to drop tables
fr: L’utilisateur de votre base de données n’a pas le droit de supprimer des tables

en: Ask WordPress to update UpdraftPlus automatically when an update is available
fr: Demander à WordPress de mettre à jour automatiquement UpdraftPlus lorsqu’une mise à jour est disponible

en: You must add the following as the authorized redirect URI (under "More Options") when asked
fr: Vous devez ajouter ce qui suit en tant qu'URI de redirection autorisée (dans "Plus d'options") lorsque cela sera demandé.

en: %s does not allow authorization of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
fr: %s n'autorise pas des sites hébergés sur des adresses IP directes. Vous devrez changer l'adresse de votre site (%s) avant de pouvoir utiliser %s pour le stockage.

en: Frankfurt
fr: Francfort

en: London
fr: Londres

en: Belgium
fr: Belgique

en: Singapore
fr: Singapour

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: North Virginia
fr: Virginie du Nord

en: South Carolina
fr: Virginie du Sud

en: Confirm change
fr: Confirmer la modification

en: Add an exclusion rule
fr: Ajouter une règle d’exclusion

en: Type a file prefix
fr: Saisissez un préfixe de fichier

en: All files beginning with these characters
fr: Tous les fichiers commençant par ces caractères

en: Type an extension like zip
fr: Saisissez une extension comme zip

en: Select a file/folder which you would like to exclude
fr: Sélectionnez un fichier/dossier que vous souhaitez exclure

en: All files beginning with given characters
fr: Tous les fichiers commençant par les caractères donnés

en: All files with this extension
fr: Tous les fichiers avec cette extension

en: File/directory
fr: Fichier/répertoire

en: Select a way to exclude files or directories from the backup
fr: Sélectionnez un moyen d’exclure des fichiers ou des répertoires de la sauvegarde

en: Exclude files/directories
fr: Exclure des fichiers/répertoires

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
fr: Pour lire la FAQ/documentation sur UpdraftClone, allez ici.

en: your UpdraftPlus.com account
fr: votre compte UpdraftPlus.com

en: You can check the progress here or in %s
fr: Vous pouvez vérifier la progression ici ou dans %s

en: Your UpdraftClone is still setting up.
fr: Votre UpdraftClone est toujours en cours de configuration.

en: %s archives remain
fr: %s archives restantes

en: The site data has all been received, and its import has begun.
fr: Les données du site ont toutes été reçues et leur importation a commencé.

en: The sending of the site data has begun. So far %s data archives totalling %s have been received
fr: L’envoi des données du site a commencé. Jusqu’à présent, %s archives de données totalisant %s ont été reçues.

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
fr: WordPress installé ; en attente des données du site à envoyer.

en: Clone ready
fr: Clone prêt

en: Site data has been deployed
fr: Les données du site ont été déployées

en: Deploying site data
fr: Déploiement des données du site

en: Site data received
fr: Données du site reçues

en: Receiving site data
fr: Réception des données du site

en: WordPress installed
fr: WordPress installé

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your updraftplus.com account once it is ready.
fr: Votre clone a commencé, les informations réseau ne sont pas encore disponibles mais seront affichées ici et sur votre compte updraftplus.com une fois qu’il sera prêt.

en: Exclude these from
fr: Exclure ceci de

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
fr: La règle d’exclusion que vous essayez d’ajouter existe déjà

en: Please enter a valid file name prefix
fr: Veuillez saisir un préfixe de nom de fichier valide

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
fr: Veuillez saisir les caractères qui commencent le nom du fichier que vous souhaitez exclure

en: Please enter a valid file extension
fr: Veuillez saisir une extension de fichier valide

en: Please enter a file extension, like zip
fr: Veuillez saisir une extension de fichier, comme zip

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
fr: Veuillez sélectionner un fichier/dossier que vous souhaitez exclure

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
fr: Confirmez-vous vouloir retirer cette règle d’exclusion ?

en: log results to console
fr: journaliser les résultats dans la console

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
fr: Pour créer un clone temporaire, vous avez besoin de crédit sur votre compte.

en: Read FAQs here.
fr: Lisez la FAQ ici.

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
fr: Échec du téléversement du fichier dans %s (voir fichier journal pour plus d’infos)

en: Dashboard:
fr: Tableau de bord :

en: Front page:
fr: Page de garde :

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
fr: Votre clone a commencé et sera disponible aux URL suivantes dès qu’il sera prêt.

en: manage
fr: gérer

en: Current clones
fr: Clones actuels

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
fr: Votre clone utilisera ces données pour recréer votre site.

en: The clone has been provisioned, and its data has been sent to it. Once the clone has finished deploying it, you will receive an email.
fr: Le clone a été provisionné et ses données lui ont été envoyées. Une fois que le clone aura fini de se déployer, vous recevrez un e-mail.

en: Site key
fr: Clé du site

en: Add a site
fr: Ajouter un site

en: back
fr: retour

en: Read this article to see step-by-step how it's done.
fr: Lire cet article pour découvrir pas à pas comment cela est effectué.

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
fr: Migrer (créer une copie d’un site sur l’hébergement que vous contrôlez)

en: Manage your clones
fr: Gérer vos clones

en: Closing 1st October 2018
fr: Fermeture le 1er octobre 2018

en: Your clone will renew on:
fr: Votre clone se renouvellera le :

en: Unable to get renew date
fr: Impossible d’obtenir la date de renouvellement

en: The backup was aborted
fr: La sauvegarde a été interrompue

en: OneDrive Germany
fr: OneDrive Allemagne

en: Account type
fr: Type de compte

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
fr: J’accepte les termes et conditions de UpdraftClone

en: Not got an account? Get one by buying some tokens here.
fr: Vous n’avez pas de compte ? Obtenez-en un en achetant des jetons ici.

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
fr: Vous pouvez acheter des jetons UpdraftClone depuis notre boutique, ici.

en: To create a temporary clone you need: 1) credit in your account and 2) to connect to your account, below.
fr: Pour créer un clone temporaire vous devez : 1) créditer votre compte et 2) vous connecter à votre compte, ci-dessous.

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
fr: Si vous le souhaitez, testez la mise à niveau vers une version PHP ou WP différente.

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
fr: Prend juste le temps nécessaire pour créer une sauvegarde et l’envoyer.

en: Fast
fr: Rapide

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
fr: Un VPS (Virtual Private Server) par clone, partagé avec personne.

en: Secure
fr: Sécurisé

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
fr: Fonctionne avec la capacité d’un des principaux fournisseurs de cloud computing.

en: Reliable
fr: Fiable

en: Press the buttons... UpdraftClone does the work.
fr: Appuyez sur les boutons… UpdraftClone fait le reste.

en: Easy
fr: Facile

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers. Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
fr: Un clone temporaire est une copie instantanée de ce site web, exécutée sur nos serveurs. Plutôt que de tester les choses sur votre site en direct, vous pouvez le cloner via UpdraftClone et supprimer votre clone une fois terminé.

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
fr: Créer un clone temporaire sur nos serveurs (UpdraftClone)

en: WooCommerce plugins
fr: Extensions WooCommerce

en: Reset tour
fr: Réinitialiser la visite

en: Press this button to take a tour of the plugin.
fr: Appuyez sur ce bouton pour faire le tour de l’extension.

en: Take Tour
fr: Visite guidée

en: Log in here to enable all the features you have access to.
fr: Connectez-vous ici pour activer toutes les fonctionnalités auxquelles vous avez accès.

en: Connect to updraftplus.com
fr: Connecter à updraftplus.com

en: Thank you for taking the tour. You are now all set to use UpdraftPlus!
fr: Merci pour la visite. Vous êtes maintenant prêt à utiliser UpdraftPlus !

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
fr: Pour commencer avec UpdraftVault, sélectionnez une des options ci dessous :

en: Finish
fr: Terminer

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
fr: UpdraftPlus Premium a encore bien plus de fonctionnalités excitantes !

en: UpdraftPlus Premium and addons
fr: UpdraftPlus Premium et modules

en: Thank you for taking the tour.
fr: Merci pour la visite.

en: Do you have a few more WordPress sites you want to backup? If yes you can save hours by controlling all your backups in one place from UpdraftCentral.
fr: Avez-vous quelques sites WordPress supplémentaires à sauvegarder ? Si oui, vous pouvez gagner des heures en contrôlant toutes vos sauvegardes en un seul endroit depuis UpdraftCentral.

en: Control all your backups in one place
fr: Contrôlez toutes vos sauvegardes dans un unique emplacement

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
fr: Félicitations, vos réglages ont bien été enregistrés.

en: Press here to save your settings.
fr: Cliquez ici pour enregistrer vos réglages.

en: Save
fr: Enregistrer

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
fr: Parcourez les autres réglages ici, en faisant toutes les modifications que vous souhaitez.

en: More settings
fr: Plus de réglages

en: Find out more here.
fr: Plus d’informations ici.

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
fr: UpdraftVault est notre stockage à distance qui fonctionne de manière transparente avec UpdraftPlus.

en: Now select a remote storage destination to protect against server-wide threats. If not, your backups remain on the same server as your site.
fr: Sélectionnez maintenant une destination de stockage distant pour vous protéger contre les menaces au niveau du serveur. Sinon, vos sauvegardes restent sur le même serveur que votre site.

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
fr: Choisissez la planification que vous souhaitez pour vos sauvegardes.

en: Choose your backup schedule
fr: Choisissez votre planification de sauvegarde

en: Congratulations! Your first backup is running.
fr: Félicitations ! Votre première sauvegarde est en cours.

en: Go to settings
fr: Aller aux réglages

[ctx: Translators: %s is a bold tag.]
en: But to avoid server-wide threats backup regularly to remote cloud storage in %s settings %s
fr: Mais pour prévenir les menaces au niveau du serveur, sauvegardez régulièrement vers un stockage cloud distant dans les %s réglages %s

en: Press here to run a manual backup.
fr: Cliquez ici pour lancer une sauvegarde manuelle.

en: Creating your first backup
fr: Création de votre première sauvegarde

en: Select what you want to backup
fr: Sélectionnez ce que vous souhaitez sauvegarder

en: Manual backup options
fr: Options de sauvegarde manuelle

[ctx: updraftplus]
en: To make a simple backup to your server, press this button. Or to setup regular backups and remote storage, go to %s settings %s
fr: Pour faire une simple sauvegarde sur votre serveur, cliquez sur ce bouton. Ou pour configurer les sauvegardes régulières et le stockage à distance, allez aux %s réglages %s

en: Your first backup
fr: Votre première sauvegarde

en: Press here to start!
fr: Cliquez ici pour commencer !

en: the world’s most trusted backup plugin!
fr: l’extension de sauvegarde la plus fiable au monde !

en: Welcome to UpdraftPlus
fr: Bienvenue sur UpdraftPlus

en: UpdraftPlus settings
fr: Réglages d’UpdraftPlus

en: End tour
fr: Terminer la visite

en: Skip this step
fr: Sauter cette étape

en: Back
fr: Retour

en: You can buy more temporary clone tokens here.
fr: Vous pouvez acheter plus de jetons de clone temporaire ici.

en: Forbid non-administrators to login to WordPress on your clone
fr: Empêchez les non administrateurs de se connecter à WordPress sur votre clone

en: Temporary clones of WordPress subdomain multisite installations are not yet supported. See our documentation on how to carry out a normal migration here
fr: Les clones temporaires des installations multisites WordPress en mode sous-domaines ne sont pas encore supportés. Consultez notre documentation sur la façon d’effectuer une migration normale ici.

en: Premium / Find out more
fr: Premium/en savoir plus

en: Other great plugins
fr: Autres extensions géniales

en: The creation of your data for creating the clone should now begin.
fr: La création de vos données pour la création du clone devrait désormais commencer.

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
fr: Vous pouvez trouver vos informations de clone temporaire dans votre compte updraftplus.com ici.

en: Choose a default for each table
fr: Choisissez une valeur par défaut pour chaque table

en: Sending files to remote site
fr: Envoi des fichiers vers le site distant

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
fr: Clonage du serveur en cours de provisionnement et de démarrage (peut prendre plusieurs minutes)

en: Warning: you have selected a lower version than your currently installed version. This may fail if you have components that are incompatible with earlier versions.
fr: Avertissement : vous avez sélectionné une version inférieure à la version actuellement installée. Cela peut échouer si vous avez des composants incompatibles avec des versions antérieures.

en: Backup / Restore
fr: Sauvegarder/restaurer

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: Latest full backup found; identifier:
fr: Dernière sauvegarde complète trouvée; identifiant:

en: No previous full backup found.
fr: Aucune sauvegarde complète antérieure trouvée.

en: Remote storage: %s
fr: Stockage à distance : %s

en: No previous backup found to add an increment to.
fr: Aucune sauvegarde trouver à laquelle ajouter une incrémentation.

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
fr: Le jeu de caractères demandé (%s) n’est pas présent ; passage à %s.

en: Allow only administrators to log in
fr: Autoriser uniquement les administrateurs à se connecter

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
fr: Vous pouvez empêcher les non-administrateurs de se connecter à ce site cloné en cochant la case ci dessous

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
fr: Réglages de connexion utilisateur pour le clone temporaire UpdraftPlus :

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
fr: Bienvenue sur votre clone Updraft (clone temporaire)

en: Refresh connection
fr: Actualiser la connexion

en: Log all messages to syslog
fr: Enregistrer l'ensemble des messages dans le journal système (syslog)

en: The server's RSA key %s fingerprint: %s.
fr: Empreinte de la clé RSA %s du serveur: %s.

en: Failed: We are unable to match the fingerprint. However, we were able to log in and move to the indicated directory and successfully create a file in that location.
fr: Échec: nous ne sommes pas en mesure de faire coïncider les empreintes. Toutefois, nous avons pu nous connecter, aller au répertoire indiqué et créer un dossier à cet endroit.

en: MD5 (128-bit) fingerprint, in hex format - should have the same length and general appearance as this (colons optional): 73:51:43:b1:b5:fc:8b:b7:0a:3a:a9:b1:0f:69:73:a8. Using a fingerprint is not essential, but you are not secure against %s if you do not use one
fr: Une empreinte MD5 (128 bits), au format hex - doit avoir les mêmes longueur et apparence générale que ceci (colonnes optionnelles): 73:51:43:b1:b5:fc:8b:b7:0a:3a:a9:b1:0f:69:73:a8. Utiliser une empreinte n'est pas indispensable, mais vous n'est pas à l'abri de %s si vous n'en utilisez pas.

en: RSA fingerprint
fr: Empreinte RSA

en: Fingerprints don't match.
fr: Les empreintes ne coïncident pas.

en: More information here.
fr: Plus d’informations ici.

en: Migrate / Clone
fr: Migrer/Cloner

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
fr: Autoriser uniquement cette sauvegarde à être supprimée manuellement (c.-à-d. la conserver même si les limites de rétention sont atteintes).

en: You have given the %1$s option. The %1$s is working with "%2$s" addon. Get the "%2$s" addon: %3$s
fr: Vous avez fourni l'option %1$s. %1$s fonctionne avec l'extension "%2$s". Obtenez l'extension "%2$s": %3$s

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
fr: Votre installation WordPress possède d’anciens répertoires de son état avant que vous ne restauriez/migriez (information technique : ils sont suffixés par -old).

en: This is not an incremental backup
fr: Ce n'est pas une sauvegarde incrémentale

en: Run this command to see the log file for this restoration (needed for any support requests).
fr: Lancez cette commande pour voir le journal (log) de cette restauration (requis pour toute demande d'assistance).

en: A version of UpdraftPlus is already installed. WordPress will only allow you to install your new version after first de-installing the existing one. That is safe - all your settings and backups will be retained. So, go to the "Plugins" page, de-activate and de-install UpdraftPlus, and then try again.
fr: Une version d’UpdraftPlus est déjà installée. WordPress ne vous autorisera à installer votre version qu’après avoir désinstallé celle déjà présente. C’est sans risque, tous vos réglages et vos sauvegardes seront conservés. Alors, allez sur la page « Extensions », désactivez et désinstallez UpdraftPlus puis réessayez.

en: (current version)
fr: (version courante)

en: press here
fr: cliquez ici

en: this privacy policy
fr: cette politique de confidentialité

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
fr: Veuillez lire %s pour l’utilisation de notre App d’autorisation %s (aucune donnée de votre sauvegarde ne nous est envoyée).

en: Tell me more
fr: Dites-m'en davantage

en: And then add an incremental backup
fr: Puis ajoutez une sauvegarde incrémentale

en: Every hour
fr: Chaque heure

en: Create clone
fr: Créer un clone

en: Available temporary clone tokens:
fr: Jetons de clone disponibles temporairement :

en: Processing
fr: Traitement

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
fr: Connecter à UpdraftCentral Cloud

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
fr: Conditions et politiques relatives aux comptesUpdraftPlus.Com

en: I consent to %s
fr: Je consens à %s

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
fr: Mot de passe à usage unique (vérifiez votre application de mot de passe à usage unique pour récupérer ce mot de passe)

en: Login or register with this email address
fr: Connectez-vous ou enregistrez-vous avec cette adresse de messagerie.

en: If not, then choose your details and a new account will be registered.
fr: Si ce n’est pas le cas, choisissez vos coordonnées et un nouveau compte sera enregistré.

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
fr: Si vous avez déjà un compte updraftplus.com, saisissez les détails ci-dessous.

en: Add this website to your UpdraftCentral Cloud dashboard at updraftplus.com.
fr: Ajouter ce site web à votre tableau de bord UpdraftCentral Cloud sur updraftplus.com.

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
fr: Connectez-vous ou enregistrez-vous pour UpdraftCentral Cloud.

en: Go here to connect it.
fr: Allez ici pour le connecter.

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
fr: Ou si vous préférez l’auto-hébergement, vous pouvez obtenir la version auto-hébergée ici.

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
fr: Connecter ce site à UpdraftCentral Cloud

en: If you have a few sites, it'll save hours. It's free to use or try up to 5 sites.
fr: Si vous avez plusieurs sites, vous gagnerez des heures. C’est gratuit d’utiliser ou d’essayer jusqu’à 5 sites.

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
fr: Sauvegardez, mettez à jour et gérez tous vos sites WordPress à partir d’un seul tableau de bord.

en: An error has occurred while processing your request. The server might be busy or you have lost your connection to the internet at the time of the request. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de votre demande. Le serveur peut être occupé ou vous avez perdu votre connexion à internet au moment de la demande. Veuillez réessayer plus tard.

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
fr[0]: Le fichier %s commence par un « indicateur d’ordre des octets » (BOM).
fr[1]: Les fichiers %s commencent par un « indicateur d’ordre des octets » (BOM).

en: For future control of all your UpdraftCentral connections, go to the "Advanced Tools" tab.
fr: Pour le contrôle futur de toutes vos connexions UpdraftCentral, allez dans l’onglet « Outils avancés ».

en: You can also close this wizard.
fr: Vous pouvez également fermer cet assistant.

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
fr: Vous devez lire et accepter les données et la politique de confidentialité d’UpdraftCentral Cloud avant de pouvoir continuer.

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
fr: Veuillez patienter pendant que vous êtes redirigé vers UpdraftCentral Cloud.

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
fr: Veuillez patienter pendant que le système génère et enregistre une clé de chiffrement pour votre site web avec UpdraftCentral Cloud.

en: Perhaps you would want to login instead.
fr: Peut-être voudriez-vous plutôt vous connecter.

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
fr: Problème de connexion ? Essayez d’utiliser une méthode alternative dans les options de sécurité avancées.

en: An email is required and needs to be in a valid format.
fr: Un e-mail est obligatoire et doit être dans un format valide.

en: Both email and password fields are required.
fr: Les deux champs e-mail et mot de passe sont obligatoires.

en: Registration successful.
fr: Enregistrement réussi.

en: Please follow this link to open %s in a new window.
fr: Veuillez suivre ce lien pour ouvrir %s dans une nouvelle fenêtre.

en: Login successful.
fr: Connexion réussie.

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir ignorer les nouveautés UpdraftPlus pour toujours ?

en: Dismiss all UpdraftPlus news
fr: Ignorer les nouveautés UpdraftPlus

en: UpdraftPlus News
fr: Nouveautés UpdraftPlus

en: Migration key created:
fr: Clé de migration créée:

en: Missing parameters
fr: Paramètres manquants

en: Azure Germany
fr: Azure Allemagne

en: Azure Account
fr: Compte Azure

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
fr: Veuillez spécifier le nom du dossier Microsoft OneDrive, et non l’URL.

en: Select the remote storage destinations you want to upload this backup set to
fr: Sélectionnez les destinations de stockage distant sur lesquelles vous voulez téléverser cette sauvegarde.

en: Upload backup
fr: Téléverser la sauvegarde

en: After pressing this button, you can select where to upload your backup from a list of your currently saved remote storage locations
fr: Après avoir appuyé sur ce bouton, vous pouvez sélectionner l’endroit où téléverser votre sauvegarde à partir d’une liste de vos emplacements de stockage distant actuellement enregistrés

en: (already uploaded)
fr: (déjà téléversé)

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
fr: Le téléversement de la sauvegarde locale a commencé. Veuillez vérifier le fichier journal pour suivre la progression du téléversement

en: Upload
fr: Téléverser

en: Only email the database backup
fr: Uniquement envoyer la base de données par e-mail

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive as a result UpdraftPlus will only send Database backups to email.
fr: Attention, les serveurs d'e-mails ont tendance à avoir des limites de taille; souvent autour de %s Mo. Les sauvegardes dont la taille dépasse toute limitation n'arriveront probablement pas et dans ce cas, UpdraftPlus n'enverra que les seules sauvegardes de base de données par email.

en: Use this option to only send database backups when sending to email, and skip other components.
fr: Utilisez cette option pour n'envoyer que les sauvegardes de base de données par e-mail et laisser les autres éléments.

en: For incremental backups, you will be able to choose which increments to restore at a later stage.
fr: Pour les sauvegardes incrémentales, vous pourrez choisir quels incréments restaurer lors d'une étape ultérieure.

en: Increments exist at: %s
fr: Des incréments existent à: %s

en: (latest increment: %s)
fr: (dernier incrément en date: %s)

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
fr: Commandes WP-CLI pour faire, répertorier et supprimer des sauvegardes.

en: WP-CLI support
fr: Support WP-CLI

en: Invalid Job Id
fr: ID d'opération invalide

en: Backup has been started successfully. You can see the last log message by running the following command: "%s"
fr: La sauvegarde a bien été lancée. Vous pouvez lire le dernier message en date du journal en lançant la commande suivante : "%s"

en: Recently started backup job id: %s
fr: ID d'opération récemment lancée : %s

en: The given value for the '%s' option is not valid
fr: La valeur fournie pour l'option ´%s' est non valide

en: To allow another site to send a backup to this site, create a key below. When you are shown the key, then press the 'Migrate' button on the other (sending) site, and copy-and-paste the key over there (in the 'Send a backup to another site' section).
fr: Afin d'autoriser un site tiers à envoyer une sauvegarde vers ce site, créez une clé ci-dessous. Lorsque vous verrez la clé, cliquez sur le bouton "Migrer" sur l'autre site (celui qui envoie), et copiez-collez-y la clé (dans la section "Envoyer une sauvegarde à un autre site").

en: So, to get the key for the remote site, open the 'Migrate Site' window on that site, and go to that section.
fr: Donc, pour obtenir la clé pour le site distant, ouvrez la fenêtre "Migrer un site" sur ce site et allez à cette section.

en: Keys for a site are created in the section "receive a backup from a remote site".
fr: Les clés pour un site dont créées dans la section "recevoir une sauvegarde d'un site distant".

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
fr: Vous devez copier et coller cette clé sur le site d’envoi maintenant ; elle ne peut plus être affichée à nouveau.

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
fr: Cette fonctionnalité a été désactivée par l’administrateur du site.

en: is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
fr: est un moyen très efficace de gérer, mettre à jour et sauvegarder plusieurs sites web à partir d’un même endroit.

en: Super-charge and secure your WordPress site with our other top plugins:
fr: Améliorez et sécurisez votre site WordPress avec nos autres extensions :

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
fr: Merci d’avoir installé UpdraftPlus !

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
fr: Aucune clé pour autoriser des sites distants à envoyer des données de sauvegarde ici n’a encore été crée.

en: Failed to read from the working directory.
fr: Impossible de lire dans le répertoire de travail.

en: Failed to find a manifest file in the backup.
fr: Impossible de trouver un fichier manifeste dans la sauvegarde.

en: Failed to read the manifest file from backup.
fr: Impossible de lire le fichier manifeste à partir de la sauvegarde.

en: (None configured)
fr: (Aucun(e) configuré(e))

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
fr: Assurez-vous d’être connecté au bon compte avant de continuer.

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
fr: La méthode de stockage à distance et l’identifiant d’instance sont nécessaires pour l’authentification.

en: authentication error
fr: erreur d’authentification

en: (Nothing has been logged yet)
fr: (rien n’a encore été enregistré)

en: you will want to use below search and replace site location in the database (migrate) to search/replace the site address.
fr: vous pourriez vouloir utiliser ci-dessous rechercher et remplacer l’emplacement du site dans la base de données (migrer) pour rechercher/remplacer l’adresse du site.

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem. If that is not yet set up, then you should set it up, or use below search and replace so that the non-https links are automatically replaced.
fr: Tant que votre hébergeur Web autorise HTTP (c'est-à-dire un accès non SSL) ou qu'il transmettra des requêtes vers HTTP (c'est presque toujours le cas), ceci ne pose pas de problème. Si ce n'est pas défini encore, vous devriez alors le définir ou utiliser Rechercher et remplacer ci-dessous pour que les liens non HTTP soient remplacés automatiquement.

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site. Otherwise, you will want to use below search and replace to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
fr: Cette restauration marchera si vous avez toujours un certificat SSL (utilisation possible de https) pour accéder au site. Dans le cas contraire, utilisez rechercher et remplacer ci-dessous pour rechercher/remplacer l'adresse du site de façon à ce que le site puisse être consulté sans https.

en: Add another %s account...
fr: Ajout d'un autre compte %s...

en: Delete these settings
fr: Supprimer ces réglages

en: Currently disabled
fr: Actuellement désactivé

en: Currently enabled
fr: Actuellement activé

en: If you have purchased from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
fr: Si vous avez acheté chez UpdraftPlus.Com, suivez ce lien vers les instructions d’installation (en particulier l’étape 1).

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
fr: Vous utilisez actuellement la version gratuite de UpdraftPlus.

en: Get it here
fr: Obtenez-la ici

en: Download chunk size successfully changed to %d
fr: Taille de découpage de téléchargement modifiée à %d

en: Download chunk size failed to change to %d
fr: La taille de découpage n'a pas pu être établie à %d

en: remote site
fr: site distant

en: Requested table collation (%1$s) is not present - changing to %2$s. | Requested table collations (%1$s) are not present - changing to %2$s.
fr[0]: Le classement de la table demandée (%1$s) n'est pas présent - changement en %2$s.
fr[1]: Les classements de table demandées (%1$s) ne sont pas présente - changement en %2$s.

en: Your chosen replacement collation
fr: Votre classement de remplacement choisi

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
fr: Vous pouvez choisir un autre classement approprié et continuer la restauration (à vos risques et périls).

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the collation (%s) used in the database which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support multiple collations (%s) used in the database which you are trying to import.
fr[0]: Le serveur de base de données sur lequel ce site WordPress s’exécute ne prend pas en charge la collecte (%s) utilisée dans la base de données que vous essayez d'importer.
fr[1]: Le serveur de base de données sur lequel ce site WordPress s’exécute ne prend pas en charge les collectes multiples (%s) utilisées dans la base de données que vous essayez d'importer.

en: Database restoration options:
fr: Options de restauration de la base de données :

en: This looks like a migration (the backup is from a site with a different address/URL, %s).
fr: Cela ressemble à une migration (la sauvegarde provient d’un site avec une adresse/URL différente, %s).

en: %s Prefix
fr: Préfixe %s

en: %s Container
fr: Conteneur %s

en: %s Key
fr: Clé %s

en: %s Account Name
fr: Nom de compte %s

en: But no %s settings were found. Please complete all fields in %s settings and save the settings.
fr: Mais aucun réglage pour %s n'a été trouvé. Merci de remplir tous les champs dans les réglages de %s puis d'enregistrer les réglages.

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
fr: URL du site de votre tableau de bord UpdraftCentral

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
fr: Entrez l’URL où se trouve votre installation auto-hébergée de UpdraftCentral :

en: A website where you have installed %s
fr: Un site web sur lequel vous avez installé %s

en: Self-hosted dashboard
fr: Tableau de bord auto-hébergé

en: At your UpdraftCentral dashboard you should press the "Add Site" button then paste the key in the input box.
fr: Sur votre tableau de bord UpdraftCentral, vous devez appuyer sur le bouton « Ajouter un site », puis coller la clé dans la zone de saisie.

en: Your .htaccess has an old site reference on line number %s. You should remove it manually. | Your .htaccess has an old site references on line numbers %s. You should remove them manually.
fr[0]: Votre .htaccess a une ancienne référence de site sur le numéro de ligne %s. Vous devez l’enlever manuellement.
fr[1]: Votre .htaccess a des anciennes références de site sur les numéros de ligne %s. Vous devez les retirer manuellement.

en: Requested table character set (%s) is not present - changing to %s.
fr: Le jeu de caractères de la table demandé (%s) n’est pas présent - modification en %s.

en: Your chosen character set to use instead:
fr: Votre jeu de caractères à utiliser à la place :

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
fr: Vous pouvez choisir un autre jeu de caractères à la place et continuer avec la restauration à vos risques et périls.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character set (%s) which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character sets (%s) which you are trying to import.
fr[0]: Le serveur de base de données sur lequel ce site WordPress fonctionne ne prend pas en charge le jeu de caractères (%s) que vous essayez d’importer.
fr[1]: Le serveur de base de données sur lequel ce site WordPress fonctionne ne prend pas en charge les jeux de caractères (%s) que vous essayez d’importer.

en: Create another key
fr: Créer une autre clé

en: UpdraftCentral dashboard connection details
fr: Détails de connexion du tableau de bord UpdraftCentral

en: Next
fr: Suivant

en: an account
fr: un compte

en: i.e. if you have %s there
fr: par ex. si vous avez %s ici

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
fr: Connexter ce site à un tableau de bord UpdraftCentral trouvé sur&hellip;

en: Manage existing keys (%d)...
fr: Gérer les clés existantes (%d)&hellip;

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
fr: Il n'y a aucun tableau de bord UpdraftCentral pouvant actuellement contrôler ce site.

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
fr: Vous pouvez maintenant contrôler ce site via votre tableau de bord UpdraftCentral sur %s.

en: Detailed instructions for this can be found at %s
fr: Des instructions détaillées pour cela peuvent être trouvées sur %s

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
fr: Vous devez maintenant copier la clé ci-dessous et la saisir sur votre %s.

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
fr: Veuillez saisir une URL valide par ex. http://example.com

en: There are limits upon which path-names are valid. Spaces are not allowed.
fr: Les noms d'accès ne sont valides que dans certaines limites. Les espaces sont interdits.

en: Backup path
fr: Chemin pour la sauvegarde

en: Application key
fr: Clé d'application

en: here
fr: ici

en: Get these settings from %s, or sign up %s.
fr: Obtenez ces réglages depuis %s ou inscrivez-vous %s.

en: Account Key
fr: Clé de compte

en: Account ID
fr: ID de compte

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem. If that is not yet set up, then you should set it up, or use %s so that the non-https links are automatically replaced.
fr: Tant que votre hébergement Web permet un accès http (c’est-à-dire un accès non SSL) ou transférera les requêtes vers https (ce qui est presque toujours le cas), cela ne pose aucun problème. Si ce n’est pas encore configuré, vous devez le configurer ou utiliser %s pour que les liens non-https soient automatiquement remplacés.

en: the migrator add-on
fr: le module Migrator

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site. Otherwise, you will want to use %s to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
fr: Cette restauration fonctionnera si vous possédez toujours un certificat SSL (c’est-à-dire qui peut utiliser https) pour accéder au site. Sinon, vous voudrez utiliser %s pour chercher/remplacer l’adresse du site afin que le site puisse être visité sans https.

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
fr: Ce jeu de sauvegarde est de ce site, mais au moment de la sauvegarde vous utilisiez %s, alors que le site utilise maintenant %s.

en: The website address in the backup set (%s) is slightly different from that of the site now (%s). This is not expected to be a problem for restoring the site, as long as visits to the former address still reach the site.
fr: L'adresse du site web dans le jeu de sauvegarde (%s) est légèrement différente de celle du site maintenant (%s). Cela ne devrait pas être un problème pour la restauration du site, tant que les visites à l'adresse précédente atteignent toujours le site.

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
fr: Pour dés-autoriser UpdraftPlus (tous les sites) d’accéder à votre Google Drive, suivez ce lien dans les réglages de votre compte Google.

en: Follow this link to remove these settings for %s.
fr: Suivez ce lien pour retirer ces réglages pour %s.

en: Error: The chosen file is corrupt. Please choose a valid UpdraftPlus export file.
fr: Erreur : le fichier choisi est corrompu. Veuillez choisir un fichier d’export UpdraftPlus valide.

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
fr: Une erreur fatale PHP (%s) est survenue : %s

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
fr: Une exception PHP (%s) est survenue : %s

en: South-east Australia
fr: Australie du Sud-Est

en: South-east Asia
fr: Asie du Sud-Est

en: North-east Asia
fr: Asie du Nord-Est

en: Your web server's version of PHP is too old (%s) - UpdraftPlus expects at least %s. You can try it, but don't be surprised if it does not work. To fix this problem, contact your web hosting company
fr: La version PHP de votre serveur Web est trop ancienne (%s). UpdraftPlus nécessite au moins à version %s. Vous pouvez essayer mais ne soyez pas surpris(e) si cela ne fonctionne pas. Pour régler ce problème, prenez contact avec votre hébergeur.

en: Remote storage authentication
fr: Authentification de stockage à distance

en: Network and multisite
fr: Réseau et multisite

en: Migrator
fr: Migrateur

en: Additional storage
fr: Stockage supplémentaire

en: Remote storage
fr: Stockage distant

en: Select Files
fr: Sélectionner des fichiers

en: Value
fr: Valeur

en: Encrypted login failed; trying non-encrypted
fr: La connexion cryptée a échoué; essai en non crypté

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Azure console (under "API Settings") when asked
fr: Vous devez ajouter ce qui suit comme URI de redirection autorisée dans votre console Azure (dans les réglages d'API), lorsque cela vous sera demandé

en: Cloud Files
fr: Fichiers du Cloud

en: Your settings failed to save. Please refresh the settings page and try again
fr: La sauvegarde de vos réglages a échoué. Veuillez rafraîchir la page des réglages et essayer à nouveau

en: UpdraftPlus seems to have been updated to version (%s), which is different to the version running when this settings page was loaded. Please reload the settings page before trying to save settings.
fr: UpdraftPlus semble avoir été mis jour à la version (%s) qui est différente de la version en fonctionnement lorsque la page des réglages a été chargée. Veuillez recharger la page des réglages avant d’essayer d’enregsitrer les réglages.

en: Extra database
fr: Base de données supplémentaire

en: Press here to download or browse
fr: Appuyez ici pour télécharger ou parcourir

en: Error: invalid path
fr: Erreur : chemin non valide

en: An error occurred when fetching storage module options:
fr: Une erreur s’est produite lors de l’extraction des options du module de stockage :

en: Loading log file
fr: Chargement du fichier journal

en: Unable to download file. This could be caused by a timeout. It would be best to download the zip to your computer.
fr: Impossible de télécharger le fichier. Cela peut être causé par un dépassement de délai. Il vaudrait mieux télécharger le zip sur votre ordinateur.

en: Search
fr: Rechercher

en: Select a file to view information about it
fr: Sélectionnez un fichier pour voir les informations à son propos

en: Browsing zip file
fr: Navigation dans le fichier zip

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
fr: Avec UpdraftPlus Premium, vous pouvez directement télécharger des fichiers individuels d’ici.

en: Browse contents
fr: Parcourir les contenus

en: Skipped tables:
fr: Tables ignorées :

en: This database backup has the following WordPress tables excluded: %s
fr: Les tables WordPress suivantes sont exclues de cette sauvegarde de base de données : %s

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
fr: Avec UpdraftPlus Premium, vous pouvez choisir de sauvegarder des tables non WordPress, de sauvegarder uniquement des tables spécifiques et de sauvegarder d’autres bases de données.

en: All WordPress tables will be backed up.
fr: Toutes les tables WordPress seront sauvegardées.

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
fr: D’autres informations peuvent être trouvées dans la console JavaScript du navigateur et dans les journaux d'erreurs PHP du serveur.

en: That you are attempting to upload a zip file previously created by UpdraftPlus.
fr: Que vous essayez de mettre en ligne un fichier zip créé précédemment par UpdraftPlus.

en: The available memory on the server.
fr: La mémoire disponible sur le serveur.

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
fr: Tous réglages de votre fichier .htaccess ou web.config affectant la taille maximale de mise en ligne ou d’article.

en: The file failed to upload. Please check the following:
fr: Impossible de mettre en ligne le fichier. Veuillez vérifier les points suivants :

en: HTTP code:
fr: Code HTTP :

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
fr: Vous avez choisi de sauvegarder une base de données, mais aucune table n’a été sélectionnée

en: WordPress database
fr: Base de données WordPress

en: You should backup all tables unless you are an expert in the internals of the WordPress database.
fr: Vous devriez sauvegarder toute les tables, à moins que vous ne soyez expert(e) dans le fonctionnement d'une base de données WordPress.

en: Find out more
fr: En savoir plus

en: UpdraftPlus has its own embedded storage option, providing a zero-hassle way to download, store and manage all your backups from one place.
fr: UpdraftPlus a sa propre option de stockage intégrée, fournissant une méthode sans souci pour télécharger, stocker et gérer toutes vos sauvegardes à partir d’un seul endroit.

en: UpdraftPlus Tour
fr: Tour UpdraftPlus

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
fr: Verrouillez l’accès à UpdraftPlus via un mot de passe afin de choisir les administrateurs qui peuvent accéder aux sauvegardes.

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
fr: Certaines extensions de sauvegarde ne peuvent pas restaurer une sauvegarde, alors Premium vous permet de restaurer des sauvegardes à partir d'autres extensions.

en: Importer
fr: Importateur

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
fr: Ranger les choses pour les clients et supprimer toutes les annonces pour nos autres produits.

en: No ads
fr: Aucune publicité

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
fr: Fonctionnalités sophistiquées de création de rapports et d’envoi d’e-mails.

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
fr: Chiffrez vos bases de données sensibles (par exemple, informations sur les clients ou mots de passe) ; sauvegardez également les bases de données externes.

en: More database options
fr: Plus d’options de base de données

en: Set exact times to create or delete backups.
fr: Définissez les heures exactes pour créer ou supprimer des sauvegardes.

en: Backup time and scheduling
fr: Heure et planification de sauvegarde

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
fr: Sauvegarder un WordPress multisite (ex. : réseaux) de façon sécurisée.

en: Network / multisite
fr: Réseau/multisite

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
fr: Sauvegarder le cœur WordPress, les fichiers hors WP et les bases de données.

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
fr: Sauvegarde automatiquement votre site web avant toute mise à jour des extensions, des thèmes et du cœur WordPress.

en: Pre-update backups
fr: Sauvegardes d’avant mise à jour

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
fr: Fournit l’aide d’experts et le support des développeurs chaque fois que vous en avez besoin.

en: Fast, personal support
fr: Soutien rapide et personnel

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
fr: UpdraftPlus Migrator clone votre site WordPress et le déplace vers un nouveau domaine directement et simplement.

en: Cloning and migration
fr: Clonage et migration

en: Get enhanced versions of the free remote storage options (Dropbox, Google Drive & S3) and even more remote storage options like OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV and more with UpdraftPlus Premium.
fr: Obtenez des versions améliorées des options de stockage à distance gratuites (Dropbox, Google Drive & S3) et également plus d’options de stockage à distance comme OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV et plus avec UpdraftPlus Premium.

en: Additional and enhanced remote storage locations
fr: Emplacements de stockage à distance supplémentaires et améliorés

en: To avoid server-wide risks, always backup to remote cloud storage. UpdraftPlus free includes Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace and more.
fr: Pour éviter les risques à l'échelle du serveur, sauvegardez toujours vers un stockage en nuage distant. UpdraftPlus inclut gratuitement Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace et plus.

en: Backup to remote storage locations
fr: Sauvegarder sur des emplacements de stockage distants

en: Upgrade now
fr: Mettre à niveau maintenant

en: Installed
fr: Installée

en: Free
fr: Gratuit

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
fr: Recommandé : optimisez votre base de données avec WP-Optimize.

en: Read more
fr: Lire plus

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
fr: Après avoir sauvegardé votre base de données, nous vous recommandons d’installer notre extension WP-Optimize pour l’optimiser afin d’améliorer les performances du site web.

en: Please choose a file or directory
fr: Veuillez choisir un dossier ou un répertoire

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Go up a directory
fr: Monter d'un répertoire

en: Add directory...
fr: Ajouter un répertoire

en: Edit
fr: Modifier

en: If using it, select a path from the directory tree below and then press confirm selection.
fr: Si vous utilisez ceci, choisissez un chemin dans l'arbre de répertoires ci-dessous et cliquez sur Confirmer la sélection.

en: Europe (Frankfurt)
fr: Europe (Francfort)

en: Europe (London)
fr: Europe (Londres)

en: Europe (Ireland)
fr: Europe (Irlande)

en: notice image
fr: Image de l’avis

en: Go there
fr: Cliquez ici

en: Sign up
fr: S’inscrire

en: Get Premium
fr: Obtenir la version Premium

en: Review UpdraftPlus
fr: Revue de UpdraftPlus

en: Get UpdraftCentral
fr: Obtenir UpdraftCentral

en: Apache modules
fr: Modules Apache

en: Summer sale - 20% off UpdraftPlus Premium until July 31st
fr: Solde d’été - 20% de réduction sur UpdraftPlus Premium jusqu’au 31 juillet.

en: Spring sale - 20% off UpdraftPlus Premium until May 31st
fr: Promo de printemps, -20% de réduction sur UpdraftPlus Premium jusqu’au 31 mai.

en: Happy New Year - 20% off UpdraftPlus Premium until January 14th
fr: Bonne année - 20% de réduction sur UpdraftPlus Premium jusqu’au 14 janvier

en: To benefit, use this discount code:
fr: Pour en bénéficier, utilisez ce code de réduction :

en: Black Friday - 20% off UpdraftPlus Premium until November 30th
fr: Black Friday - 20% de réduction sur UpdraftPlus Premium jusqu’au 30 novembre.

en: UpdraftPlus Blog - get up-to-date news and offers
fr: Blog d’UpdraftPlus - tenez-vous au courant des nouveautés et offres.

en: UpdraftPlus Newsletter
fr: Newsletter d’UpdraftPlus

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
fr: Contrôlez toutes vos installations WordPress à partir d'un point central à l’aide de la gestion de site à distance UpdraftCentral !

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
fr: Utilisez-vous UpdraftPlus sur plusieurs sites ?

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
fr: UpdraftCentral est un moyen très efficace pour gérer, mettre à jour et sauvegarder plusieurs sites Web à partir d'un seul endroit.

en: Introducing UpdraftCentral
fr: Présentation de UpdraftCentral

en: Copy your site to another domain directly. Includes find-and-replace tool for database references.
fr: Copiez directement votre site vers un autre domaine. Comprend l’outil find-and-replace pour les références de base de données.

en: easily migrate or clone your site in minutes
fr: Migrer ou cloner facilement votre site en quelques minutes.

en: Add SFTP to send your data securely, lock settings and encrypt your database backups for extra security.
fr: Ajoutez SFTP pour envoyer vos données en toute sécurité, verrouiller les paramètres et chiffrer vos sauvegardes de base de données pour plus de sécurité.

en: secure your backups
fr: Sécurisez vos sauvegardes

en: Secure multisite installation, advanced reporting and much more.
fr: Installation multi-site sécurisée, rapport avancé et bien plus encore.

en: advanced options
fr: options avancées

en: Enhanced storage options for Dropbox, Google Drive and S3. Plus many more options.
fr: Options de stockage améliorées pour Dropbox, Google Drive et S3. Plus beaucoup d’autres options.

en: enhanced remote storage options
fr: Options de stockage à distance améliorées

en: The ultimately secure and convenient place to store your backups.
fr: L’endroit le plus sécurisé et pratique pour stocker vos sauvegardes.

en: UpdraftVault storage
fr: Stockage UpdraftVault

en: Enjoy professional, fast, and friendly help whenever you need it with Premium.
fr: Profitez d’une aide professionnelle, rapide et amicale chaque fois que vous en avez besoin avec la version Premium.

en: UpdraftPlus Premium:
fr: UpdraftPlus Premium :

en: Then, try out our "Migrator" add-on which can perform a direct site-to-site migration. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
fr: Alors, essayez notre module « Migrator ». Il peut effectuer une migration directe de site à site. Après l’avoir utilisé une fois, vous aurez économisé son prix d’achat par rapport à ce que coûte une copie manuelle.

en: Site size
fr: Taille du site

en: Lock settings
fr: Réglages du verrouillage

en: Site information
fr: Informations sur le site

en: For the ability to migrate websites, upgrade to UpdraftPlus Premium.
fr: Pour migrer des sites Web, passez à UpdraftPlus Premium.

en: Import settings
fr: Importer les réglages

en: You can also import previously-exported settings. This tool will replace all your saved settings.
fr: Vous pouvez également importer des réglages précédemment exportés. Cet outil remplacera tous vos réglages enregistrés.

en: Export settings
fr: Exporter les réglages

en: including any passwords
fr: mots de passe compris

en: Here, you can export your UpdraftPlus settings (%s), either for using on another site, or to keep as a backup. This tool will export what is currently in the settings tab.
fr: Ici, vous pouvez exporter vos réglages (%s) d’UpdraftPlus, soit pour les utiliser sur un autre site, soit pour les sauvegarder. Cet outil exporte ce qui est actuellement dans l’onglet « Réglages ».

en: Export / import settings
fr: Exporter/importer les réglages

en: Processing table (%s)
fr: Traitement de la table (%s)

en: Backup of: %s
fr: Sauvegarde de : %s

en: The client has been deleted from the Google Drive API console. Please create a new Google Drive project and reconnect with UpdraftPlus.
fr: Le client a été supprimé de la console de l’API Google Drive. Veuillez créer un nouveau projet Google Drive et vous reconnecter avec UpdraftPlus.

en: %s de-authentication
fr: déconnexion de %s

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
fr: Vous devez ajouter ce qui suit comme l’URI autorisé de redirection dans votre console Dropbox (sous « Paramètres de l’API ») lorsque demandé.

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites (including management of backups and updates) from a central dashboard.
fr: UpdraftCentral permet le contrôle de vos sites WordPress (y compris la gestion des sauvegardes et des mises à jour) à partir d’un tableau de bord central.

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
fr: Sinon, vous devrez soit supprimer les données de cette table, soit contacter votre hébergeur pour demander plus de ressources.

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
fr: Vous avez sélectionné une option de stockage à distance qui doit être complétée par une étape d'autorisation :

en: Remote files deleted:
fr: Fichiers distants supprimés :

en: Local files deleted:
fr: Fichiers locaux supprimés :

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
fr: Cliquez sur ce lien pour autoriser l’accès à votre compte %s (vous ne pourrez pas sauvegarder sur %s sans cela).

en: remote files deleted
fr: fichiers distants supprimés

en: Complete
fr: Terminé

en: Do you want to carry out the import?
fr: Voulez-vous effectuer l'importation ?

en: Which was exported on:
fr: Qui a été exporté sur :

en: This will import data from:
fr: Ceci importera les données de :

en: Importing...
fr: Importation...

en: You have not yet selected a file to import.
fr: Vous n’avez pas encore sélectionné de fichier à importer.

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
fr: Votre fichier d’exportation proviendra de vos réglages affichés, et non de ceux sauvegardés.

en: template not found
fr: modèle introuvable

en: US East (Ohio)
fr: Est des États-Unis (Ohio)

en: This site uses a URL which is either non-HTTPS, or is localhost or 127.0.0.1 URL. As such, you must use the main %s %s App to authenticate with your account.
fr: Ce site utilise une URL qui est soit non HTTPS, soit qui est hébergée localement ou dont l'URL est 127.0.0.1. En pareils cas, vous devez utiliser l'App principale %s %s pour vous authentifier avec votre compte.

en: Account is not authorized (%s).
fr: Ce compte n'est pas autorisé (%s).

en: Your IP address:
fr: Votre adresse IP:

en: To remove any block, please go here.
fr: Pour retirer un bloc, veuillez vous rendre ici.

en: An error response was received; HTTP code:
fr: Un message d'erreur a été reçu; code HTTP :

en: %s add-on not found
fr: Module %s introuvable

en: or to restore manually
fr: Ou pour restaurer manuellement

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time
fr: Cela rend les dépassement de délais beaucoup plus probables. Il est recommandé de désactiver « safe_mode » ou de restaurer une seule entité à la fois.

en: To fix this problem go here.
fr: Pour résoudre ce problème, cliquez ici.

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
fr: OptimizePress 2.0 encode son contenu, de ce fait rechercher/remplacer ne peut pas fonctionner.

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
fr: Le module OpenSSL n’est pas activé dans votre configuration PHP. Par conséquent, cela peut prendre plusieurs minutes. Si rien ne se produit au bout d’un moment, vous devriez soit essayer une taille de clé plus petite, soit demander à votre hébergeur Web comment activer ce module PHP sur votre configuration.

en: Path
fr: Chemin

en: Leave this blank to use the default (80 for webdav, 443 for webdavs)
fr: Laisser ceci vierge pour utiliser le réglage par défaut (80 pour webdav, 443 pour webdavs)

en: Enter any path in the field below.
fr: Entrer un chemin dans le champ ci-dessous.

en: A host name cannot contain a slash.
fr: Un nom d'hébergeur ne doit pas comprendre un signe "barre oblique".

en: Protocol (SSL or not)
fr: Protocole (SSL ou non)

en: This WebDAV URL is generated by filling in the options below. If you do not know the details, then you will need to ask your WebDAV provider.
fr: Cette URL WebDAV est générée en remplissant les options ci-dessous. Si vous ne connaissez pas ces informations, demandez-les à votre fournisseur WebDAV.

en: No response data was received. This usually indicates a network connectivity issue (e.g. an outgoing firewall or overloaded network) between this site and UpdraftPlus.com.
fr: Aucune donnée n'a été reçue. En général, ceci est lié à un problème de connexion réseau (par exemple un pare-feu sortant ou un réseau surchargé) entre ce site et UpdraftPlus.com.

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
fr: La clé d’accès AWS semble être erronées (une clé d’accès %s valide commence par « AK »)

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
fr: Aucun réglage n’a été trouvé - veuillez vous rendre dans l’onglet des réglages et les vérifier

en: Backup using %s?
fr: Sauvegarder en utilisant %s ?

en: Asia Pacific (Mumbai)
fr: Asie Pacifique (Mumbaï)

en: Standard (infrequent access)
fr: Standard (accès rare)

en: FAQs
fr: FAQ

en: This is useful if the dashboard webserver cannot be contacted with incoming traffic by this website (for example, this is the case if this website is hosted on the public Internet, but the UpdraftCentral dashboard is on localhost, or on an Intranet, or if this website has an outgoing firewall), or if the dashboard website does not have a SSL certificate.
fr: Ceci est utile si le tableau de bord (UpdraftCentral Dashboard) ne peut pas être contacté par ce site (c’est, par exemple, le cas si ce site est hébergé sur internet, mais que le tableau de bord UpdraftCentral est en local ou si ce site dispose d’un pare-feu sortant) ou si le site n’a pas de certificat SSL.

en: More information...
fr: Plus d’informations...

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
fr: Utiliser la méthode alternative pour établir une connexion avec le tableau de bord.

en: Key size: %d bits
fr: Taille de clé : %d octets

en: Public key was sent to:
fr: Clé publique envoyée à :

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
fr: Impossible d’ouvrir le répertoire (vérifiez les droits d'accès fichier et la propriété) : %s

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
fr: %s : fichier illisible - impossible de le sauvegarder (vérifiez les droits liés au fichier)

en: Create key
fr: Créer la clé

en: slower, strongest
fr: plus lent, plus robuste

en: recommended
fr: recommandé

en: %s bytes
fr: %s octets

en: faster (possibility for slow PHP installs)
fr: plus rapide (si peu de PHPs installés)

en: easy to break, fastest
fr: facile à casser, le plus rapide

en: Encryption key size:
fr: Taille de la clé de chiffrement :

en: Enter your chosen name
fr: Saisir le nom choisi

en: Create a key: give this key a unique name (e.g. indicate the site it is for), then press "Create key":
fr: Pour créer une clé, donner un nom unique à cette clé (par exemple, indiquer le site concerné), puis cliquer sur "Créer la clé".

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
fr: Le chargement risque d'échouer : la limite de %s par fichier est de %s alors que le fichier pèse %s Go (%d octets)

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
fr: Ceci est parfois causé par un pare-feu - essayez de désactiver SSL dans les paramètres avancés, et tester à nouveau.

en: login
fr: connexion

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
fr: Soyez conscient(e)s que les serveurs de messagerie ont tendance à avoir des limites de taille ; généralement autour de %s Mo ; les sauvegardes plus importantes que ces limites ne pourront probablement pas être acheminées.

en: This backup archive is %s MB in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size). If so, you should switch to using a different remote storage method.
fr: Cette archive de sauvegarde pèse %s Mo. Tenter de l’envoyer par e-mail risque d’échouer (peu de serveurs de messagerie permettent l’ajout de pièces jointes d'un tel volume). Vous devriez donc choisir une méthode différente de stockage à distance.

en: Size: %s MB
fr: Taille : %s Mb

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size. The default value is %s megabytes. Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
fr: UpdraftPlus scindera en plusieurs fichiers les archives de sauvegarde chaque fois qu'elles dépasseront ce poids. La valeur par défaut est %s Mo. Veillez à conserver un peu de marge au cas où votre serveur impose une limite (par exemple, une limite de 2 Go / 2048 Mo sur certains serveurs ou systèmes de fichier 32 bits).

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
fr: Vous devez activer %s pour que vos jolis permaliens (p.ex. %s) fonctionnent

en: (tap on an icon to select or unselect)
fr: (cliquez une icône pour sélectionner ou désélectionner)

en: %s per year
fr: %s par an

en: or (annual discount)
fr: ou (réduction annuelle)

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
fr: Aucune connexion au « Vault » n’a été trouvée pour ce site (a-t-il été déplacé ?) ; veuillez vous déconnecter et vous reconnecter.

en: The given file was not found, or could not be read.
fr: Le fichier spécifié n’a pas été trouvé, ou n’a pu être lu.

en: UpdraftCentral (Remote Control)
fr: UpdraftCentral (Télécommande)

en: View recent UpdraftCentral log events
fr: Voir les récents événements des journaux UpdraftCentral

en: Enter any description
fr: Entrez une description

en: Delete...
fr: Supprimer…

en: Created:
fr: Créé :

en: Access this site as user:
fr: Accéder à ce site en tant qu’utilisateur :

en: Details
fr: Détails

en: Key description
fr: Description de la clé

en: A key was created, but the attempt to register it with %s was unsuccessful - please try again later.
fr: Une clef a été créée, mais la tentative d’enregistrement avec %s a échoué - veuillez ressayer plus tard.

en: An invalid URL was entered
fr: Une URL invalide a été saisie

en: Close...
fr: Fermer…

en: This connection appears to already have been made.
fr: Cette connexion semble déjà avoir été effectuée.

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
fr: Vous devriez visiter ce lien dans le même navigateur et démarrer une session avec la clé que vous avez créé.

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
fr: Vous devez consulter cette adresse (URL) depuis le même navigateur et la même session de connexion que lors de la création de la clé.

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
fr: Vous n’êtes pas connecté(e) à ce site WordPress depuis votre navigateur.

en: The key referred to was unknown.
fr: La clé évoquée est inconnue.

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
fr: Une nouvelle connexion à UpdraftCentral n’a pas pu être établie.

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
fr: Une connexion à UpdraftCentral a bien été établie.

en: UpdraftCentral Connection
fr: Connexion à UpdraftCentral

en: The backup was aborted by the user
fr: La sauvegarde a été annulée par l’utilisateur/utilisatrice

en: Your settings have been saved.
fr: Vos réglages ont bien été enregistrés.

en: Total backup size:
fr: Taille totale de la sauvegarde :

en: stop
fr: arrêter

en: The backup has finished running
fr: La sauvegarde est terminée

en: Wipe settings
fr: Effacer les réglages

en: reset
fr: remise à zéro

en: these backup sets
fr: ces jeux de sauvegarde

en: this backup set
fr: ce jeu de sauvegarde

en: calculate
fr: calculer

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
fr: Enregistrez vos modifications afin qu’elles soient utilisées pour faire votre sauvegarde.

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
fr: Nous avons demandé la suppression du fichier, mais n’avons pu interpréter la réponse du serveur

en: Please enter a valid URL
fr: Veuillez entrer une URL valide

en: Saving...
fr: Sauvegarde en cours...

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
fr: Erreur&nbsp;: le serveur a renvoyé une réponse que nous n’avons pas comprise.

en: Fetching...
fr: Recherche en cours…

en: Asia Pacific (Seoul)
fr: Asie Pacifique (Séoul)

en: Uploads URL:
fr: URL des téléversements :

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it.
fr: Le module PHP %s, nécessaire, n'est pas installé. Demandez à votre hébergeur de l'activer.

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
fr: L’importation d’un site WordPress ordinaire vers une installation multisite nécessite %s.

en: Please read this link for important information on this process.
fr: Veuillez lire ce lien pour des informations importantes sur ce processus.

en: It will be imported as a new site.
fr: Sera importé comme un nouveau site.

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Please fill in the required information.
fr: Veuillez saisir les informations requises.

en: Read more...
fr: En lire davantage...

en: may include some site-wide data
fr: peut inclure des données concernant l'ensemble de l'installation multi-sites

en: All sites
fr: Tous les sites

en: Which site to restore
fr: Quel site restaurer

en: Error when creating new site at your chosen address:
fr: Erreur lors de la création du nouveau site à l'adresse choisie :

en: Required information for restoring this backup was not given (%s)
fr: Les informations requises pour la restauration de cette sauvegarde n'ont pas été fournies (%s)

en: Attribute imported content to user
fr: Attribuer le contenu importé à l'utilisateur

en: You must use lower-case letters or numbers for the site path, only.
fr: Vous devez utiliser uniquement des lettres minuscules ou des chiffres pour indiquer le chemin du site.

en: This feature is not compatible with %s
fr: Cette option n'est pas compatible avec %s

en: Importing a single site into a multisite install
fr: Importer un site unique dans une installation multi-sites

en: other content from wp-content
fr: Autre contenu issu du dossier wp-content

en: WordPress core
fr: cœur de WordPress

en: You selected %s to be included in the restoration - this cannot / should not be done when importing a single site into a network.
fr: Vous avez choisi d'inclure %s dans la restauration. Ceci ne peut être ou ne devrait pas être effectué en même temps que l'importation d'un site unique dans un réseau.

en: Call WordPress action:
fr: Lancer une action WordPress :

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
fr: Vos réglages sauvegardés affectent aussi ce qui est sauvegardé (ex. : fichiers exclus)

en: Skipping: this archive was already restored.
fr: Ignoré : cette archive a déjà été restaurée.

en: File Options
fr: Options du fichier

en: Sending Your Backup To Remote Storage
fr: Envoi de votre sauvegarde vers un service de stockage distant

en: Database backup schedule
fr: Planifier des sauvegardes de bases de données

en: Files backup schedule
fr: Planifier des sauvegardes de fichiers

en: You will then need to enter all your settings again. You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
fr: Vous devrez alors entrer à nouveau tous vos paramètres. Vous pouvez aussi le faire avant de désactiver/désinstaller UpdraftPlus si vous le souhaitez.

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
fr: Ce bouton va effacer tous les réglages et toutes les informations de progression de toutes les sauvegardes en cours (mais il n’affecte pas les sauvegardes déjà existantes dans votre Stockage Cloud).

en: Send this backup to remote storage
fr: Envoyer cette sauvegarde vers l’espace de stockage distant

en: Check out UpdraftPlus Vault.
fr: Voir Vault UpdraftPlus

en: Not got any remote storage?
fr: Vous ne possédez pas de stockage distant ?

en: settings
fr: Paramètres

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
fr: La sauvegarde ne sera envoyée vers aucun stockage distant ; rien n’a été sauvegardé dans le %s

en: Include your files in the backup
fr: Inclure vos fichiers dans la sauvegarde

en: Include your database in the backup
fr: Inclure votre base de données dans la sauvegarde

en: Continue restoration
fr: Continuer la restauration

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
fr: Vous avez une opération de restauration non achevée, commencée il y a %s

en: Unfinished restoration
fr: Restauration non achevée

en: %s minutes, %s seconds
fr: %s minutes, %s secondes

en: Backup Contents And Schedule
fr: Sauvegarde de contenu et planification

en: Premium / Extensions
fr: Premium / Extensions

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
fr: Un nombre suffisant d'informations n'a pu être trouvé pour l'opération de restauration en cours.

[ctx: (verb)]
en: Download
fr: Télécharger

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
fr: Vous avez choisi de sauvegarder les fichiers, mais aucun n’a été sélectionné

en: Advanced Tools
fr: Outils avancés

en: Bucket location
fr: Localisation du silo (bucket)

en: Note that Google do not support every storage class in every location - you should read their documentation to learn about current availability.
fr: Notez bien que Google ne propose pas toutes les catégories de stockage partout ; vous devriez lire leur documentation pour prendre connaissance des disponibilités actuelles.

en: This setting applies only when a new bucket is being created.
fr: Ce réglage s'applique uniquement lors de la création d'un nouveau silo (bucket).

en: You must use a bucket name that is unique, for all %s users.
fr: Vous devez utiliser un nom de silo (bucket) unique pour chaque utilisateur de %s.

en: Do not confuse %s with %s - they are separate things.
fr: Ne pas confondre %s et %s, ce sont deux choses distinctes.

en: You do not have access to this bucket
fr: Vous n'avez pas accès à ce silo (bucket)

en: Western Europe
fr: Europe de l'Ouest

en: Eastern Asia-Pacific
fr: Asie-Pacifique Est

en: Western United States
fr: Ouest des États-Unis d'Amérique

en: Eastern United States
fr: Est des États-Unis d'Amérique

en: Central United States
fr: Centre des États-Unis d'Amérique

en: European Union
fr: Union européenne

en: Asia Pacific
fr: Asie-Pacifique

en: multi-region location
fr: Localisation multi-régions

en: United States
fr: États-Unis d'Amérique

en: Durable reduced availability
fr: Disponibilité durablement réduite

en: container
fr: conteneur

en: You can enter the path of any %s virtual folder you wish to use here.
fr: Vous pouvez renseigner le chemin de chaque dossier virtuel %s que vous souhaitez utiliser ici.

en: optional
fr: facultatif

en: See Microsoft's guidelines on container naming by following this link.
fr: Voir les principes de Microsoft à propos du nommage des conteneurs en cliquant sur ce lien.

en: Enter the path of the %s you wish to use here.
fr: Renseignez le chemin du %s que vous souhaitez utiliser ici.

en: This is not your Azure login - see the instructions if needing more guidance.
fr: Ceci n'est pas votre identifiant Azure, voir les consignes si vous souhaitez davantage de précisions.

en: Create Azure credentials in your Azure developer console.
fr: Créez des identifiants Azure dans votre console de développement Azure.

en: Could not create the container
fr: Impossible de créer le conteneur

en: Could not access container
fr: Impossible d'accéder au conteneur

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
fr: Pour terminer votre migration ou votre clonage, vous devriez vous connecter maintenant au site distant et restaurer le jeu de sauvegarde.

en: the options table was not found
fr: la table des options n’a pas été trouvée

en: no options or sitemeta table was found
fr: Aucune option ni table sitemeta n’a été trouvée

en: The database backup appears to have failed
fr: Échec lors de la sauvegarde de la base

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
fr: Impossible d&rsquo;écrire dans le dossier de sauvegarde (ou bien l&rsquo;espace disque n'est plus suffisant). La sauvegarde de la base de données est appelée à échouer sous peu.

en: required for some remote storage providers
fr: requis pour certains fournisseurs de stockage distant

en: Not installed
fr: Pas installé

en: Storage class
fr: Catégorie de stockage

en: See Google's guidelines on bucket naming by following this link.
fr: Voir les directives de Google concernant le nommage d'un silo (bucket) en cliquant sur ce lien.

en: Enter the name of the %s bucket you wish to use here.
fr: Renseignez le nom du silo (bucket) %s que vous comptez utiliser ici.

en: Bucket
fr: Silo (Bucket)

en: Otherwise, you can leave it blank.
fr: Dans le cas contraire, vous pouvez le laisser vide.

en: N.B. This is only needed if you have not already created the bucket, and you wish UpdraftPlus to create it for you.
fr: NB : ceci est nécessaire uniquement si vous n'avez pas déjà créé le silo (bucket) et que vous souhaitez qu'UpdraftPlus s'en charge pour vous.

en: Enter the ID of the %s project you wish to use here.
fr: Saisissez l'identifiant du projet %s que vous souhaitez utiliser ici.

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Storage API and create a Client ID in the API Access section.
fr: Cliquez sur ce lien vers votre console Google API puis activez à partir de là-bas votre API de stockage et créez un identifiant client (ID) dans la partie Accès API (API Access).

en: You must enter a project ID in order to be able to create a new bucket.
fr: Vous devez renseigner un identifiant de projet pour être en mesure de créer un nouveau silo (bucket).

en: Project ID
fr: Identifiant du projet

en: You must save and authenticate before you can test your settings.
fr: Vous devez enregistrer et vous authentifier avant de pouvoir tester vos réglages.

en: You do not have access to this bucket.
fr: Vous n'avez pas accès à ce silo (bucket).

en: %s Service Exception.
fr: Exception de service %s

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
fr: UpdraftPlus n’est pas complètement installé - veuillez désinstaller et réinstaller. Il est probable que WordPress ait mal fonctionné en copiant les fichiers.

en: or to configure more complex schedules
fr: ou pour configurer des planifications plus complexes

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
fr: Voulez-vous vraiment retirer %s d’UpdraftPlus ?

en: Deselect
fr: Désélectionner

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Actions upon selected backups
fr: Actions sur les sauvegardes sélectionnées

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
fr: Cliquez ici pour chercher dans vos méthodes de stockage distant d&rsquo;éventuels jeux de sauvegardes (de n&rsquo;importe quel site, s'ils sont stockés dans le même dossier).

en: Backup sets removed:
fr: Jeux de sauvegarde supprimés :

en: Processing...
fr: En cours...

en: For backups older than
fr: Pour les sauvegardes antérieures à

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: hour(s)
fr: heure(s)

en: day(s)
fr: jour(s)

en: in the month
fr: dans le mois

en: day
fr: jour

en: (as many as you like)
fr: (autant que vous le souhaitez)

en: Add an additional retention rule...
fr: Ajouter une règle de préservation...

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
fr: Cette base de donnée doit être déployée sur MySQL version %s ou plus récente

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
fr: Ce problème provient du fait que vous essayez de restaurer une base de donnée sur une très ancienne version de MySQL incompatible avec la source de la base

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
fr: Vous ne disposez actuellement d&rsquo;aucun quota UpdraftPlus Vault

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
fr: Vous devez mettre à jour MySQL pour être en mesure d'utiliser cette base de données.

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
fr: La sauvegarde de base de données utilise des fonctions MySQL non disponibles dans l’ancienne version de MySQL avec laquelle ce site fonctionne (à savoir la version %s).

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
fr: Le dossier d’UpdraftPlus situé dans wp-content/plugins contient un espace et WordPress n'aime pas cela. Vous devriez renommer le dossier wp-content/plugins/updraftplus pour régler ce problème.

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
fr: Vous avez oublié votre adresse e-mail ou vous avez perdu votre mot de passe ?

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
fr: Saisissez ici vos e-mail et mot de passe UpdraftPlus.com pour vous connecter :

en: Read the %s FAQs here.
fr: Lisez ici la FAQ de %s.

en: Check this box to use Amazon's server-side encryption
fr: Cocher cette case pour utiliser le cryptage côté serveur d'Amazon

en: Server-side encryption
fr: Cryptage côté serveur

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
fr: En cas d’oubli de mot de passe, rendez vous ici pour le modifier sur updraftplus.com.

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
fr: Allez dans les r&eacute;glages du stockage distant pour vous y connecter.

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
fr: %s a été choisi en tant que stockage distant, mais vous n'y êtes pas connecté.

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
fr: Les paiements peuvent être effectués en dollars US, euros ou Livres Sterlings, par carte ou par PayPal.

en: Update quota count
fr: Mise à jour du comptage de l’espace

en: Counting...
fr: Comptage en cours...

en: Disconnecting...
fr: Déconnexion en cours...

en: Connecting...
fr: Connexion en cours...

en: Refresh current status
fr: Mettre à jour l’état actuel

en: Get more quota
fr: Obtenir davantage d'espace de stockage

en: Current use:
fr: Utilisation actuelle :

en: You can get more quota here
fr: Vous pouvez étendre les capacités de stockage ici

en: Error: you have insufficient storage quota available (%s) to upload this archive (%s) (%s).
fr: Erreur : vous n’avez pas assez d’espace de stockage disponible (%s) pour téléverser cette archive (%s) (%s).

en: Disconnect
fr: Déconnexion

en: Quota:
fr: Quota :

en: Vault owner
fr: Propriétaire de la Chambre forte (Vault)

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
fr: Parfait, il n'y a rien de plus à paramétrer.

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
fr: Ce site est <strong>connecté</strong> à UpdraftPlus Vault.

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
fr: Vous n’êtes <strong>pas connecté(e)</strong> à UpdraftPlus Vault.

en: Go here for help
fr: Cliquez ici pour obtenir de l'aide

en: Back...
fr: Retour...

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
fr: Les abonnements peuvent être annulés à tout moment.

en: %s per quarter
fr: %s par quart

en: Read more about it here.
fr: En savoir plus à ce sujet.

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
fr: La Chambre forte UpdraftPlus (UpdraftPlus Vault) a pour fondement les datacenters d'Amazon, leaders du marché, avec un stockage de données redondantes de façon à offrir une fiabilité de 99,999999999 %.

en: Show the options
fr: Afficher les options

en: Press a button to get started.
fr: Cliquer sur un bouton pour débuter.

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
fr: La Chambre forte UpdraftPlus (UpdraftPlus Vault) vous propose un stockage <strong>fiable, facile à utiliser et à un excellent prix.</strong>

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
fr: Vous avez un abonnement à la Chambre forte UpdraftPlus (UpdraftPlus Vault) qui n'a pas été renouvelé et le délai accordé pour ce renouvellement a expiré. D'ici quelques jours, vos données stockées seront définitivement retirées. Si vous ne le souhaitez pas, alors vous devriez renouveler votre abonnement dès que possible.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
fr: Votre abonnement à UpdraftPlus a expiré. Vous disposez de quelques jours avant la suspension de votre abonnement, laquelle provoquera la perte de votre espace et l&rsquo;accès aux données qui y sont stockées. Merci de renouveler votre abonnement dès que possible&nbsp;!

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
fr: Votre souscription à UpdraftPlus Premium remonte à plus d'un an. Vous devriez la renouveler maintenant pour éviter de perdre votre droit à 12 mois de stockage gratuits, obtenus du fait que vous êtes un client UpdraftPlus Premium actuel.

en: Updraft Vault
fr: Chambre forte UpdraftPlus (UpdraftPlus Vault)

en: Delete failed:
fr: La suppression a échoué :

en: The zip engine returned the message: %s.
fr: Le moteur zip indique le message suivant : %s.

en: Without this permission, UpdraftPlus cannot delete backups - you should also set your 'retain' settings very high to prevent seeing deletion errors.
fr: Sans cette autorisation, UpdraftPlus ne peut supprimer les sauvegardes. Vous devriez également définir vos paramètres de conservation très haut pour éviter toute erreur de suppression.

en: Allow deletion
fr: Autoriser la suppression

en: Without this permission, you cannot directly download or restore using UpdraftPlus, and will instead need to visit the AWS website.
fr: Sans cette autorisation, vous ne pouvez pas télécharger directement ni restaurer via UpdraftPlus, vous devrez plutôt visiter le site Internet AWS.

en: Allow download
fr: Permettre le téléchargement

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
fr: Si l’envoi direct d’un site à un autre ne fonctionne pas pour vous, il existe trois autres méthodes. Veuillez essayer l’une de ces méthodes.

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
fr: Vous devriez vous assurer que le site distant est bien en ligne, non protégé par un pare-feu, n&rsquo;a pas de module de sécurité susceptible d&rsquo;en bloquer l'accès, dispose d&rsquo;une version %s ou ultérieure d'UpdraftPlus active et que les clés ont été correctement saisies.

en: Existing keys
fr: Clés existantes

en: Your new key:
fr: Votre nouvelle clé :

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
fr: Vous devez copier et coller cette clé maintenant ; elle ne pourra plus être ré-affichée.

en: Key created successfully.
fr: La clé a bien été créée.

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
fr: Une clé avec ce nom existe déjà ; vous devez utiliser un nom unique.

en: Also send this backup to the active remote storage locations
fr: Envoyer également cette sauvegarde vers les emplacements de stockage distant actifs

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
fr: L’URL du site vers lequel vous envoyez (%s) ressemble à celle d’un site web de développement local. Si vous envoyez depuis un réseau externe, il est probable qu’un pare-feu le bloquera.

en: site not found
fr: site non trouvé

en: Backup data will be sent to:
fr: Les données de sauvegarde seront envoyées vers :

en: Restore an existing backup set onto this site
fr: Restaurer vers ce site un ensemble existant de backups

en: This site has no backups to restore from yet.
fr: Ce site ne dispose pas encore de sauvegarde à partir de laquelle il serait possible d'effectuer une restauration.

en: Backup made by %s
fr: Sauvegarde réalisée par %s

en: This storage method does not allow downloading
fr: Cette méthode de stockage n’autorise pas le téléchargement.

en: (backup set imported from remote location)
fr: (ensemble de sauvegardes importé depuis un emplacement distant)

en: Backup sent to remote site - not available for download.
fr: La sauvegarde a été envoyée vers un site distant, son téléchargement n’est pas possible.

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
fr: Vous devriez vous assurer que c'est bien cet ensemble de sauvegardes qui doit être utilisé sur ce site, avant de restaurer (et qu'il ne s'agit pas d'un ensemble de sauvegardes d'un autre site).

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
fr: UpdraftPlus n'a pas reconnu que cet ensemble de backups a été créé par l'installation actuelle de WordPress. Il semble qu'il se situe dans un emplacement distant ou sur un site distant.

en: Testing connection...
fr: Test de la connexion

en: Deleting...
fr: Suppression...

en: key name
fr: nom de la clé

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
fr: SVP, donnez un nom à cette clé (ex. le site auquel elle est destinée) :

en: Creating...
fr: Création...

en: Receive a backup from a remote site
fr: Recevoir une sauvegarde issue d'un site distant

en: Paste key here
fr: Collez la clé ici

en: How do I get a site's key?
fr: Comme obtenir une clé pour un site ?

en: To add a site as a destination for sending to, enter that site's key below.
fr: Pour ajouter un site de destination, entrez la clé de ce site ci-dessous.

en: Send a backup to another site
fr: Envoyer une sauvegarde vers un autre site

en: Send
fr: Envoyer

en: Send to site:
fr: Envoyer vers le site :

en: No receiving sites have yet been added.
fr: Aucun site de réception n’a encore été ajouté..

en: It is for sending backups to the following site:
fr: Elle sert à envoyer des sauvegardes vers le site suivant :

en: The key was successfully added.
fr: La clé a bien été ajoutée.

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
fr: La clé saisie n’appartient pas à un site distant (elle appartient à celui-ci).

en: The entered key was corrupt - please try again.
fr: La clé saisie était corrompue ; veuillez réessayer.

en: The entered key was the wrong length - please try again.
fr: La clé entrée était de la mauvaise longueur ; veuillez réessayer.

en: key
fr: clé

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
fr: Presque tous les serveurs FTP exigeront le mode passif ; mais si vous avez besoin du mode actif, décochez ceci.

en: Passive mode
fr: Mode passif

en: Remote path
fr: Chemin distant

en: FTP password
fr: Mot de passe FTP

en: FTP login
fr: Identifiant FTP

en: FTP server
fr: Serveur FTP

en: The UpdraftPlus Migrator modifies the restoration operation appropriately, to fit the backup data to the new site.
fr: Le Migrator d'UpdraftPlus modifie l'opération de restauration de façon à adapter les données de sauvegarde au nouveau site de destination.

en: A "migration" is ultimately the same as a restoration - but using backup archives that you import from another site.
fr: Une "migration" est en fait identique à une restauration, à ceci près que ce sont des sauvegardes que vous importez d'un autre site qui sont utilisées.

en: Resetting...
fr: Reparamétrage...

en: Add site
fr: Ajouter le site

en: Adding...
fr: Ajout...

en: Claim not granted - perhaps you have already used this purchase somewhere else, or your paid period for downloading from updraftplus.com has expired?
fr: Demande non accordée. Peut-être avez vous déjà utilisé cet achat ailleurs, ou bien la période durant laquelle vous pouviez effectuer des téléchargements depuis le site updraftplus.com moyennant paiement a-t-elle expiré ?

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
fr: Pour utiliser cette sauvegarde, votre serveur de base de données doit accepter le jeu de caractères %s.

en: go here to change your password on updraftplus.com.
fr: cliquer ici pour modifier votre mot de passe sur le site updraftplus.com.

en: If you have forgotten your password
fr: Si vous avez perdu votre mot de passe

en: Go here to re-enter your password.
fr: Aller ici pour saisir votre mot de passe de nouveau.

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to migrate
fr: Une fois que vous aurez cliqué sur ce bouton, vous aurez la possibilité de choisir les éléments que vous souhaitez migrer

en: You have made changes to your settings, and not saved.
fr: Vous avez modifié vos réglages mais vous ne les avez pas sauvegardés.

en: N.B. %s is not case-sensitive.
fr: NB: %s n'est pas sensible à la casse.

en: If OneDrive later shows you the message "unauthorized_client", then you did not enter a valid client ID here.
fr: Au cas où OneDrive vous afficherait ultérieurement le message "unauthorized_client" (client non autorisé), ce serait lié au fait que vous n'avez pas saisi un identifiant client valide à cet endroit.

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
fr: Pour plus d’aide, incluant des captures d’écran, cliquez sur ce lien.

en: Create OneDrive credentials in your OneDrive developer console.
fr: Créé les identifiants OneDrive dans votre console de développeur OneDrive.

en: You must add the following as the authorized redirect URI in your OneDrive console (under "API Settings") when asked
fr: Vous devez ajouter ce qui suit en tant qu'URI de redirection autorisée dans votre console OneDrive (dans les "réglages d'API") lorsque cela vous sera demandé

en: Microsoft Azure is not compatible with sites hosted on a localhost or 127.0.0.1 URL - their developer console forbids these (current URL is: %s).
fr: Microsoft Azure est incompatible avec les sites hébergés localement ou avec une URL 127.0.0.1, leur console de développement les interdit (l'URL actuelle est %s).

en: authorization failed:
fr: autorisation en échec:

en: Please re-authorize the connection to your %s account.
fr: Veuillez autoriser de nouveau la connexion à votre compte %s.

en: configure it here
fr: Pour retirer le bloc, veuillez aller ici.

en: To remove the block, please go here.
fr: Pour déplacer le bloc, veuillez cliquez ici.

en: Do remember to save your settings.
fr: Surtout pensez à enregistrer vos réglages.

en: You are now using a IAM user account to access your bucket.
fr: Vous utilisez à présent un compte utilisateur IAM pour accéder à votre silo (bucket).

en: S3 bucket
fr: Bucket S3

en: China (Beijing) (restricted)
fr: China (Pékin) (restreint)

en: Asia Pacific (Tokyo)
fr: Asie Pacifique (Tokyo)

en: Asia Pacific (Sydney)
fr: Asie Pacifique (Sydney)

en: Asia Pacific (Singapore)
fr: Asie Pacifique (Singapour)

en: US Government West (restricted)
fr: US Government West (restreint)

en: US West (N. California)
fr: US West (Californie N.)

en: S3 storage region
fr: Zone de stockage S3

en: New IAM username
fr: Nouveau nom d'utilisateur IAM

en: Admin secret key
fr: Clé secrète d'aministrateur

en: Admin access key
fr: Clé d'accès administrateur

en: Then, these lower-powered access credentials can be used, instead of storing your administrative keys.
fr: Alors ces autorisations d'accès réduit peuvent être utilisées à la place de vos clés d'administration.

en: These will be used to create a new user and key pair with an IAM policy attached which will only allow it to access the indicated bucket.
fr: Seront utilisés pour créer un nouveau nom d'utilisateur et une paire de clés avec une politique IAM associée qui lui autorisera uniquement l'accès au silo (bucket) prédéfini.

en: Enter your administrative Amazon S3 access/secret keys (this needs to be a key pair with enough rights to create new users and buckets), and a new (unique) username for the new user and a bucket name.
fr: Saisir vos clés secrètes/d'accès Amazon S3 (ceci doit être une paire de clés disposant de suffisamment de droits pour créer de nouveaux utilisateurs et de nouveaux silos - ou buckets) et un nouveau nom (unique) d'utilisateur pour le nouvel utilisateur ainsi qu'un nom de silo.

en: Create new IAM user and S3 bucket
fr: Créer un nouvel utilisateur IAM et un silo (bucket) S3

en: Secret Key: %s
fr: Clé secrète: %s

en: Access Key: %s
fr: Clé d'accès: %s

en: Failed to apply User Policy
fr: Échec d'application de la politique utilisateur

en: Operation to create user Access Key failed
fr: L'opération de création de la clé d'accès utilisateur a échoué

en: Failed to create user Access Key
fr: Échec de la création de la clé d'accès utilisateur

en: IAM operation failed (%s)
fr: L'opération IAM a échoué (%s)

en: Conflict: that user already exists
fr: Conflit: cet utilisateur existe déjà.

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another AWS user may already have taken your name).
fr: Échec : nous ne pouvons pas accéder à ce silo (bucket) ou le créer. Veuillez vérifier vos identifiants d'accès et si ceux-ci sont corrects, alors essayez de changer le nom du silo (un autre utilisateur AWS a pu s'approprier votre nom).

en: AWS authentication failed
fr: L'authentification AWS a échoué

en: You need to enter a bucket
fr: Vous devez indiquer un silo (bucket)

en: You need to enter a new IAM username
fr: Vous devez saisir un nouveau nom d'utilisateur IAM

en: You need to enter an admin secret key
fr: Vous devez saisir une clé secrète d'administrateur

en: You need to enter an admin access key
fr: Vous devez saisir une clé d'entré d'administrateur

en: If you have an AWS admin user, then you can use this wizard to quickly create a new AWS (IAM) user with access to only this bucket (rather than your whole account)
fr: Si vous avez un utilisateur administrateur AWS, vous pouvez utiliser ceci pour créer rapidement un nouvel utilisateur AWS (IAM) qui disposera d'un accès réduit à ce seul silo (bucket) et non pas à l'intégralité du compte

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, upgrade to Premium.
fr: Pour créer un nouveau sous-compte IAM et une clé d’accès qui donne accès uniquement à ce compartiment, mettez à niveau vers Premium.

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world's most popular backup plugin.
fr: Pour un support personnel, la possibilité de copier des sites, plus de destinations de stockage, des sauvegardes chiffrées pour la sécurité, de meilleurs rapports, aucune publicité et bien plus encore, jetez un œil à la version premium d’UpdraftPlus, l’extension de sauvegarde la plus populaire au monde.

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
fr: Nouvelles d’UpdraftPlus, supports de formation de haute qualité pour les développeurs/développeuses et les propriétaires de sites WordPress, ainsi que des nouvelles plus générales liées à WordPress. Vous pouvez vous désabonner à tout moment.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
fr: Ceci suppose très probablement que vous partagez un serveur Web avec un site Web piraté (hacké) qui a été utilisé lors d'attaques antérieures.

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
fr: Il semble que votre adresse IP de serveur Web (%s) soit bloquée.

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
fr: UpdraftPlus.com a répondu avec « Accès refusé ».

en: Premium WooCommerce plugins
fr: Plugins premium WooCommerce

en: Free two-factor security plugin
fr: Plugin de sécurité à double facteur gratuit

en: More quality plugins
fr: Plus d’extensions de qualité

en: Go to the shop.
fr: Se rendre au magasin en ligne.

en: Compare with the free version
fr: Comparez avec la version gratuite

en: Free Newsletter
fr: Newsletter gratuite

en: Dismiss (for %s months)
fr: Ignorer (pour %s mois)

en: (at same time as files backup)
fr: (en même temps que le backup des fichiers)

en: No backup has been completed
fr: Aucune sauvegarde n’a abouti

en: Newsletter sign-up
fr: Abonnement à la newsletter

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
fr: Suivez ce lien pour vous abonner à la newsletter UpdraftPlus

en: Backup non-WordPress files and databases
fr: Sauvegarder les fichiers non-WordPress et la base de données

en: Ask a pre-sales question
fr: Demander un renseignement sur un produit

en: Pre-sales FAQs
fr: Questions fréquentes (FAQ) d'avant-vente

en: Full feature list
fr: Liste complète des fonctionnalités

en: Backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
fr: Sauvegarde des plugins (lorsque c'est opportun), des thèmes et de la base de données WordPress avec UpdraftPlus avant la mise à jour

en: %s Error: Failed to initialise
fr: Erreur %s : échec d'initialisation

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
fr: ou

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
fr: Vous n‘avez sélectionné aucun composant à restaurer. Veuillez en sélectionner au moins un puis réessayez.

[ctx: Do not translate BEGIN RSA PRIVATE KEY. PCKS1, XML, PEM and PuTTY are also technical acronyms which should not be translated.]
en: PKCS1 (PEM header: BEGIN RSA PRIVATE KEY), XML and PuTTY format keys are accepted.
fr: Acceptés : PKCS1 (en-tête PEM: BEGIN RSA PRIVATE KEY) ainsi que les clés de formattage XML et PuTTY.

en: Resuming partial uploads is supported for SFTP, but not for SCP. Thus, if using SCP then you will need to ensure that your webserver allows PHP processes to run long enough to upload your largest backup file.
fr: Reprendre des uploads partiels est pris en charge par SFTP mais pas par SCP. De plus, en cas d'utilisation de SCP, il faudra s'assurer au préalable que votre serveur Web permet aux opérations PHP de durer suffisamment longtemps pour que vos fichiers de sauvegarde les plus importants puissent être effectivement uploadés.

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
fr: projet

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
fr: Il faut que vous soyez authentifié(e) avec une URI v2 (Keystone); la v1 (Swauth) n'est pas prise en compte.

en: your site's admin address
fr: l'adresse de l'administrateur de votre site

en: Check this box to have a basic report sent to
fr: Cocher cette case pour qu'un rapport simple soit envoyé à

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
fr: Manuel

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
fr: Une erreur (%s) est survenue :

en: Change Lock Settings
fr: Changer les paramètres de verrouillage

en: Any other file/directory on your server that you wish to backup
fr: Tout autre fichier ou répertoire sur votre serveur que vous souhaiteriez sauvegarder

en: For even more features and personal support, check out
fr: Pour encore davantage de fonctionnalités et une assistante individuelle, acheter

en: Database decryption phrase
fr: Phrase de décryptage de base de données

en: Automatic backup before update
fr: Sauvegarde auto avant mise à jour

en: WordPress core (only)
fr: Le cœur de WordPress (uniquement)

en: For unlocking support, please contact whoever manages UpdraftPlus for you.
fr: Pour l'assistance au déverrouillage, veuillez prendre contact avec une personne qui gère UpdraftPlus pour votre compte.

en: To access the UpdraftPlus settings, please enter your unlock password
fr: Pour accéder aux réglages d'UpdraftPlus, veuillez saisir votre mot de passe de déverrouillage

en: Password incorrect
fr: Mot de passe incorrect

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Otherwise, the default link will be shown.
fr: Sinon, le lien par défaut sera affiché.

en: Anyone seeing the lock screen will be shown this URL for support - enter a website address or an email address.
fr: Quiconque voit l'écran de verrouillage se verra également proposer cette adresse pour pouvoir bénéficier d'une assistance. Saisissez au choix une adresse de site Web ou une adresse email.

en: Support URL
fr: Adresse (URL) pour l'assistance

en: Require password again after
fr: Nécessite de nouveau le mot de passe ensuite

en: %s weeks
fr: %s semaines

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: %s hours
fr: %s heures

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: Please make sure that you have made a note of the password!
fr: Veuillez vous assurer d'avoir bien noté le mot de passe!

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
fr: Verrouiller l’accès à la page des paramètres de UpdraftPlus.

en: The admin password has been changed.
fr: Le mot de passe d'administration a été modifié.

en: An admin password has been set.
fr: Un mot de passe d'administration a été défini.

en: The admin password has now been removed.
fr: Le mot de passe d'administration a été retiré.

en: (learn more about this significant option)
fr: (en savoir davantage sur cette option importante)

en: Note that after you have claimed your add-ons, you can remove your password (but not the email address) from the settings below, without affecting this site's access to updates.
fr: NB: si vous avez demandé vos suppléments (add-ons), vous pouvez retirer votre mot de passe des paramètres ci-dessous (mais pas l'adresse email) sans incidence sur l'accès aux mises à jour de ce site.

en: View Log
fr: Voir le journal

en: Backup data (click to download)
fr: Données sauvegardées (cliquer pour télécharger)

en: Backup date
fr: Date de la sauvegarde

en: and retain this many scheduled backups
fr: et retenir ce nombre de sauvegardes planifiées

en: incremental backup; base backup: %s
fr: sauvegarde incrémentale ; sauvegarde de la base : %s

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
fr: Pour avoir la possibilité de verrouiller l’accès aux réglages d’UpdraftPlus par mot de passe, passez à UpdraftPlus Premium.

en: Upload files into UpdraftPlus.
fr: Téléversez les fichiers dans UpdraftPlus.

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
fr: Le bouton « Sauvegarder » est désactivé car le droit d’écriture n’est pas accordé au répertoire de sauvegarde (aller dans l’onglet « Réglages » et trouvez l’option appropriée).

en: Backup label:
fr: Libellé associé à la sauvegarde :

en: Error: unexpected file read fail
fr: Erreur : échec inattendu de lecture de fichier

en: check your log for more details.
fr: vérifier votre journal pour plus d’information.

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
fr: votre hébergement semble plein ; veuillez voir : %s

en: A zip error occurred
fr: Une erreur d’archive Zip est survenue

en: Your label for this backup (optional)
fr: Votre étiquette à associer à cette sauvegarde (facultatif)

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
fr: %s n'accorde pas l'autorisation aux sites hébergés avec une adresse IP directe. Vous devez changer l'adresse de votre site (%s) avant de pouvoir utiliser %s pour le stockage.

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
fr: Vous avez saisi une adresse e-mail qui n’est pas reconnue par UpdraftPlus.Com

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
fr: Votre adresse e-mail était valide, mais votre mot de passe n’a pas été reconnu par UpdraftPlus.com.

en: You need to supply both an email address and a password
fr: Vous devez fournir une adresse e-mail et un mot de passe

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
fr: Si vous souhaitez restaurer une sauvegarde WordPress multisite, vous devriez s'abord définir votre installation WordPress comme étant de type multisite.

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
fr: Votre sauvegarde est celle d'une installation multisite WordPress, mais ce site n'est pas de ce type. En conséquence, seul le premier site du réseau sera accessible.

en: already done
fr: déjà fait

en: skipped (not in list)
fr: ignoré (pas dans la liste)

en: Search and replacing table:
fr: Recherche et remplacement de table :

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
fr: Saisissez une liste séparée par des virgules ; sinon, laissez vide pour toutes les tables.

en: These tables only
fr: Ces tables uniquement

en: Rows per batch
fr: Nombre de lignes par lot

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account.
fr: Vous ne vous êtes pas encore connecté(e) avec votre compet UpdraftPlus.com.

en: You need to connect to receive future updates to UpdraftPlus.
fr: Vous devez vous connecter pour recevoir les futures mises-à-jour d'UpdraftPlus.

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
fr: Toute demande d’assistance concernant %s doit être vue avec votre prestataire d’hébergement.

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
fr: Ne continuez que si vous ne pouvez pas mettre à jour ce serveur et que vous êtes sûr·e que vos extensions/thèmes/etc. sont compatibles avec la version %s.

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
fr: C’est sensiblement plus récent que le serveur vers lequel vous restaurez maintenant (version %s).

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
fr: Le site contenu dans cette sauvegarde tournait sur un serveur version %s de %s.

en: UpdraftPlus is on social media - check us out!
fr: UpdraftPlus est sur les réseaux sociaux - faites-nous signe !

en: Why am I seeing this?
fr: Pourquoi est-ce que je vois ceci ?

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
fr: La localisation de ce dossier est définie dans les réglages experts, sous l'onglet Réglages.

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
fr: Cliquez ici pour chercher des nouveaux lots de sauvegarde téléchargés par vous dans votre répertoire UpdraftPlus (sur votre serveur).

en: Start backup
fr: Démarrer la sauvegarde

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
fr: Vous utilisez le serveur web %s, mais le module %s ne semble pas chargé.

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
fr: Vous devez consulter votre hébergeur pour qu’il vous indiquer comment accorder à une extension WordPress la permission d’écrire dans un répertoire.

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
fr: À moins que vous rencontriez un problème, vous pouvez ignorer tout ce qui suit ci-dessous.

en: This file could not be uploaded
fr: Ce document ne peut pas être uploadé

en: You will find more information about this in the Settings section.
fr: Vous trouverez plus d'information à ce sujet dans la section Réglages.

en: Supported backup plugins: %s
fr: Plugins de sauvegarde pris en compte: %s

en: Was this a backup created by a different backup plugin? If so, then you might first need to rename it so that it can be recognized - please follow this link.
fr: Cette sauvegarde a-t-elle été créée à partir d'un autre plugin de sauvegarde ? Si tel est le cas, vous devriez d'abord la renommer de façon à ce qu'elle puisse être identifiée - merci de suivre ce lien.

en: Tell me more about incremental backups
fr: En savoir plus à propos des sauvegardes incrémentales

en: Memory limit
fr: Mémoire maximum

en: restoration
fr: restauration

en: Incremental
fr: Incrémental⋅e

en: Full backup
fr: Sauvegarde complète

en: now proceeding with the updates...
fr: Lancement des mises à jour à présent...

en: (view log...)
fr: (voir le fichier log...)

en: Backup succeeded
fr: Sauvegarde réussie

en: Every %s hours
fr: Toutes les %s heures

en: search and replace
fr: rechercher et remplacer

en: Go
fr: Ok

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
fr: Une recherche/remplacement ne peut pas être annulée - êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
fr: Cela peut facilement détruire votre site ; alors, utilisez-le avec prudence !

en: Replace with
fr: Remplacer par

en: Search for
fr: Rechercher

en: Search / replace database
fr: Rechercher / remplacer dans la base de données

en: search term
fr: recherche de terme

en: Too many database errors have occurred - aborting
fr: Un nombre trop important d’erreurs de base de données est survenu, annulation en cours

en: read more at %s
fr: Lire la suite ici : %s

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
fr: Les rapports par e-mail créés par UpdraftPlus (version gratuite) vous apportent les dernières nouvelles en provenance d’UpdraftPlus.com

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
fr: Note : Si vous utilisez UpdraftPlus sur plusieurs sites WordPress, vous ne pouvez pas réutiliser votre projet sur différents sites ; vous devez en créer un nouveau à partir de votre console d’API Google pour chaque site.

en: You have not yet made any backups.
fr: Vous n’avez effectué aucune sauvegarde jusqu’à présent.

en: Database Options
fr: Options de base de données

en: %s (%s used)
fr: %s (%s utilisé)

en: Free disk space in account:
fr: Espace disque disponible pour le compte :

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
fr: Ce bouton est désactivé car votre dossier de sauvegarde n'a pas les droits appropriés en écriture (voir dans les réglages).

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
fr: Pour modifier les réglages par défaut de ce qui est sauvegardé, pour configurer des sauvegardes planifiées, pour envoyer vos sauvegardes vers un espace de stockage distant (recommandé) et davantage, rendez-vous sous l'onglet Réglages.

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
fr: Pour effectuer une sauvegarde, cliquer sur le bouton Sauvegarder maintenant.

en: Welcome to UpdraftPlus!
fr: Bienvenue sur UpdraftPlus !

en: If you enter text here, it is used to encrypt database backups (Rijndael). <strong>Do make a separate record of it and do not lose it, or all your backups <em>will</em> be useless.</strong> This is also the key used to decrypt backups from this admin interface (so if you change it, then automatic decryption will not work until you change it back).
fr: Si vous saisissez du texte ici, il sera utilisé pour crypter les sauvegardes de bases de données (Rijndael). <strong>Enregistrez-le également séparément et surtout faites en sorte de ne pas perdre cet enregistrement, faute de quoi toutes vos sauvegardes <em>seront</em> inutilisables.</strong> C'est également la clé utilisée pour décrypter les sauvegardes depuis cette interface administrateur (donc si vous la changez, le décryptage automatique ne fonctionnera pas tant que vous ne serez pas revenu(e) à la saisie initiale).

en: Testing...
fr: Test en cours...

en: Test connection...
fr: Test de la connexion...

en: Table prefix
fr: Préfixe de la table

en: Backup external database
fr: Sauvegarde d'une base de données externe

en: Add an external database to backup...
fr: Ajouter une base de données externe à sauvegarder...

en: If your database includes extra tables that are not part of this WordPress site (you will know if this is the case), then activate this option to also back them up.
fr: Si votre base de données comprend des tables supplémentaires qui ne font pas partie de ce site WordPress (vous le saurez si tel est le cas), activer cette option les sauvegardera également.

en: Backup non-WordPress tables contained in the same database as WordPress
fr: Sauvegarder les tables non-WordPress contenues dans la même base de données que WordPress

en: This option will cause tables stored in the MySQL database which do not belong to WordPress (identified by their lacking the configured WordPress prefix, %s) to also be backed up.
fr: Cette option fera que les tables stockées dans la base de données MySQL et qui n'appartiennent pas à WordPress (identifiées par l'absence du préfixe WordPress configuré, à savoir %s) seront également sauvegardées.

en: Connection failed.
fr: Échec de la connexion.

en: Connection succeeded.
fr: Connexion réussie.

en: %s total table(s) found; %s with the indicated prefix.
fr: %s table(s) trouvée(s) au total dont %s avec le préfixe indiqué.

en: %s table(s) found.
fr: %s table(s) trouvée(s).

en: database connection attempt failed
fr: échec de la tentative de connexion à la base de données

en: database name
fr: nom de la base de données

en: host
fr: hébergeur

en: user
fr: utilisateur

en: External database (%s)
fr: Base de données externe (%s)

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
fr: Suivez ce lien vers votre console d’API Google, activez-y l’API Drive et créez une ID client dans la section accès à l’API (API Access).

en: failed to access parent folder
fr: échec de l’accès au dossier parent

en: However, subsequent access attempts failed:
fr: Toutefois, les tentatives d’accès suivantes ont échoué :

en: External database
fr: Base de données externe

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
fr: Ceci va également provoquer l’affichage sur cet écran des informations de débogage de toutes les extensions - ne soyez pas surpris.

en: Backup more databases
fr: Sauvegarder des bases de données supplémentaires

en: First, enter the decryption key
fr: Tout d’abord, saisissez la clé de déchiffrement.

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
fr: Vous pouvez déchiffrer manuellement une base de données chiffrée ici.

en: It can also backup external databases.
fr: Il peut également sauvegarder des bases de données externes.

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
fr: Vous ne voulez pas être espionné·e ? UpdraftPlus Premium peut chiffrer votre sauvegarde de base de données.

en: use UpdraftPlus Premium
fr: Utiliser UpdraftPlus Premium

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
fr: Le déchiffrement a échoué. Le fichier de la base de données est chiffré.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
fr: Uniquement la base de données WordPress peut être restaurée ; vous allez devoir gérer manuellement la base de données externe.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
fr: Une erreur est survenue sur la première requête %s - annulation du processus

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
fr: Échec de la connexion: vérifiez vos informations de connexion, que le serveur de base de données est prêt et que la connexion au réseau n'est pas placée derrière un pare-feu (firewall).

en: database connection attempt failed.
fr: La tentative de connexion à la base de données a échoué.

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
fr: Attention : l’URL de la base de données (%s) est différente de celle à laquelle nous nous attendions (%s)

en: In %s, path names are case sensitive.
fr: Dans %s, les noms de chemins sont sensibles à la casse.

en: If you leave it blank, then the backup will be placed in the root of your %s
fr: Si ceci reste vierge, la sauvegarde sera placée à la racine de votre %s

en: e.g. %s
fr: par exemple, %s

en: Enter the path of the %s folder you wish to use here.
fr: Saisissez ici le chemin vers le dossier %s que vous souhaitez utiliser.

en: Container
fr: Contenant

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
fr: Si ceci reste vierge, il en sera choisi un(e) par défaut.

en: Tenant
fr: Projet

en: Follow this link for more information
fr: Cliquer sur ce lien pour plus d'information

en: authentication URI
fr: URI d’authentification

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
fr: Récupérez vos informations d'identification auprès de votre fournisseur OpenStack Swift et choisissez un nom de contenant à utiliser pour le stockage. Ce contenant sera créé pour vous s'il n'existe pas déjà.

en: Failed to download %s
fr: Échec du téléchargement %s

en: Failed to download
fr: Échec du téléchargement

en: failed to list files
fr: échec du listage des fichiers

en: Failed to upload %s
fr: Échec du téléversement %s

en: Success:
fr: Réussi :

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and follow this link to complete authentication with %s.
fr: <strong>Après</strong> avoir enregistré vos réglages (en cliquant sur « Enregistrer les modifications » ci-dessous), revenez ici et cliquez sur ce lien pour finaliser l’authentification avec %s.

en: (You appear to be already authenticated).
fr: (Vous semblez être déjà identifié⋅e).

en: Authenticate with %s
fr: S’identifier avec %s

en: Error downloading remote file: Failed to download
fr: Erreur en téléchargeant le fichier distant: échec du téléchargement

en: Region: %s
fr: Région : %s

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
fr: Erreur %s - nous avons bien accédé au conteneur mais nous avons échoué à créer un fichier à l’intérieur

en: The %s object was not found
fr: L’objet %s n’a pas été trouvé

en: Could not access %s container
fr: Impossible d’accéder au conteneur %s

en: %s error - failed to access the container
fr: Erreur %s - échec de la tentative d’accès au conteneur

en: Account holder's name: %s.
fr: Nom du compte du détenteur : %s.

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
fr: Afin de pouvoir définir un nom de dossier personnalisé, utiliser UpdraftPlus Premium.

en: It is an ID number internal to Google Drive
fr: Ceci est un ID interne à Google Drive

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
fr: <strong>Ceci n’est PAS un nom de dossier</strong>.

en: Folder
fr: Dossier

en: %s download: failed: file not found
fr: Téléchargement %s : échec : fichier non trouvé

en: Name: %s.
fr: Nom : %s.

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
fr: Fichiers de la liste Google Drive : échec de l’accès au dossier parent

en: Your %s version: %s.
fr: Votre version %s : %s.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
fr: Vous allez devoir demander à votre prestataire d'hébergement une évolution (upgrade).

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
fr: Cette méthode de stockage à distance (%s) nécessite PHP en version %s ou ultérieure.

en: Call
fr: Lancer

en: Fetch
fr: Rapporter

en: This feature requires %s version %s or later
fr: Cette fonctionnalité nécessite la %s version %s ou ultérieure

en: Failed to unpack the archive
fr: Échec de la décompression de l’archive

en: Error - failed to download the file
fr: Erreur : échec de téléchargement du fichier

en: Rescan local folder for new backup sets
fr: Scanner le dossier local pour recherche de nouveaux lots de sauvegarde

en: You should update UpdraftPlus to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
fr: Vous devriez mettre à jour UpdraftPlus pour vous assurer que vous avez une version dont la compatibilité a été testée.

en: It has been tested up to version %s.
fr: Elle a été testée jusqu'à la version %s.

en: The installed version of UpdraftPlus Backup/Restore has not been tested on your version of WordPress (%s).
fr: La version de UpdraftPlus Sauvegarde/Restauration installée n'a pas été testée avec votre version de WordPress (%s).

en: password/key
fr: Mot de passe / clé

en: Key
fr: Clé

en: Your login may be either password or key-based - you only need to enter one, not both.
fr: Votre identifiant doit être soit un mot de passe soit une clé. Vous devez n'en saisir qu'un sur les deux, pas les deux.

en: The key provided was not in a valid format, or was corrupt.
fr: La clé fournie n'a pas un format correct ou est corrompue.

en: SCP/SFTP password/key
fr: mot de passe / clé SCP/SFTP

en: Files backup (created by %s)
fr: Sauvegarde de fichiers (créée par %s)

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
fr: Sauvegarde de fichiers et de base de données WordPress (créée par %s)

en: Backup created by: %s.
fr: Sauvegarde créée par : %s.

en: Database (created by %s)
fr: Base de données (créée par %s)

en: unknown source
fr: source inconnue

en: Rescan remote storage
fr: Scanner l’espace de stockage distant

en: Upload backup files
fr: Téléverser des fichiers de sauvegarde

en: This backup was created by %s, and can be imported.
fr: Cette sauvegarde a été créée par %s et peut être importée.

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
fr: Lire cette page pour être guidé(e) parmi les causes possibles et le moyen d'y remédier.

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
fr: WordPress a un certain nombre de tâches planifiées en retard (%d). À moins qu'il s'agisse d'un site de test, ceci signifie sans doute que le planificateur de votre installation WordPress ne fonctionne pas.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
fr: Dans le cas où cette sauvegarde aurait été créée par une autre extension de sauvegarde, UpdraftPlus Premium pourrait être en mesure de vous aider.

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
fr: Toutefois, les archives UpdraftPlus sont des fichiers standard zip/SQL. Donc si vous êtes certain(e) que votre fichier est au bon format, vous pouvez le renommer pour qu'il soit conforme à cette structure de nom.

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
fr: Ce fichier ne semble pas être une archive de sauvegarde UpdraftPlus (de tels fichiers sont des fichiers avec extension .zip ou .gz et dont la structure du nom est similaire à celle-ci: backup_(heure)_(nom du site)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
fr: Sauvegarde créée par une source inconnue (%s) et qui ne peut être restaurée.

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
fr: Le dossier de contenant de WordPress wp-content n'a pas été trouvé dans ce fichier zip.

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
fr: Cette version d'UpdraftPlus ne peut pas gérer ce type de sauvegarde qui lui est étranger

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
fr: %s a renvoyé une réponse HTTP inattendue : %s

en: The UpdraftPlus module for this file access method (%s) does not support listing files
fr: Le module UpdraftPlus pour cette méthode d'accès à un fichier (%s) ne gère pas le listage de fichiers

en: No settings were found
fr: Aucun réglage n’a été trouvé

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
fr: Une ou plusieurs sauvegardes ont été ajoutées à partir du scan d’un espace de stockage distant ; notez que ces sauvegardes ne seront pas supprimées automatiquement par le réglage « conservation » ; lorsque vous souhaiterez les supprimer (si vous souhaitez le faire un jour), vous devrez le faire manuellement.

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
fr: Nouveau scan des espaces de stockage local et distant à la recherche de lots de sauvegarde...

en: (Read more)
fr: (Lire la suite)

en: Log all messages to syslog (only server admins are likely to want this)
fr: Enregistrement (log) de tous les messages vers syslog (seuls les administrateurs de serveur sont susceptibles de vouloir cela)

en: No backup of location: there was nothing found to back up
fr: Aucune sauvegarde de dossier: rien n'a été trouvé à sauvegarder

en: Remove
fr: Retirer

en: Other %s FAQs.
fr: Autres questions fréquentes (FAQs) liées à %s.

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
fr: Cocher ceci pour recevoir davantage d’information et d’e-mails sur la procédure de sauvegarde. Cela peut être utile si quelque chose s’est mal passé.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
fr: En cas de saisie de plusieurs fichiers / répertoires, séparez-les par des virgules. Pour les entités au niveau supérieur, vous pouvez utiliser * au début ou à la fin de l’entrée en tant que caractère générique.

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
fr: Votre prestataire hébergeur doit d’abord activer ces fonctions pour que %s puisse marcher.

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
fr: La configuration PHP de votre serveur Web a les fonctions suivantes désactivées : %s.

en: encrypted FTP (explicit encryption)
fr: FTP chiffré (chiffrement explicite)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
fr: FTP chiffré (chiffrement implicite)

en: regular non-encrypted FTP
fr: FTP normal non chiffré

en: Backup created by:
fr: Sauvegarde créée par :

en: Available to claim on this site
fr: Disponible sur demande pour ce site

en: To maintain your access to support, please renew.
fr: Afin de conserver votre accès à l'assistance, veuillez renouveler.

en: Your paid access to UpdraftPlus support will soon expire.
fr: Votre accès payant à l'assistance UpdraftPlus va bientôt expirer.

en: To regain your access, please renew.
fr: Pour retrouver votre accès, veuillez renouveler votre abonnement.

en: Your paid access to UpdraftPlus support has expired.
fr: Votre accès payant à l'assistance UpdraftPlus a expiré.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site will soon expire.
fr: Votre accès payant aux mises à jour UpdraftPlus pour ce site va bientôt expirer.

en: To retain your access, and maintain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
fr: Pour conserver votre accès, l'accès aux mises à jour (y compris les fonctions à venir et la compatibilité avec de futures versions de WordPress) ainsi que l'assistance, merci de renouveler.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
fr: Votre accès payant aux mises à jour d'UpdraftPlus pour %s des compléments (add-ons) %s concernant ce site va bientôt expirer.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s add-ons on this site has expired.
fr: Votre accès payant aux mises à jour d'UpdraftPlus pour les suppléments (add-ons) %s concernant ce site a expiré.

en: To regain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
fr: Pour retrouver l'accès aux mises à jour (y compris les fonctions à venir et la compatibilité avec de futures mises à jour de WordPress) et bénéficier de l'assistance, merci de renouveler votre abonnement.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site has expired. You will no longer receive updates to UpdraftPlus.
fr: Votre accès payant aux mises à jour d'UpdraftPlus pour ce site a expiré. Vous ne recevrez plus de mise à jour d'UpdraftPlus.

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
fr: Rejeté du tableau de bord principal (depuis %s semaine(s))

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
fr: La double compression a été défaite avec succès.

en: The attempt to undo the double-compression failed.
fr: La tentative de défaire la double compression a échoué.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
fr: Le fichier de base de données semble avoir été compressé deux fois. Il est possible que le site depuis lequel vous l'avez téléchargé a un serveur Web mal configuré.

en: Constants
fr: Constantes

en: Failed to open database file for reading:
fr: Échec de l’ouverture du fichier de base de données en lecture :

en: No database tables found
fr: Aucune table de base de données trouvée

en: please wait for the rescheduled attempt
fr: veuillez attendre la tentative de replanification

en: Note that warning messages are advisory - the backup process does not stop for them. Instead, they provide information that you might find useful, or that may indicate the source of a problem if the backup did not succeed.
fr: NB: l'affichage de messages d'avertissement durant la sauvegarde ne signifie pas que le processus de sauvegarde s'est interrompu pour autant. Mais ces messages peuvent vous être utiles et vous indiquer l'origine d'un problème dans le cas où la sauvegarde n'aurait pas réussi.

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded has %d bytes remaining (total size: %d bytes)
fr: Compte saturé: sur votre compte %s il ne reste que %d octets et il reste %d octets de fichier à uploader (poids total: %d octets)

en: Errors occurred:
fr: Des erreurs sont survenues:

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
fr: Cliquer sur ce lien pour télécharger le fichier journal lié à cette restauration (il est nécessaire pour toute demande d’assistance).

en: See this FAQ also.
fr: Lire également ces questions fréquentes (FAQ).

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
fr: Si vous ne choisissez pas le stockage distant, les sauvegardes resteront sur le serveur Web. Ceci n'est pas conseillé (à moins que vous comptiez les copier manuellement sur votre ordinateur), car une perte des données du serveur Web pourrait revenir à perdre à la fois votre site Web et vos sauvegardes de ce site.

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
fr: Récupération (si nécessaire) et préparation des fichiers de sauvegarde...

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
fr: Le réglage PHP sur ce serveur autorise seulement %s secondes de fonctionnement de PHP et ne donne pas la latitude de repousser cette limite si nécessaire. Si  vous avez beaucoup de données à importer et si la restauration excède le temps imparti, vous devrez demander à votre prestataire d'hébergement comment augmenter ce délai de traitement (ou tenter une restauration en plusieurs parties).

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
fr: Des dossiers existants non supprimés d’une restauration précédente existent (veuillez utiliser le bouton « Supprimer les anciens dossiers » pour les supprimer avant de recommencer) : %s

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
fr: Le temps de fonctionnement disponible pour les extensions WordPress est très bas (%s secondes). Vous devriez l'augmenter de façon à éviter les échecs dus à des dépassements de temps (time-outs). C'est le réglage PHP max_execution-time qui est en cause ; la valeur recommandée est %s secondes ou davantage Consultez votre hébergeur pour plus d’aide à ce sujet.

en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
fr: Extension désactivée : %s : réactivez-la manuellement lorsque vous êtes prêt.

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
fr: La durée de connexion %s impartie a été dépassée (time out). Si vous avez renseigné les informations liées au serveur correctement, ceci est généralement causé par un pare-feu (firewall) qui bloque la connexion. Vous devriez vérifier cela en liaison avec votre prestataire d'hébergement.

en: Messages:
fr: Messages :

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
fr: Une ligne SQL plus large que la taille de paquet maximum a été trouvée et elle ne peut pas être divisée. Cette ligne ne sera pas exécutée mais elle sera vidée (dropped) : %s

en: The directory does not exist
fr: Le dossier n'existe pas

en: New User's Email Address
fr: Adresse email du nouvel utilisateur

en: New User's Username
fr: Nom du nouvel utilisateur

en: Admin API Key
fr: Clé API d'administrateur

en: Admin Username
fr: Nom d'aministrateur

en: US or UK Rackspace Account
fr: Compte Rackspace américain ou du Royaume-Uni

en: Enter your Rackspace admin username/API key (so that Rackspace can authenticate your permission to create new users), and enter a new (unique) username and email address for the new user and a container name.
fr: Saisissez votre nom d'utilisateur / votre clé d'API d'administrateur Rackspace (de façon à ce que Rackspace puis certifier votre droit de créer de nouveaux utilisateurs) et saisissez un nouveau nom d'utilisateur unique, une adresse email de nouvel utilisateur ainsi qu'un nom de conteneur.

en: Create new API user and container
fr: Créer un nouveau nom d'utilisateur de l'API et un nouveau container

en: API Key: %s
fr: Clé d'API: %s

en: Password: %s
fr: Mot de passe: %s

en: Username: %s
fr: Nom d'utilisateur: %s

en: Cloud Files operation failed (%s)
fr: Échec de l'opération Cloud Files (%s)

en: Conflict: that user or email address already exists
fr: Conflit: cet utilisateur ou cette adresse email existe(nt) déjà

en: You need to enter a valid new email address
fr: Vous devez saisir une nouvelle adresse email valide

en: You need to enter a container
fr: Vous devez saisir un conteneur

en: You need to enter a new username
fr: Vous devez saisir un nom d'utilisateur nouveau

en: You need to enter an admin API key
fr: Vous devez saisir une clé API d'administrateur

en: You need to enter an admin username
fr: Vous devez saisir un nom d'aministrateur

en: Create a new API user with access to only this container (rather than your whole account)
fr: Créer un nouveau nom d'utilisateur de l'API avec un accès à ce seul conteneur (et non à l'ensemble du compte)

en: Adds enhanced capabilities for Rackspace Cloud Files users
fr: Améliore les possibilités des utilisateurs de Cloud Files Rackspace

en: Rackspace Cloud Files, enhanced
fr: Cloud Files Rackspace, améliorés

en: Cloud Files Container
fr: Conteneur Cloud Files

en: Cloud Files API Key
fr: Clé d'API Cloud Files

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use Premium.
fr: Pour créer un nouveau sous-compte de l’API Rackspace et une clé d’API qui ait accès uniquement à ce conteneur Rackspace, utilisez la version premium.

en: Cloud Files Username
fr: Identifiant Cloud Files

en: London (LON)
fr: Londres (LON)

en: Northern Virginia (IAD)
fr: Virginie du Nord (IAD)

en: Dallas (DFW) (default)
fr: Dallas (DFW) (par défaut)

en: Cloud Files Storage Region
fr: Région de stockage Cloud Files

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
fr: Les comptes créés sur rackspacecloud.com sont américains ; les comptes créés sur rackspace.co.uk sont britanniques

en: US or UK-based Rackspace Account
fr: Compte Rackspace localisé aux États-Unis d'Amérique ou au Royaume-Uni

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
fr: Les comptes créés sur rackspacecloud.com sont américains; les comptes créés sur rackspace.co.uk sont britanniques.

en: Authorisation failed (check your credentials)
fr: Échec d'authentification (vérifiez vos identifiants)

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
fr: Une erreur inconnue est survenue lors de la tentative de connexion à UpdraftPlus.Com

en: Create
fr: Créer

en: Trying...
fr: Essai en cours...

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
fr: Le mot de passe du nouvel utilisateur de la console Rackspace est (ceci ne sera pas affiché de nouveau):

en: Error data:
fr: Erreur de donnée(s) :

en: Backup does not exist in the backup history
fr: La sauvegarde n'est pas présente dans l'historique des sauvegardes

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
fr: Votre installation WordPress contient d'anciens dossiers issus de son état avant que vous la restauriez/migriez (information technique: ces dossiers sont suffixés avec "-old"). Vous devriez appuyer sur ce bouton pour les supprimer, après avoir vérifié préalablement que la restauration s'est bien déroulée.

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
fr: Diviser la ligne pour éviter de dépasser la taille de paquet maximale

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
fr: Le compte utilisateur de votre base de données n’a pas la permission de supprimer des tables. Nous essaierons de faire une restauration en vidant simplement les tables. Cela devrait fonctionner tant que vous restaurez à partir d'une version WordPress avec la même structure de base de données (%s)

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
fr: Impossible de déplacer les fichiers à cet endroit. Vérifiez vos autorisations associées à ce fichier.

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
fr: Impossible de déplacer les nouveaux fichiers à cet endroit. Vérifiez votre dossier wp-content/upgrade.

en: Could not move old files out of the way.
fr: Impossible de déplacer les anciens fichiers à côté.

en: Moving old data out of the way...
fr: Mise de côté des anciennes données…

en: Add another address...
fr: Ajout d'une autre adresse...

en: Enter addresses here to have a report sent to them when a backup job finishes.
fr: Saisissez les adresses ici pour qu'un rapport leur soit envoyé dès qu'une procédure de sauvegarde s'achève.

en: %s checksum: %s
fr: %s checksum : %s

en: files: %s
fr: Fichiers : %s

en: Use the "Reporting" section to configure the email addresses to be used.
fr: Utilisez la section "Rapport" pour renseigner l'adresse email à utiliser.

en: Debugging information
fr: Information de débogage

en: Uploaded to:
fr: Mise en ligne pour :

en: Time taken:
fr: Durée du processus de sauvegarde :

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Errors
fr: Erreurs

en: Errors / warnings:
fr: Erreurs / Avertissements:

en: Contains:
fr: Contenu de la sauvegarde :

en: Backup began:
fr: Début de la sauvegarde:

en: Backup Report
fr: rapport de sauvegarde

en: %d hours, %d minutes, %d seconds
fr: %d heures, %d minutes, %d secondes

en: %d errors, %d warnings
fr: %d erreurs, %d avertissements

en: %s authentication
fr: Vérification de %s

en: %s error: %s
fr: Erreur %s : %s

en: %s logo
fr: Logo %s

en: did not return the expected response - check your log file for more details
fr: n’a pas renvoyé la réponse attendue - vérifiez votre fichier journal pour plus de détails

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
fr: Le module PHP %s nécessaire n'est pas installé. Demandez à votre prestataire d'hébergement de l'activer.

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
fr: Votre adresse e-mail d’administrateur/administratrice de site (%s) sera utilisée.

en: Connect
fr: Connecter

en: (version: %s)
fr: (version : %s)

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
fr: Avertissement : les serveurs de messagerie ont généralement des limites de taille des e-mails ; généralement autour de %s Mo. Les sauvegardes supérieures aux limitations sont susceptibles de ne pas arriver à destination.

en: Latest status:
fr: Dernier état :

en: Backup contains:
fr: Contenu de la sauvegarde :

en: Backed up: %s
fr: Sauvegardé : %s

en: The log file has been attached to this email.
fr: Le fichier journal a été attaché à cet e-mail.

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
fr: Erreur inconnue ou inattendue. Veuillez émettre une demande d'assistance.

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
fr: Base de données uniquement (les fichiers n'étaient pas inclus dans cette sauvegarde planifiée)

en: Database (files backup has not completed)
fr: Base de données (la sauvegarde des fichiers ne s'est pas achevée)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
fr: Fichiers uniquement (la base de données n'était pas incluse dans cette sauvegarde planifiée)

en: Files (database backup has not completed)
fr: Fichiers (la sauvegarde de la base de données ne s'est pas achevée)

en: Files and database
fr: Fichiers et base de données

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
fr: (Ceci s’applique à toute extension de sauvegarde WordPress à moins qu’il ait été explicitement codé pour une compatibilité avec les installations multi-site).

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
fr: Sans mise à niveau, UpdraftPlus autorise <strong>tout</strong> administrateur de blog en mesure de modifier les réglages d’extension de sauvegarder (et par conséquent d’accéder aux données, y compris les mots de passe) et de restaurer (y compris avec des modifications personnalisées, telles que les mots de passe modifiés) <strong>l’ensemble du réseau</strong>.

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
fr: C’est une installation WordPress multisite (réseau).

en: UpdraftPlus warning:
fr: Avertissement UpdraftPlus :

en: (or connect using the form on this page if you have already purchased it)
fr: (ou connectez-vous en utilisant le formulaire de cette page si vous l'avez déjà acheté)

en: please  follow this link to update the plugin in order to activate it
fr: veuillez cliquer sur ce lien pour mettre à jour le plugin, de façon à l'activer

en: please follow this link to update the plugin in order to get it
fr: veuillez cliquer sur ce lien pour mettre à jour le plugin, de façon à l'obtenir

en: latest
fr: dernière

en: Your version: %s
fr: Votre version: %s

en: You've got it
fr: C'est bien cela

en: UpdraftPlus Support
fr: Assistance UpdraftPlus

en: An update containing your addons is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
fr: Une mise à jour qui contient vos compléments (add-ons) est disponible pour UpdraftPlus. Veuillez cliquer sur ce lien pour l'obtenir.

en: UpdraftPlus Addons
fr: Compléments (add-ons) UpdraftPlus

en: An update is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
fr: Une mise à jour est disponible pour UpdraftPlus. Veuillez cliquer sur ce lien pour l'obtenir.

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
fr: UpdraftPlus.Com a envoyé une réponse mais nous ne sommes pas en mesure de la comprendre

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
fr: Votre adresse e-mail et votre mot de passe n’ont pas été reconnus par UpdraftPlus.Com

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
fr: UpdraftPlus.Com a retourné une réponse que nous ne sommes pas en mesure de comprendre (donnée⋅s : %s)

en: UpdraftPlus.Com responded, but we did not understand the response
fr: UpdraftPlus.Com a répondu mais nous n'avons pas compris la réponse

en: We failed to successfully connect to UpdraftPlus.Com
fr: Nous ne sommes pas parvenus à nous connecter à UpdraftPlus.Com

en: Options (raw)
fr: Options (brute)

en: Send a report only when there are warnings/errors
fr: Envoyer un rapport uniquement quand il y a des avertissements/erreurs

en: Content URL:
fr: URL de contenu :

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
fr: Vous devriez vérifier les droits associés au fichier dans votre installation WordPress

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
fr: Votre espace disponible sur votre compte d’hébergement est très bas - seulement %s Mo restants.

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
fr: La mémoire (RAM) accordée à PHP pour fonctionner est très basse (%s Mo). Vous devriez l'augmenter pour éviter les échecs dus à une mémoire insuffisante (consultez votre prestataire d'hébergement pour davantage d'aide à ce sujet)

en: Manage Addons
fr: Gérer les compléments (add-ons)

en: Buy It
fr: L'acheter

en: Get it from the UpdraftPlus.Com Store
fr: À obtenir depuis notre magasin en ligne UpdraftPlus.Com

en: activate it on this site
fr: activez-le sur ce site

en: You have an inactive purchase
fr: Vous disposez d'un achat inactivé

en: Assigned to this site
fr: Attribué(es) à ce site

en: Available for this site (via your all-addons purchase)
fr: Disponible pour ce site (via l'achat de l'ensemble de vos compléments)

en: (apparently a pre-release or withdrawn release)
fr: (apparemment, une version provisoire ou une version retirée)

en: Go here
fr: Aller ici

en: Need to get support?
fr: Avez-vous besoin d'assistance?

en: An error occurred when trying to retrieve your add-ons.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative de récupération de vos compléments (add-ons).

en: An unknown response was received. Response was:
fr: Une réponse inconnue a été reçue. Cette réponse était la suivante:

en: Claim not granted - your account login details were wrong
fr: Demande non accordée. Vos informations de connexion au compte étaient inexactes

en: Please wait whilst we make the claim...
fr: Veuillez patienter tandis que nous effectuons la demande...

en: Errors occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com:
fr: Des erreurs sont survenues lors de la tentative de connexion à UpdraftPlus.Com:

en: You are presently <strong>not connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
fr: Vous êtes actuellement <strong>déconnecté(e)</strong> de tout compte UpdraftPlus.Com.

en: If you bought new add-ons, then follow this link to refresh your connection
fr: Si vous avez acheté de nouveaux compléments (add-ons), cliquez sur ce lien pour rafraîchir votre connexion

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
fr: Vous souhaitez en savoir plus sur la sécurité de votre mot de passe UpdraftPlus.com ? Lire à ce sujet ici.

en: Forgotten your details?
fr: Avez-vous oublié vos détails ?

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
fr: Pas encore de compte (c’est gratuit) ? Allez en obtenir un !

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
fr: Connectez-vous avec votre compte UpdraftPlus.Com

en: You do seem to have the obsolete Updraft plugin installed - perhaps you got them confused?
fr: Vous ne semblez pas avoir la version obsolète du plugin UpdraftPlus installée. Peut-être avez-vous confondu deux versions?

en: Go here to begin installing it.
fr: Allez ici pour commencer à l'installer.

en: UpdraftPlus is not yet installed.
fr: UpdraftPlus n'est pas encore installé.

en: Go here to activate it.
fr: Allez ici pour l'activer.

en: UpdraftPlus is not yet activated.
fr: UpdraftPlus n'est pas encore activé.

en: Go here to connect.
fr: Allez ici pour vous connecter.

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account, to enable you to list your purchased add-ons.
fr: Vous n'êtes pas encore connecté(e) à votre compte UpdraftPlus, or vous connecter vous permettrait de lister les compléments (add-ons) que vous avez achetés.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
fr: Sans cela, le cryptage sera bien plus lent.

en: Your web-server does not have the %s module installed.
fr: Le module %s n’est pas installé sur votre serveur web.

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
fr: (<strong>Vous semblez être déjà connecté(e)</strong>, mais vous pouvez vous authentifier une nouvelle fois en renouvelant votre connexion si vous rencontrez une difficulté).

en: Drop backup files here
fr: Laissez les fichiers de sauvegarde ici

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
fr: Le serveur Web a renvoyé un code d'erreur (essayez de nouveau ou vérifiez vos logs de serveur Web)

en: The restore operation has begun. Do not close your browser until it reports itself as having finished.
fr: La procédure de restauration a débuté. Ne fermez pas votre navigateur tant que la procédure n’a pas été annoncée comme terminée.

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
fr: Si vous excluez à la fois la base de données et les fichiers, alors il ne reste plus rien!

en: Site home:
fr: Accueil du site :

en: Remote Storage Options
fr: Options de stockage à distance

en: (logs can be found in the UpdraftPlus settings page as normal)...
fr: (les logs peuvent être trouvés depuis la page des réglages d'UpdraftPlus, ce qui est normal)...

en: Remember this choice for next time (you will still have the chance to change it)
fr: Souvenez-vous de ce choix la prochaine fois (vous aurez encore la possibilité de le changer)

en: Upload failed
fr: L'upload a échoué

en: You can send a backup to more than one destination with Premium.
fr: Vous pouvez envoyer une sauvegarde à plus d’un endroit avec la version premium.

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
fr: NB: la barre de progression ci-dessous est basée sur des étapes de la procédure, pas sur le temps. N'interrompez pas la sauvegarde simplement parce qu'elle semble n'avoir pas bougé depuis un certain temps car un tel comportement est normal.

en: Read more about how this works...
fr: En lire davantage sur la façon dont cela fonctionne...

en: Failed: We were able to log in, but failed to successfully create a file in that location.
fr: Échec: nous avons pu nous connecter mais nous n'avons pas pu créer un fichier à l'endroit voulu.

en: Failed: We were able to log in and move to the indicated directory, but failed to successfully create a file in that location.
fr: Échec: nous avons pu nous connecter et nous déplacer jusqu'au répertoire indiqué, mais nous avons échoué à créer un fichier à cet endroit.

en: Use SCP instead of SFTP
fr: Utiliser SCP au lieu de SFTP

en: SCP/SFTP user setting
fr: Réglage d'utilisateur SCP/SFTP

en: SCP/SFTP host setting
fr: Réglage d'hébergement SCP/SFTP

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
fr: La tentative d’envoi de la sauvegarde par e-mail a échoué (probablement car la sauvegarde était trop volumineuse pour que cette méthode soit employée)

en: Backup is of: %s.
fr: La sauvegarde est de : %s.

en: %s settings test result:
fr: Résultat du test des réglages de %s:

en: (Not finished)
fr: (Non terminé)

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
fr: Si vous voyez davantage de sauvegardes que celles auxquelles vous vous attendiez, il est probable que ce soit lié au fait que la suppression d'anciens lots de sauvegarde ne survient qu'une fois qu'une sauvegarde plus récente s'est terminée.

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
fr: <b>Ne le placez pas</b> dans vos répertoires uploads ou plugins, ceci provoquerait une récursion (sauvegardes de sauvegardes de sauvegardes...).

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
fr: C'est ici qu'UpdraftPlus va écrire les fichiers Zip qu'il a créés initialement. Votre serveur Web doit pouvoir écrire dans ce répertoire. Il est situé dans votre répertoire de contenus (qui est nommé par défaut wp-content).

en: Job ID: %s
fr: ID de procédure: %s

en: last activity: %ss ago
fr: dernière activité: il y a %ss

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Backup finished
fr: Sauvegarde terminée

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
fr: En attente jusqu'à l'heure planifiée pour réessayer, suite à la survenue d'erreurs

en: Pruning old backup sets
fr: Suppression des anciens jeux de sauvegarde

en: Uploading files to remote storage
fr: Téléversement des fichiers vers un espace de stockage distant

en: Encrypted database
fr: Base de données chiffrée

en: Encrypting database
fr: Chiffrement de la base de données

en: Created database backup
fr: Sauvegarde de base de données créée

en: Creating database backup
fr: Création de la sauvegarde de la base de données

en: Created file backup zips
fr: Fichiers Zip de sauvegarde créés

en: Creating file backup zips
fr: Création des fichiers Zip de sauvegarde

en: Backup begun
fr: La sauvegarde a débuté

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
fr: Le planificateur de sauvegarde est désactivé dans votre installation WordPress, par le biais du réglage DISABLE_WP_CRON. Aucune sauvegarde ne peut débuter (même la sauvegarde immédiate) tant que vous n'aurez pas paramétré un moyen de lancer le planificateur manuellement ou tant que vous ne l'aurez pas activé.

en: file
fr: fichier

en: folder
fr: dossier

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
fr: UpdraftPlus doit créer un %s dans votre répertoire mais il a échoué à le faire - veuillez vérifier vos droits liés au fichier et en autoriser l'accès (%s)

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
fr: La sauvegarde ne s'est pas terminée; une relance de la procédure est prévue

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
fr: Votre site est consulté rarement et UpdraftPlus ne peut récupérer les ressources qu'il recherche; veuillez prendre connaissance de cette page:

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
fr: L'authentification %s n’a pas pu être effectuée car un élément de votre site pose problème avec le processus d'authentification. Tentez de désactiver les extensions de votre site et de configurer un thème WordPress par défaut. (Recherchez surtout le composant qui est responsable de l'erreur (avertissements ou erreurs PHP) avant le chargement de la page. Désactivez également les paramètres de débogage.

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
fr: La limite de la mémoire PHP (fixée par votre hébergeur) est très faible. UpdraftPlus a tenté de l’augmenter mais sans succès. Cette extension peut avoir des difficultés avec une limite de mémoire inférieure à 64 Mo, en particulier si vous téléversez des fichiers très volumineux (d’un autre côté, de nombreux sites réussissent avec une limite de 32 Mo - votre expérience peut varier).

en: Proceed with update
fr: Démarrer la mise à jour

en: Do not abort after pressing Proceed below - wait for the backup to complete.
fr: Ne pas annuler le processus de sauvegarde une fois qu'il est lancé. Patientez jusqu'à la fin de la sauvegarde.

en: UpdraftPlus Automatic Backups
fr: Sauvegardes UpdraftPlus automatiques

en: Errors have occurred:
fr: Des erreurs sont survenues :

en: Creating backup with UpdraftPlus...
fr: Création de la sauvegarde avec UpdraftPlus...

en: Automatic Backup
fr: Sauvegarde automatique

en: Creating database backup with UpdraftPlus...
fr: Sauvegarde de la base de données...

en: themes
fr: thèmes

en: plugins
fr: Extensions

en: Starting automatic backup...
fr: Démarrage d'une sauvegarde automatique...

en: Creating %s and database backup with UpdraftPlus...
fr: Création de %s et sauvegarde de la base de données avec UpdraftPlus...

en: Automatically backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
fr: Faire une sauvegarde automatique (en cas de besoin) des plugins, des thèmes et de la base de données WordPress avec UpdraftPlus avant la mise à jour

en: If you are not sure then you should stop; otherwise you may destroy this WordPress installation.
fr: Si vous n'êtes pas sûr(e), vous devriez interrompre, sinon vous pourriez détruire cette installation de WordPress.

en: This does not look like a valid WordPress core backup - the file %s was missing.
fr: Cela ne ressemble pas à une sauvegarde du noyau de WordPress valable - le fichier %s est manquant.

en: Unable to open zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
fr: Impossible de lire le fichier zip (%s) - impossible de vérifier l'intégralité du fichier.

en: Unable to read zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
fr: Impossible de lire le fichier zip (%s) - impossible de vérifier l'intégralité du fichier.

en: More plugins
fr: Plus d'extensions

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
fr: UpdraftPlus n'as pas été en mesure de trouver le préfixe de la table lors de l'examen de la sauvegarde de la base de données.

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
fr: Cette sauvegarde de la base de données ne contient pas certaines tables du cœur de WordPress : %s

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
fr: Vous importez des données d'une version plus récente de WordPress (%s) par rapport à la version installée (%s). Impossible de garantir que WordPress peut gérer correctement cette situation.

en: %s version: %s
fr: %s version : %s

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
fr: La base de données est trop petite pour être une base de données WordPress valide (taille : %s Kb).

en: Be safe with an automatic backup
fr: Soyez en sécurité avec une sauvegarde automatique

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
fr: Si vous pouvez encore lire ces mots après le chargement complet de la page, votre site a un problème avec JavaScript ou JQuery.

en: The file was uploaded.
fr: Le fichier a été envoyé.

en: Unknown server response status:
fr: Le statut de la réponse du serveur est inconnu :

en: Unknown server response:
fr: Réponse du serveur inconnue :

en: This decryption key will be attempted:
fr: Cette clé de chiffrement sera essayée :

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
fr: Suivez ce lien pour tenter le déchiffrement et télécharger le fichier de base de données sur votre ordinateur.

en: Upload error
fr: Erreur d'envoi

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
fr: Ce fichier ne semble pas être une archive de base de données chiffrée créée par UpdraftPlus (de tels fichiers ont une extension .gz.crypt et leur nom ressemble à cela : backup_(heure)_(nom du site)_(code)_db.crypt.gz).

en: Upload error:
fr: Erreur d'envoi :

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
fr: (vérifiez que le fichier zip que vous essayez de télécharger a bien été créé par UpdraftPlus)

en: Download to your computer
fr: Télécharger sur votre ordinateur

en: Delete from your web server
fr: Supprimer de votre serveur

en: Examples of S3-compatible storage providers:
fr: Exemples de stockages compatibles S3 :

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
fr: Il semble qu'il manque une ou plusieurs archives dans ce lot multi-archives.

en: Split archives every:
fr: Scinder les archives tous les :

en: Error: the server sent us a response (JSON) which we did not understand.
fr: Erreur : le serveur a renvoyé une réponse (JSON) que nous n'avons pas comprise.

en: Warnings:
fr: Alertes :

en: Error: the server sent an empty response.
fr: Erreur : le serveur a renvoyé une réponse vide.

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
fr: Cela ressemble à un fichier créé par UpdraftPlus, mais cette installation ne sait pas de quel type d'objet il s'agit : %s. Peut-être vous manque-t-il une extension ?

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
fr: L'archive de sauvegarde a bien été traitée, mais avec quelques erreurs. Vous allez devoir annuler et corriger les problèmes avant de reprendre le processus.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
fr: Les fichiers d’archive de sauvegarde ont bien été traités mais avec quelques avertissements. Si tout est correct, cliquez à nouveau sur « Restaurer » pour continuer. Sinon, annulez et corrigez d’abord le problème.

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
fr: Les fichiers d’archive de sauvegarde ont bien été traités. Cliquez sur le bouton « Restaurer » pour continuer.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
fr: Cette sauvegarde multi-archives semble avoir perdu les archives suivantes : %s

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
fr: Fichier (%s) trouvé, mais sa taille est différente (%s) de celle attendue (%s). Il est peut-être corrompu.

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
fr: Fichier trouvé, mais avec une taille nulle (vous devez le ré-envoyer sur le serveur) : %s

en: File not found (you need to upload it): %s
fr: Fichier non trouvé (vous devez le charger sur le serveur) : %s

en: No such backup set exists
fr: Ce lot de sauvegarde n'existe pas.

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
fr: L'archive de sauvegarde n'a pas été trouvée. La méthode de stockage distant (%s) ne nous permet pas de rechercher les fichiers manquants. Pour lancer une restauration avec UpdraftPlus, vous devrez placer une copie de cette archive dans le répertoire de travail d'UpdraftPlus.

en: Moving unpacked backup into place...
fr: Déplacement de la sauvegarde décompressée…

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
fr: Echec à l’ouverture de l’archive zip (%s) - %s

en: WordPress root directory server path: %s
fr: Chemin du serveur du répertoire racine de WordPress : %s

en: %s end-point
fr: Point de terminaison %s

en: ... and many more!
fr: … et plus encore !

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
fr: Ce fichier n'est pas présent localement, il doit être rapatrié du stockage distant

en: Looking for %s archive: file name: %s
fr: Recherche de l'archive %s : nom du fichier : %s

en: Final checks
fr: Vérifications finales

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
fr: Cochez cette case pour supprimer les sauvegardes superflues de votre serveur une fois l'archivage distant terminé (si vous ne la cochez pas, l'archive sera présente sur le stockage distant ET sur votre serveur, et tout fichier gardé localement ne sera soumis à aucune limite de nombre ou de durée).

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
fr: Glissez ici les fichiers de base de données chiffrés (fichiers db.gz.crypt) pour les téléverser sur le serveur et les déchiffrer.

en: Your wp-content directory server path: %s
fr: Chemin vers votre répertoire wp-content : %s

en: Raw backup history
fr: Historique des sauvegardes

en: Show raw backup and file list
fr: Afficher la liste des sauvegardes et des fichiers

en: Processing files - please wait...
fr: En cours - veuillez patienter…

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
fr: Votre installation WordPress a un problème avec les espaces. Cela pourrait corrompre les sauvegardes récupérées ici.

en: Failed to open database file.
fr: Echec à l'ouverture du fichier de base de données.

en: Known backups (raw)
fr: Sauvegardes connues (brut)

en: Files found:
fr: Fichiers trouvés :

en: Restoring table: %s
fr: Restauration de la table : %s

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
fr: Moteur de table (%s) absent - remplacé par MyISAM.

en: file is size:
fr: taille du fichier :

en: Go here for more information.
fr: Cliquez ici pour plus d'information.

en: Warning: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
fr: Avertissement : si vous pouvez toujours lire ceci après la fin du chargement de la page, c’est qu’il y a un problème JavaScript ou JQuery sur le site.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
fr: Certains fichiers sont toujours en cours de téléchargement ou de traitement - merci de patienter.

en: This backup set is from a different site (%s) - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
fr: Ce jeu de sauvegarde provient d’un autre site (%s) - ce n’est pas une restauration, mais une migration. Vous avez besoin du module Migrator pour que cela fonctionne.

en: The time zone used is that from your WordPress settings, in Settings -> General.
fr: Le fuseau horaire utilisé est celui de vos paramètres Wordpress, dans Réglages > Général.

en: Enter in format HH:MM (e.g. 14:22).
fr: Saisir au format HH:MM (ex. 14:22).

en: %s login failure
fr: L'authentification à %s a échoué

en: You do not appear to be authenticated with %s
fr: Vous semblez ne pas être authentifié avec %s

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
fr: Impossible d'accéder à %s durant la suppression (voir le journal pour plus de détails)

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
fr: Vous semblez ne pas être authentifié avec %s (durant la suppression)

en: Error - no such file exists.
fr: Erreur - aucun fichier de ce type n’existe.

en: %s Error
fr: Erreur %s

en: %s error - failed to upload file
fr: Erreur %s - impossible de téléverser le fichier

en: %s error - failed to re-assemble chunks
fr: Erreur %s - impossible de ré-assembler les parties

en: %s authentication failed
fr: Echec de l'authentification sur %s

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
fr: Le répertoire de sauvegarde existe, mais n'est <b>pas</b> accessible en écriture

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
fr: Le répertoire de sauvegarde n'existe <b>pas</b>.

en: Warning: %s
fr: Alerte : %s

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
fr: Un fichier très volumineux a été trouvé : %s (taille : %s Mo)

en: %s: unreadable file - could not be backed up
fr: %s : fichier non lisible - n'a pas pu être sauvegardé

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup.
fr: La table %s a énormément de lignes (%s) - nous espérons que votre hébergeur web vous donne suffisamment de ressources pour exporter cette table au sein de la sauvegarde.

en: An error occurred whilst closing the final database file
fr: Une erreur est survenue lors la fermeture du dernier fichier de la base de données

en: Warnings encountered:
fr: Avertissements rencontrés :

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
fr: La sauvegarde a apparemment réussi (avec des alertes) et est à présent terminée

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
fr: Vous disposez de très peu d'espace libre sur votre disque - il reste seulement %s Mo

en: New site:
fr: Nouveau site :

en: Migrated site (from UpdraftPlus)
fr: Site migré (depuis UpdraftPlus)

en: Enter details for where this new site is to live within your multisite install:
fr: Indiquez les détails concernant l'emplacement de ce site au sein de votre installation multi-sites :

en: Information needed to continue:
fr: Information nécessaire pour continuer :

en: Network activating theme:
fr: Le réseau active le thème :

en: Processed plugin:
fr: Extension traitée :

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter directory:
fr: Veuillez vérifier les droits d'accès : impossible de créer et se positionner dans le répertoire :

en: Some servers advertise encrypted FTP as available, but then time-out (after a long time) when you attempt to use it. If you find this happening, then go into the "Expert Options" (below) and turn off SSL there.
fr: Certains serveurs déclarent proposer un cryptage FTP, mais ils échouent ensuite (après un long moment) lorsque vous tentez de l'utiliser. Si vous constatez un tel comportement, rendez-vous dans les "Options avancées" (ci-dessous) et désactivez-y le SSL.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
fr: L'installation PHP de votre serveur web n'inclut pas le module requis suivant : %s. Merci de contacter votre hébergeur afin de l'activer.

en: Please check your access credentials.
fr: Veuillez vérifier vos paramètres d'authentification.

en: The error reported by %s was:
fr: L'erreur signalée par %s est :

en: Please supply the requested information, and then continue.
fr: Veuillez indiquer les informations demandées, puis continuez.

en: Site information:
fr: Information sur le site :

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
fr: Le compte utilisateur de votre base de données n’a pas l’autorisation de créer des tables. Nous essaierons de faire une restauration en vidant simplement les tables. Cela devrait fonctionner tant que a) vous restaurez à partir d'une version WordPress avec la même structure de base de données, et b) votre base de données importée ne contient pas de tables qui ne sont pas déjà présentes sur le site d'importation.

en: Warning:
fr: Attention :

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
fr: Vous êtes sur une installation Wordpress multi-sites - mais votre sauvegarde ne provient pas d'une installation multi-sites.

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
fr: Sauter la restauration du noyau Wordpress lors d'une importation d'un site unique au sein d'une installation multi-sites. Si vous aviez des éléments nécessaires au sein de votre répertoire Wordpress, vous devrez les ré-ajouter manuellement depuis le fichier zip.

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
fr: Il manque à votre installation PHP un module <strong>obligatoire</strong> (pour %s) : %s. Veuillez contacter votre hébergeur afin d'activer ce module.

en: Close
fr: Fermer

en: Unexpected response:
fr: Réponse inattendue :

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
fr: Pour envoyer à plus d'une seule adresse, séparez chacune d'elles par une virgule.

en: PHP information
fr: Information PHP

en: zip executable found:
fr: Exécutable zip trouvé :

en: show PHP information (phpinfo)
fr: Afficher les informations sur PHP (phpinfo)

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
fr: Voulez-vous migrer ou cloner / dupliquer un site ?

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
fr: Veuillez patienter le temps que la communication avec le système de stockage distant soit terminée.

en: Also delete from remote storage
fr: Aussi supprimer du stockage distant

en: Latest UpdraftPlus.com news:
fr: Dernières nouvelles d'UpdraftPlus.com :

en: News
fr: Actualités

en: Backup set not found
fr: Lot de sauvegarde non trouvé

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
fr: %s - impossible de sauvegarder cette entité ; le répertoire correspondant n'existe pas (%s)

en: RSS link
fr: Lien RSS

en: Blog link
fr: Lien vers le blog

en: Testing %s Settings...
fr: Test des paramètres %s

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
fr: Vous pouvez aussi les placer manuellement (via FTP ou autre) dans le répertoire d’UpdraftPlus (par défaut wp-content/updraft). Utilisez ensuite le lien « actualiser » ci-dessus.

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
fr: UpdraftPlus est en mode débogage . Vous pourrez maintenant voir sur cette page les informations de débogage de UpdraftPlus et de toute autre extension installée. Veuillez s'il vous plaît vous assurer que l'information que vous voyez provient bien d'UpdraftPlus avant de poster une demande d'assistance.

en: Notice
fr: Notification

en: Errors encountered:
fr: Erreurs rencontrées :

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
fr: Nouvelle analyse (rechercher des sauvegardes que vous avez envoyé manuellement dans le stockage de sauvegarde interne) ...

en: Begun looking for this entity
fr: Recherche de l'élément en cours

en: Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
fr: Erreur : impossible d’accéder au compartiment %s. Vérifiez vos droits et informations d’identification.

en: Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
fr: Erreur : impossible de télécharger %s. Vérifier vos droits et informations d’identification.

en: Store at
fr: Stocker dans

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
fr: « %s » ne possède pas de clé primaire, modification manuelle nécessaire sur la ligne %s.

en: rows: %d
fr: lignes : %d

en: Time taken (seconds):
fr: Temps mis (secondes) :

en: Errors:
fr: Erreurs :

en: SQL update commands run:
fr: Les commandes d’actualisation SQL s’exécutent :

en: Changes made:
fr: Changement fait :

en: Rows examined:
fr: Lignes examinées :

en: Tables examined:
fr: Tables examinées :

en: Could not get list of tables
fr: Impossible d’obtenir la liste des tables

en: Warning: the database's site URL (%s) is different to what we expected (%s)
fr: Attention : l’URL du site de la base de données (%s) est différente de celle à laquelle nous nous attendions (%s)

en: Nothing to do: the site URL is already: %s
fr: Rien à faire : l’URL du site est déjà : %s

en: Error: unexpected empty parameter (%s, %s)
fr: Erreur : paramètre vide inattendu (%s, %s)

en: Database: search and replace site URL
fr: Base de données : recherche et remplacement de l’URL du site

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
fr: Échec : nous n’avons pas compris le résultat renvoyé par l’opération %s.

en: Failed: the %s operation was not able to start.
fr: Échec : l’opération %s n’a pas pu démarrer.

en: Search and replace site location in the database (migrate)
fr: Rechercher et remplacer l’emplacement du site dans la base de données (migrer)

en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
fr: Toutes les références à l’emplacement du site dans la base de données seront remplacées par l’URL de votre site actuel : %s

en: Blog uploads
fr: Téléchargements des blogs

en: Must-use plugins
fr: Les extensions à ne pas rater

en: Multisite Install
fr: Installation multi-sites

en: starting from next time it is
fr: à partir de  la prochaine fois, c'est

en: Failure: Port must be an integer.
fr: Échec : le port doit être un nombre entier.

en: password
fr: mot de passe

en: username
fr: identifiant

en: host name
fr: nom de l'hébergeur

en: Where to change directory to after logging in - often this is relative to your home directory.
fr: Répertoire où se positionner après authentification - il s'agit souvent de votre répertoire "home"

en: Directory path
fr: Chemin d'accès

en: Password
fr: Mot de passe

en: Host
fr: Hébergeur

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter:
fr: Veuillez vérifier vos droits d'accès : impossible de créer puis aller dans :

en: No %s found
fr: %s pas trouvé(s)

en: Encrypted FTP is available, and will be automatically tried first (before falling back to non-encrypted if it is not successful), unless you disable it using the expert options. The 'Test FTP Login' button will tell you what type of connection is in use.
fr: Le cryptage FTP est disponible et sera automatiquement essayé en premier (avant de revenir au non crypté en cas d'échec), sauf si vous l'avez désactivé via les options avancés. Le bouton "Test de connexion FTP" vous indiquera quel type de connexion est utilisé.

en: No backup of %s directories: there was nothing found to back up
fr: Pas de sauvegarde des répertoires %s : rien n'a été trouvé

en: Be careful what you select - if you select / then it really will try to create a zip containing your entire webserver.
fr: Faites attention à ce que vous choisissez. Si vous choisissez / alors une tentative de création d'un fichier Zip contenant l'ensemble de votre serveur Web va réellement débuter !

en: If you are not sure what this option is for, then you will not want it, and should turn it off.
fr: Si vous n'êtes pas sûr de l'utilité de cette option, mieux vaut la désactiver.

en: More Files
fr: Davantage de fichiers

en: WordPress core (including any additions to your WordPress root directory)
fr: Noyau WordPress (y compris tout élément que vous auriez ajouté à votre répertoire racine WordPress)

en: The above files comprise everything in a WordPress installation.
fr: Les fichiers ci-dessus correspondent à la totalité d'une installation WordPress.

en: Over-write wp-config.php
fr: Ecraser wp-config.php

en: WordPress Core
fr: Cœur WordPress

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
fr: Échec : nous n’avons pas été en mesure de placer un fichier dans ce répertoire - veuillez vérifier vos informations d’identification.

en: Failed
fr: Échec

en: WebDAV URL
fr: URL WebDAV

en: Local write failed: Failed to download
fr: Échec de l'écriture locale : échec du téléchargement

en: Error opening remote file: Failed to download
fr: Erreur en ouvrant le fichier distant : échec du téléchargement

en: Chunk %s: A %s error occurred
fr: Fragment %s : une erreur %s s'est produite

en: No %s settings were found
fr: Les réglages %s n'ont pas pu être trouvés

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
fr: Échec : la connexion a réussi mais nous n'avons pas pu créer de fichiers dans le répertoire indiqué.

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
fr: La connexion a réussi et nous avons pu créer un fichier dans le répertoire indiqué (type de connexion :

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
fr: Échec : impossible de se connecter avec ces éléments d'identification.

en: Failure: No server details were given.
fr: Échec : aucun détail sur le serveur n'a été fourni.

en: Needs to already exist
fr: Doit déjà exister

en: Your %s account name: %s
fr: Nom de votre compte %s : %s

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
fr: , mais une partie des informations retournées étaient inattendues - votre expérience peut varier

en: you have authenticated your %s account
fr: Vous avez authentifié votre compte %s

en: Backups are saved in %s.
fr: Les sauvegardes sont stockées dans %s.

en: Need to use sub-folders?
fr: Besoin d’utiliser des sous-dossiers ?

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
fr: erreur : impossible de téléverser le fichier sur %s (voir le fichier journal pour plus de détails)

en: error: %s (see log file for more)
fr: erreur  : %s (voir fichier journal pour plus d’infos)

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
fr: Vous semblez ne pas être authentifié sur Dropbox

en: The communication with %s was not encrypted.
fr: La communication avec %s n‘a pas été chiffrée.

en: The communication with %s was encrypted.
fr: La communication avec %s a été chiffrée.

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
fr: Nous avons réussi à accéder au bucket et avons pu y créer des fichiers.

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
fr: Nous avons pu avoir accès au bucket mais la tentative de créer un fichier a échoué.

en: Failure
fr: Echec

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
fr: Echec : Nous n'avons pas pu atteindre ou créer un tel "bucket". Merci de vérifier vos informations d'identification. Si elles sont correctes, essayez alors un autre nom pour le "bucket" (étant donné qu'un autre %s utilisateur a peut-être déjà utilisé votre nom).

en: Region
fr: Région

en: Failure: No bucket details were given.
fr: Erreur : aucun détail fourni sur le bucket.

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
fr: Indiquez uniquement un nom de bucket ou un bucket et un chemin. Par exemple : monbucket, monbucket/monchemin

en: %s location
fr: Emplacement %s

en: %s secret key
fr: Clé secrète %s

en: %s access key
fr: Clé d'accès %s

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
fr: Si vous avez des erreurs de certificat SSL, cliquez ici pour de l’aide.

en: Get your access key and secret key from your <a href="%s">%s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage. This bucket will be created for you if it does not already exist.
fr: Obtenez votre clé d’accès et votre clé secrète depuis votre <a href="%s">console %s</a>, puis choisissez un nom de compartiment (globalement unique - tous les %s utilisateurs) (lettres et chiffres) (et éventuellement un chemin) à utiliser pour le stockage. Ce compartiment sera créé pour vous s’il n’existe pas déjà.

en: %s Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
fr: Erreur %s : impossible de télécharger %s. Veuillez vérifier vos permissions.

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
fr: %s erreur au ré-assemblage (%s) : (voir le fichier journal pour plus de détails)

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
fr: téléversement (%s) : impossible de ré-assembler (voir le journal pour plus de détails)

en: chunk %s: upload failed
fr: tronçon %s : échec du téléversement

en: error: file %s was shortened unexpectedly
fr: erreur : le fichier %s a été raccourci inopinément

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
fr: Téléversement %s : échec upload ID pour le téléversement en en plusieurs parties - voir le fichier journal pour plus de détails

en: Note:
fr: Note :

en: WordPress Backup
fr: Sauvegarde WordPress

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
fr: Parfait, nous avons pu accéder au conteneur et il a été possible de créer des fichiers.

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
fr: Erreur Cloud Files - nous avons pu accéder au conteneur, mais il n’a pas été possible d’y créer des fichiers

en: Failure: No container details were given.
fr: Échec : aucun détail fourni sur le conteneur.

en: Username
fr: Identifiant

en: API key
fr: Clé de l’API

en: Failure: No %s was given.
fr: Échec : aucun %s fourni.

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
fr: Le module %s UpdrafPlus <strong>requirert</strong> %s. Merci de ne pas demander de support, il n'y a pas d'alternative.

en: Cloud Files username
fr: Identifiant Cloud Files

en: US (default)
fr: US (par défaut)

en: US or UK Cloud
fr: Cloud US ou UK

en: Also, you should read this important FAQ.
fr: Vous devriez aussi lire cette FAQ (elle contient des infos importantes).

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
fr: Obtenez votre clé d’API <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">depuis votre console Rackspace Cloud</a> (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">lisez les instructions ici</a>), puis choisissez un nom de conteneur à utiliser pour le stockage. Ce conteneur sera créé pour vous s’il n’existe pas encore.

en: Test %s Settings
fr: Test des paramètres %s

en: Error opening local file: Failed to download
fr: Erreur à l’ouverture du fichier local : impossible de télécharger

en: %s Error: Failed to upload
fr: Erreur %s : le téléversement a échoué

en: %s Error: Failed to open local file
fr: Erreur %s : impossible d’ouvrir le fichier local

en: Cloud Files authentication failed
fr: Échec d’authentification Cloud Files

en: Authenticate with Google
fr: Authentification via Google

en: Client Secret
fr: Code secret du client

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
fr: Si Google affiche le message « invalid_client », c’est que vous n’avez pas saisi un ID Client valide ici.

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
fr: Vous devez ajouter les URL suivantes en tant que « authorized redirect URI » (sous « Plus d’options »)  lorsque cela vous sera demandé

en: Select 'Web Application' as the application type.
fr: Sélectionnez « Web Application » comme type d’application

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
fr: Pour plus d’aide, y compris des captures d’écran, suivez ce lien. La description ci-dessous est suffisante pour les utilisateurs avancés.

en: Account is not authorized.
fr: Compte non autorisé.

en: Failed to upload to %s
fr: Échec du téléversement vers %s

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
fr: Compte plein : il reste uniquement %d octets sur votre compte %s alors que le fichier à téléverser fait %d octets

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
fr: Nous n'avons pas encore reçu d'information d'accès de la part de Google - vous devez autoriser ou ré-autoriser votre connexion Google Drive.

en: you have authenticated your %s account.
fr: vous avez authentifié votre compte %s.

en: Success
fr: Succès

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
fr: Votre espace disque %s : %s %% utilisés, %s libres

en: Authorization failed
fr: Echec d'autorisation

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
fr: Nous n'avons reçu aucun signe de la part de Google. Ceci signifie souvent que vous avez fait une erreur en entrant le code secret, ou que vous n'avez pas procédé à une nouvelle authentification (voir ci-dessous) après correction. Vérifiez vos informations puis suivez le lien pour vous authentifier une nouvelle fois. Si cela ne fonctionne toujours pas, activez le mode avancé pour réinitialiser les paramètres du plugin afin de créer un nouveau identifiant et un nouveau code secret Google.

en: follow this link to get it
fr: suivez ce lien pour l'obtenir

en: %s support is available as an add-on
fr: Le support de %s est disponible sous forme d'extension

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
fr: Vous n'avez pas installé l'extension UpdraftPlus %s - obtenez-là depuis %s

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
fr: Vous devez vous ré-authentifier sur %s, car les informations existantes ne fonctionnent pas.

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
fr: Le préfixe de table a changé : changement des champs de la table %s en conséquence :

en: the database query being run was:
fr: la requête SQL en cours d’exécution était :

en: will restore as:
fr: sera restauré comme :

en: Old table prefix:
fr: Ancien préfixe des tables :

en: Backup of:
fr: Sauvegarde de :

en: Failed to open database file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier de la base de données

en: Failed to find database file
fr: Impossible de trouver le fichier de la base de données

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
fr: Alerte : PHP safe-mode est activé sur votre serveur. Cela favorise des Timeouts. Si cela arrive, vous devrez restaurer manuellement le fichier via phpMyAdmin ou une autre méthode.

en: wp-config.php from backup: restoring (as per user's request)
fr: Restauration de wp-config depuis la sauvegarde (comme demandé)

en: wp-config.php from backup: will restore as wp-config-backup.php
fr: wp-config depuis la sauvegarde : sera restauré sous le nom de wp-config-backup

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
fr: Impossible d’écrire le fichier de la base de données déchiffrée

en: Failed to create a temporary directory
fr: Impossible de créer un répertoire temporaire

en: Failed to delete working directory after restoring.
fr: Impossible de détruire le répertoire de travail après la restauration.

en: Cleaning up rubbish...
fr: Nettoyage…

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
fr: Restauration de la base de données (cela peut prendre du temps si votre site est volumineux - en cas de dépassement de délai (ce qui arrive si votre hébergeur limite vos ressources), vous devrez utiliser une autre méthode comme phpMyAdmin)…

en: Database successfully decrypted.
fr: La base de données a bien été déchiffrée.

en: Decrypting database (can take a while)...
fr: Déchiffrement de la base de données (cela peut prendre du temps)…

en: Unpacking backup...
fr: Décompression de la sauvegarde…

en: Copying this entity failed.
fr: Echec de la copie de cet élément.

en: Backup file not available.
fr: Fichier de sauvegarde non disponible.

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
fr: UpdraftPlus n'est pas en mesure de restaurer directement ce type d'élément. Il doit malheureusement être restauré manuellement.

en: Could not read one of the files for restoration
fr: Impossible de lire un des fichiers pour la restauration

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
fr: Les enregistrements de la sauvegarde n'ont pas d'information sur la taille exacte de ce fichier.

en: Archive is expected to be size:
fr: L'archive devrait peser :

en: If making a request for support, please include this information:
fr: Si vous faites une demande de support, veuillez inclure les infos suivantes :

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
fr: ANNULATION : impossible de trouver l’information sur les éléments à restaurer.

en: UpdraftPlus Restoration: Progress
fr: Restauration UpdraftPlus : progression

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
fr: Cette sauvegarde n’existe pas dans l’historique - restauration annulée. Horodatage :

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
fr: Après avoir cliqué sur ce bouton, vous aurez l’option de choisir quels composants vous souhaitez restaurer

en: Delete this backup set
fr: Supprimer ce lot de sauvegarde

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
fr: Bonne nouvelle : la communication de votre site avec %s peut être chiffrée. Si vous avez des erreurs relatives au chiffrement, regardez les « réglages avancés » pour plus d’aide.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
fr: L'installation PHP/Curl de votre serveur ne supporte pas les accès https. Nous ne pouvons pas accéder à %s sans cela. Contactez votre hébergeur. %s <strong>requiert</strong> Curl+https. Ne nous contactez pas à ce sujet, il n'y a pas d'alternative.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. Ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
fr: L’installation PHP/Curl de votre serveur web ne prend pas en charge l’accès https. Les communications avec %s ne seront pas chiffrées. Demandez à votre hébergeur d’installer Curl/SSL pour pouvoir utiliser le chiffrement (via un module).

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
fr: Votre installation PHP n'inclue pas un module requis (%s). Contactez votre hébergeur.

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
fr: Choisir cette option diminue votre sécurité en empêchant UpdraftPlus d’utiliser SSL pour l’authentification et le chiffrement des échanges. Notez que certains fournisseurs de stockage en ligne ne l’autorisent pas (notamment Dropbox), donc ce réglage n’aura aucun effet avec ceux-ci.

en: Disable SSL entirely where possible
fr: Désactiver totalement SSL lorsque c’est possible

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
fr: Notez que toutes les méthodes de sauvegarde dans le nuage n’utilisent pas l’authentification SSL.

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
fr: Choisir cette option diminue votre sécurité en empêchant UpdraftPlus de vérifier l’identité des sites chiffrés auxquels il se connecte (Dropbox, Google Drive, etc.). Cela signifie qu’UpdraftPlus utilisera uniquement SSL pour chiffrer les échanges et pas pour l’authentification.

en: Do not verify SSL certificates
fr: Ne pas vérifier les certificats SSL

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
fr: Par défaut, UpdraftPlus utilise son propre stockage de certificats SSL pour vérifier l'identité des serveurs distants (afin d'être être sûr de communiquer avec Dropbox ou Amazon S3 et pas avec un pirate). Nous les tenons à jour. En cas d'erreur SSL, cochez cette option ( afin de forcer UpdraftPlus à utiliser les certificats de votre serveur).

en: Use the server's SSL certificates
fr: Utiliser les certificats SSL du serveur

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
fr: En cas de problème, vérifiez les droits d’accès du dossier ou choisissez un répertoire accessible en écriture par votre serveur web.

en: or, to reset this option
fr: ou, pour réinitialiser cette option

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
fr: Cliquez ici pour tenter de créer le répertoire et régler les permissions

en: Backup directory specified is writable, which is good.
fr: Le répertoire de sauvegarde est accessible en écriture. c'est parfait.

en: Backup directory
fr: Répertoire de sauvegarde

en: Delete local backup
fr: Supprimer la sauvegarde locale

en: open this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
fr: Ouvrez ceci pour afficher d’autres options ; ne vous en préoccupez pas, sauf si vous avez un problème ou si vous êtes curieux.

en: Show expert settings
fr: Afficher les réglages avancés

en: Expert settings
fr: Réglages avancés

en: Debug mode
fr: Mode débogage

en: Advanced / Debugging Settings
fr: Réglages avancés / Options de débogage

en: Requesting start of backup...
fr: Demander le démarrage de la sauvegarde…

en: Cancel
fr: Annuler

en: None
fr: Aucun

en: Choose your remote storage
fr: Choisissez votre stockage distant

en: Manually decrypt a database backup file
fr: Déchiffrer manuellement une sauvegarde de base de données

en: Database encryption phrase
fr: Phrase de chiffrement de la base de données

en: Email
fr: Courriel

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
fr: Les répertoires ci-dessus contiennent tout, sauf le cœur de WordPress que vous pouvez récupérer sur WordPress.org.

en: Exclude these:
fr: À exclure de la sauvegarde :

en: Any other directories found inside wp-content
fr: Tout autre répertoire trouvé dans wp-content

en: Include in files backup
fr: Inclure dans la sauvegarde

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
fr: par exemple si votre serveur est chargé et que vous voulez sauvegarder de nuit

en: To fix the time at which a backup should take place,
fr: Pour choisir l’heure de la sauvegarde,

en: Database backup interval
fr: Intervalle de sauvegarde de la base de données

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Fortnightly
fr: Bimensuellement

en: Weekly
fr: Hebdomadairement

en: Daily
fr: Quotidiennement

en: Files backup interval
fr: Intervalle de sauvegarde des fichiers

en: Download log file
fr: Télécharger le journal

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
fr: Le dossier existe mais le serveur web n’a pas le droit d’y écrire.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
fr: Le dossier a été créé mais nous avons dû passer ses permission à 777 (accessible à tous en écriture) pour pouvoir y écrire. Vous devriez vérifier avec votre hébergeur que cela ne cause pas de problème.

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
fr: La requête de création d’un répertoire à échoué.

en: Delete
fr: Supprimer

en: show log
fr: afficher le journal

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
fr: Cela va supprimer tous vos réglages UpdraftPlus - êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: count
fr: calculer

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
fr: Note : ce calcul est basé sur ce qui a été exclu ou pas, la dernière fois que vous avez enregistré les options.

en: Total (uncompressed) on-disk data:
fr: Total des données sur disque (non compressées) :

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: %s version:
fr: Version %s :

en: Current memory usage
fr: Utilisation mémoire actuelle

en: Peak memory usage
fr: Pic d’utilisation mémoire

en: Web server:
fr: Serveur web :

en: Do you need WordPress Multisite support?
fr: Avez-vous besoin du support WordPress multisites ?

en: Multisite
fr: Multi-sites

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
fr: Lisez cet article avant de faire une restauration.

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
fr: Vous pouvez rechercher et remplacer votre base de données (pour migrer un site vers un nom de domaine différent par exemple) avec l'extension Migrator - suivez ce lien pour en savoir plus

en: %s restoration options:
fr: Options de restauration pour %s :

en: You will need to restore it manually.
fr: Vous devrez restaurer la sauvegarde manuellement.

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
fr: L’élément suivant n’a pu être restauré automatiquement : « %s ».

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
fr: PHP safe_mode est activé sur votre serveur.

en: Choose the components to restore
fr: Choisissez les composants à restaurer

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
fr: La restauration va remplacer les thèmes, les extensions, les téléversements, la base de données et/ou le contenu d’autres répertoires (conformément aux éléments que vous allez sélectionner).

en: Restore backup
fr: Restaurer la sauvegarde

en: Delete backup set
fr: Supprimer le lot de sauvegarde

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
fr: Erreur de téléchargement : le serveur a renvoyé une réponse incompréhensible.

en: Error:
fr: Erreur :

en: calculating...
fr: calcul en cours…

en: UpdraftPlus - Upload backup files
fr: UpdraftPlus - Téléverser les fichiers de sauvegarde

en: refresh
fr: actualiser

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
fr: Espace disque utilisé par UpdraftPlus

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
fr: C'est le nombre de contenus de votre répertoire Updraft

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
fr: Si vous l'utilisez, désactivez le mode Turbo/Road.

en: Opera web browser
fr: navigateur web Opera

en: More tasks:
fr: Autres tâches :

en: Download most recently modified log file
fr: Télécharger le dernier journal

en: (Nothing yet logged)
fr: (rien d’enregistré pour l’instant)

en: Last log message
fr: Dernier message du journal

en: Restore
fr: Restaurer

en: Backup Now
fr: Sauvegarder

en: Time now
fr: Heure actuelle

en: Database
fr: Base de données

en: Files
fr: Fichiers

en: Next scheduled backups
fr: Prochaines sauvegardes planifiées

en: At the same time as the files backup
fr: En même temps que la sauvegarde des fichiers

en: Nothing currently scheduled
fr: Rien de planifié pour le moment

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
fr: Cette interface fait beaucoup appel à JavaScript. Vous devez soit l'activer dans votre navigateur, soit utiliser un navigateur compatible avec JavaScript.

en: JavaScript warning
fr: Alerte JavaScript

en: Delete Old Directories
fr: Supprimer les anciens répertoires

en: Current limit is:
fr: Limite actuelle :

en: Your backup has been restored.
fr: Votre sauvegarde a été restaurée.

en: Lead developer's homepage
fr: Page d’accueil du développeur

en: Your settings have been wiped.
fr: Vos réglages ont été effacés avec succès.

en: Backup directory successfully created.
fr: Le répertoire de sauvegarde a été créé avec succès.

en: Backup directory could not be created
fr: Le répertoire de sauvegarde n’a pu être créé

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
fr: La suppression des anciens répertoires a échoué. Essayez de le faire manuellement.

en: Old directories successfully removed.
fr: Anciens répertoires correctement supprimés

en: Remove old directories
fr: Supprimer les anciens répertoires

en: Return to UpdraftPlus Configuration
fr: Retour à la configuration d’UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
fr: Format du nom de fichier invalide - cela ne ressemble pas à une base de données chiffrée par UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
fr: Format du nom de fichier invalide - ceci ne ressemble pas à un fichier créé par UpdraftPlus

en: No local copy present.
fr: Pas de copie locale.

en: Download in progress
fr: Téléchargement en cours

en: File ready.
fr: Fichier prêt.

en: Download failed
fr: Téléchargement échoué

en: Error
fr: Erreur

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
fr: Tâche non trouvée. Peut-être est-elle déjà finie ?

en: Job deleted
fr: Tâche supprimée

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
fr: Parfait. Vous devriez bientôt voir l’activité dans le champ « Dernier message du journal », ci-dessous.

en: Nothing yet logged
fr: Rien n'est encore inscrit au journal

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
fr: En cas de problème avec les sauvegardes, consultez cette FAQ.

en: Your website is hosted using the %s web server.
fr: Votre site web est hébergé par un serveur %s.

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
fr: UpdraftPlus n'est pas officiellement compatible avec les versions WordPress antérieures à %s. Nous ne fournirons aucun support tant que vous n'aurez pas fait la mise à jour. Merci de votre compréhension.

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
fr: Vous avez un espace inférieur à %s sur le disque qu'UpdraftPlus doit utiliser pour les sauvegardes. UpdraftPlus pourrait manquer de place. Contactez votre hébergeur pour résoudre ce problème.

en: Warning
fr: Attention

en: Settings
fr: Réglages

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
fr: Impossible de créer le zip %s. Consultez le journal pour plus d'information

en: Infinite recursion: consult your log for more information
fr: Récursion infinie : consultez le journal pour plus d’informations

en: File not found
fr: Fichier introuvable

en: The decryption key used:
fr: Clé de décryptage utilisée :

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
fr: Le déchiffrement a échoué. La cause la plus probable est que vous avez utilisé la mauvaise clé.

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
fr: Le déchiffrement a échoué. La base de données est chiffrée mais vous n’avez pas saisi de clé chiffrement.

en: Could not open the backup file for writing
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de sauvegarde pour l'écriture

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
fr: Impossible d'enregistrer l'historique de sauvegarde parce que nous n'avons pas de tableau de sauvegarde. La sauvegarde a probablement échoué.

en: Could not read the directory
fr: Le répertoire ne peut pas être lu

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
fr: Le répertoire de sauvegarde (%s) n’a pas les droits d’accès adéquats ou n’existe pas.

en: WordPress backup is complete
fr: La sauvegarde de WordPress est complète

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
fr: La tentative de sauvegarde est terminée, apparemment sans succès

en: The backup apparently succeeded and is now complete
fr: La sauvegarde a apparemment réussi et est maintenant terminée

en: Encryption error occurred when encrypting database. Encryption aborted.
fr: Une erreur de chiffrement est survenue lors du cryptage de la base de données. Cryptage abandonné.

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
fr: Impossible de créer des fichiers dans le répertoire de sauvegarde. Sauvegarde abandonnée - Vérifiez vos paramètres UpdraftPlus.

en: Others
fr: Autres

en: Uploads
fr: Téléversements

en: Themes
fr: Thèmes

en: Plugins
fr: Extensions

en: No log files were found.
fr: Aucun fichier de journal n’a été trouvé.

en: The log file could not be read.
fr: Le fichier journal n’a pu être lu.

en: UpdraftPlus notice:
fr: Remarque UpdraftPlus :

en: UpdraftPlus Backups
fr: Sauvegardes UpdraftPlus
